stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

I Plener Rzeźbiarski Gdynia 2008 – Teren Publiczny Opinie (8)

paź 12

sobota, g. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
paź 26

sobota, g. 10:00

Gdańsk, Stogi, Pusty Staw przy...
Wstęp wolny
Do udziału w projekcie zaproszeni zostali artyści zawodowi, absolwenci i studenci szkół artystycznych oraz amatorzy, którzy podczas pleneru zrealizują wybrane projekty z dziedziny rzeźby, instalacji, land artu i performance a ich
dzieła będą próbą stworzenia nowych znaczeń w przestrzeni miasta, nawiązania dialogu z odbiorcami dzieła i stworzenie więzi między twórcami a publicznością.

koncerty w Trójmieście


Finałem pleneru będzie PIKNIK ZE SZTUKĄ w niedzielę 18 maja od godz.16 do 23. Publiczność będzie mogła zapoznać się z realizowanymi dziełami oraz uczestniczyć w interesującym programie. Będą to rozmowy z twórcami, pokazy filmów o sztuce /video z happeningów, tworzenia land artów, ukazujące proces tworzenia/, wykłady, koncerty, warsztaty plastyczne dla dzieci zorganizowane przez Galerię Sztuki Dziecka. Specjalną atrakcją Pleneru będzie występ gwiazdy : Wojciecha Waglewskiego i jego synów Fisza i Emade z projektem „Męska muzyka” (godz. 19:00) oraz trójmiejskiej formacji sceny offowej i jazzowej - Chlupot Mózgu w projekcie multimedialnym.

Niezaprzeczalnym atutem projektu jest miejsce realizacji – zabytkowy Park Kolibki w Gdyni (przestronna łąka otoczona drzewami usytuowana nad samym morzem a jednocześnie w centrum miasta, przy głównej alei na granicy Gdyni i Sopotu).

Oprócz części konkursowej zaprosiliśmy do udziału w projekcie wybitne postaci kultury polskiej Jerzego Beresia i Ludwiki Ogorzelec oraz dwóch trójmiejskich artystów: Jacka Staniszewskiego i Adama Dawczaka-Dębickiego.
Każdy z artystów zrealizuje podczas pleneru swój projekt, a niedzielny piknik będzie okazją do przyjrzenia się ich pracy, spotkania się z twórcami oraz rozmowy.

Ludwika Ogorzelec - polska artystka rzeźbiarz, mieszkająca we Francji. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. Leona Podsiadłego i Paryżu na L'Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w pracowni słynnego francuskiego rzeźbiarza Césare’a. Tworzy in situ (we wnętrzu muzeów czy galerii) za pomocą przecinającej się linii w drewnie, metalu i szkle monumentalne rzeźby-przestrzenie (cykl "Krystalizacja przestrzeni"), w które wprowadza widza. Rzeźby owe wynikają z kontekstu miejsca i kultury. Bardzo często przenikają ściany, okna i z przestrzeni wewnętrznej wychodzą na zewnątrz. Jest jedną z niewielu przedstawicielek land-artu w Polsce. Od kilku lat wykonuje wielkie wielometrowe rzeźby z drewna, celofanu lub szkła na otwartym powietrzu m.in. nad brzegiem morza na Krecie czy w Provincetown w Stanach Zjednoczonych. Jej prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie (m. in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, Mamidakis Fundation - Grecja, Memorial Park, Louisville - Kentucky w USA, wyspa Slogo-Lisekil w Szwecji i wiele prywatnych kolekcji we Francji, Niemczech, USA, Włoszech i Hiszpanii). Jest laureatką takich prestiżowych nagród jak: The Pollock-Krasner Grant oraz Prix du Conseil National.

Jerzy Bereś - to jeden z najbardziej znanych i uznanych artystów polskich, o którym można by już powiedzieć, że jest artystą – legendą. Jego „przaśne” z wyglądu rzeźby, często wykorzystywane w akcjach i happeningach, które przygotowywał, stały się wraz z nimi nieodłączną częścią składającą się na wizerunek artysty i jego „hasło wywoławcze”.

Jacek Staniszewski
Obecnie adiunkt na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Od 1982 prowadzi niezależną działalność muzyczną. 1986-01 Wykonał ponad 200 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów. Współpracuje z PGS w Sopocie, Ladengalerie w Berlinie, Fundacją Sfinks w Sopocie, Teatrem Ekspresji, Teatrem Dada Von Bzdülow, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Teatrem Wybrzeże, Teatrem Miejskim w Gdyni, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Colosseum (organizator Gdynia Summer Jazz Days), Smithkline Beecham Polska. Zaprojektował szatę graficzną płyt zespołów: Bielizna, Apteka, Ego, Blenders, Ścianka, Centrala, Miasto mężczyzn, Czan, Mordy, Kury, Łoskot. 1998 Na 100 billboardach w Warszawie prezentowane były 3 autorskie projekty z cyklu „Wild Life is Us - Dzikie życie to my”. Jest autorem Drogi Krzyżowej wykonanej na zamówienie zakonu Kamilianów w Warszawie.

Adam Dawczak- Dębicki
Urodzony w 1963 roku w Katowicach.
Drwal, absolwent Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Leśniczy w Wiśle, w latach dziewięćdziesiątych prezes domu maklerskiego oraz Dyrektor Investbanku S.A.
Prowadzi własną pracownię rzeźby i odlewnię.
Aktualnie jest stypendystą Ministra Kultury.

PROGRAM :

Piątek 16.05 godz.19.00


Jerzy Bereś wykona pierwszą część performensu „Droga bycia stacja IV” w Parku Kolibki w Kuźni
ZAPRASZAMY !

Niedziela 18 maja od godz.16
PARK KOLIBKI w Gdyni


PIKNIK ZE SZTUKĄ

Finał pleneru w formie festynu sztuki - publiczność będzie mogła zapoznać się z realizowanymi dziełami oraz uczestniczyć w interesującym programie. Będą to rozmowy z twórcami, pokazy filmów o sztuce /video z happeningów, tworzenia land artów, ukazujące proces tworzenia/, wykłady, koncerty, warsztaty dla dzieci. Specjalną atrakcją Pikniku będzie występ gwiazdy : Wojciecha Waglewskiego i jego synów Fisza i Emade z projektem „Męska muzyka”

PROGRAM:

godz.16.00 – GALERIA SZTUKI DZIECKA - WARSZTATY RZEŹBIARSKIE DLA DZIECI pt.FIOLETOWA KROWA

Zajęcia dla dzieci w wieku 5-10 lat, wstęp – własny pędzel.

godz. 17.00 - wykład Doroty Grubby „Mimika przestrzeni“ oraz filmy o sztuce o funkcjonowaniu rzeźby w przestrzeni publicznej i możliwościach współczesnej sztuki do kreowania terenów miejskich.

godz. 18.00 – II część akcji performerskiej Jerzego Beresia „Droga Bycia”

godz.19.00 – WAGLEWSKI FISZ EMADE – MĘSKA MUZYKA
wstęp 5 zł /bilet obywatelski/
Wojciech Waglewski oraz jego synowie - Bartek (Fisz) i Piotrek (Emade) i ich pierwsza wspólna pełnowymiarowa, przebojowa, choć w sumie bardzo kameralna muzyka - „męska muzyka”.

ok. godz.20.30 - Chlupot Mózgu /Trójmiasto/– koncert multimedialny

Trójmiejska formacja powstała w Trójmieście w okolicach 1997 roku. Zespół jest rodzajem eksperymentu muzycznego, w którym muzycy na co dzień zajmują się zupełnie innymi dziedzinami (np. Jacek Staniszewski wybitny grafik), a Chlupot Mózgu tworzą dla czystej zabawy i satysfakcji muzycznej.

Zapraszamy również na wystawę plakatów Jaceka Staniszewskiego

grafik, adiunkt ASP w Gdańsku, znany m.in. z akcji na 100 billboardach w Warszawie /prezentowane były 3 autorskie projekty z cyklu „Wild Life is Us - Dzikie życie to my”/.


Partnerzy : Organizator:
Miasto Gdynia Fundacja Kultury
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego LIBERTY
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku tel.58 664 69 60
Portal trojmiasto.pl mail:
Radio Gdańsk lama-arnold@go2.pl
Portal independent.pl
Wrota Pomorza
Artluk
Art Eon magazyn o sztuce