Wystawa prezentuje pochodzące ze zbiorów biblioteki Muzeum Miasta Gdyni piśmiennictwo morskie z lat 1918-1939. Wówczas to nastąpił okres dynamicznego rozwoju zainteresowania problematyką morską, co znalazło odbicie w szybko rosnącej liczbie wydawnictw. Odzwierciedlają one niezwykły entuzjazm, jaki wynikał z odzyskania dostępu do morza i możliwości otwierających się w związku z tym przed niepodległą Polską. Szczególnie dużo uwagi poświęcono wtedy Gdyni, która była symbolem odradzającego się państwa. Literatura i prasa towarzyszyły naszemu miastu od początku, przybliżając czytelnikom kolejne etapy budowy Gdyni – miasta i portu, proces tworzenia floty wojennej, handlowej i pasażerskiej oraz rozwój żeglarstwa i turystyki morskiej.
Są tu więc materiały dotyczące portu i floty: umowy o budowę portu, różnojęzyczne informatory i przewodniki, foldery pasażerskich linii żeglugowych. Obszerną grupę eksponatów stanowią publikacje rejestrujące rozwój miasta: roczniki statystyczne, księgi adresowe, kalendarze, statuty oraz sprawozdania gdyńskich instytucji i organizacji, a także przewodniki turystyczne po wybrzeżu i Gdyni. Obok nich prezentujemy licznie wydawane w tym czasie publikacje o wydźwięku propagandowym (m.in. księgi pamiątkowe), które przybliżały czytelnikom problematykę tworzącej się gospodarki morskiej, upowszechniały wiedzę o morzu, uzasadniały konieczność poniesienia zbiorowego, narodowego wysiłku w celu budowy portu w Gdyni oraz stworzenia i rozwoju polskiej floty. Jest tu wreszcie literatura piękna i ukształtowany przez nią mit morza, na wiele następnych lat wyznaczający wizerunek tego żywiołu w świadomości Polaków.
Zapraszamy więc na spotkanie z Gdynią i morzem w wydawnictwach, które po raz pierwszy tak zgodnie opuściły biblioteczne regały. A dzisiaj wspólnie przeniosą nas do czasów, kiedy zaczęto mówić „Gdynia i morze to jedno”.
Wystawa potrwa do 15 kwietnia 2007 r.
Sala czynna codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 11 – 18.
Cena biletu normalnego – 2 zł, ulgowego – 1 zł. W soboty wstęp bezpłatny.
Uwaga! Bilet uprawnia również do zwiedzenia wystawy w „Domku Abrahama”.