stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

II Festiwal Gdańskich Lwów Opinie (8)

mar 26-30

środa - niedziela, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 120 zł
ulgowy 45 zł
Kup bilet
cze 15

niedziela

Słupsk,
bilety 200, 300, 350 zł
Już po raz drugi na ulicach Gdańska stanęły kolorowe lwy. Fundacja "Wspólnota Gdańska" jest organizatorem II Festiwalu Gdańskich Lwów, realizowanego w ramach programu Czas Gdańskich Lwów, unikatowego przedsięwzięcia, jedynego tego typu w Polsce, promującego lokalne wartości.

W trakcie ubiegłorocznej, pilotażowej edycji Festiwalu w centralnych punktach Gdańska ustawiono 25 figur lwów, lwic i lwiątek stworzonych i pomalowanych przez gdańskich artystów. Figury stały min. na Długim Targu, przy kinie Krewetka, przy pętli tramwajowej w Oliwie oraz przy terminalu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.
Turyści odwiedzający Gdańsk w roku 2007 zrobili tysiące fotografii z Gdańskimi Lwami i zawieźli je do swoich miast i domów w Polsce i za granicą.

Podczas drugiej edycji festiwalu organizatorzy spodziewają się zachęcić osoby prywatne, instytucje, przedsiębiorstwa do fundowania nowych figur lwów, tak by na ulicach Gdańska stanęło ok. 100 figur. Figury świetnie nadają się do promocji firmy, organizacji. Podkreślają też przynależność do lokalnej społeczności. Lwy od 551 lat trzymające Herb Wielki Gdańska, to przecież nasza tradycja i historia. Lew to oryginalny gadżet reklamowy, dający nietypowe możliwości przekazu marketingowego. Z każdym zainteresowanym ofertą kupienia figury lwa kroczącego, wspiętego, lwicy oraz lwiątek, rozmawiamy indywidualnie.
Chcesz kupic lwa!? Zadzwoń: 601622222


W tym roku figury Festiwalu Gdańskich Lwów będą pojawiały się stopniowo w głównych punktach miasta. Już można je odwiedzać m.in. przy ul. Długiej i Długi Targ. Lokalne mediach publikują zdjęcia figur i wskazujemy ich lokalizację.

GENEZA FESTIWALU GDAŃSKICH LWÓW
Pierwsza akcja "Sztuka na ulicy", zorganizowana w Zurychu (Szwajcaria) w roku 1998 polegała na ustawieniu na ulicach miasta figur krów naturalnej wielkości, pomalowanych przez artystów malarzy. Istotą wystawy nie były same figury zwierząt, ale ich artystyczny wizerunek oraz aktywizacja artystyczna mieszkańców Zurychu. Celem tej wystawy była promocja Zurychu oraz inicjatora i głównego sponsora: Stowarzyszenia Handlu Detalicznego, a także wsparcie organizacji charytatywnych.

Od tej pory na całym świecie zorganizowano około 200 takich wystaw, podczas których przedstawiono różne zwierzęta: lwy, niedźwiedzie, bizony, konie. Wszędzie wystawy były bardzo przychylnie przyjmowane przez mieszkańców miast i cieszyły się ogromną popularnością wśród turystów.

Fundacja Wspólnota Gdańska

Fundacja Wspólnota Gdańska powstała w roku 2007, jako wynik inicjatywy obywatelskiej podjętej przez fundatora, Andrzeja Stelmasiewicza. Głównymi celami Fundacji są: budowa społeczeństwa obywatelskiego, upowszechnianie pośród dzieci i młodzieży dobrych wzorców społecznych, utożsamianie z tradycją i historią Gdańska, integrowanie środowiska osób działających na rzecz dobra publicznego w Gdańsku i na Pomorzu, a także promocja Miasta Gdańska i regionu.

Symbolem łączącym te działania jest lew - lwy podtrzymują tarczę herbową Gdańska, chronią miasto i opiekują się jego mieszkańcami.

Fundacja realizuje program Czas Gdańskich Lwów, który jest wieloletnim cykl em działań promujących aktywność społeczną i obywatelską mieszkańców Gdańska, aglomeracji trójmiejskiej i regionu pomorskiego oraz przyjazną współpracę międzymiastową, międzyregionalną i międzynarodową z poszanowaniem własnych tradycji i godności wszystkich.

Główne cele programu "Czas Gdańskich Lwów":

·integracja mieszkańców Gdańska

·aktywizacja obywatelska gdańszczan

·partnerska współpraca gdańszczan z mieszkańcami innych miast aglomeracji trójmiejskiej

oraz Regionu Pomorskiego

·promocja Gdańska w Polsce i w Europie

Fundacja Wspólnota Gdańska promuje ideę małej ojczyzny, jaką jest Gdańsk i Pomorze, zachęcając dzieci, młodzież oraz dorosłych uczestniczenia w niebanalnym spędzaniu wolnego czasu, z korzyścią dla uczestników i obserwatorów.

Aktualne projekty Fundacji "Wspólnota Gdańska":

- Festiwal Gdańskich Lwów, czyli kolorowe figury lwów na ulicach Gdańska z ofertą kupienia figury lwa kroczącego, wspiętego, lwicy oraz lwiątek. Lew to oryginalny gadżet reklamowy, dający nietypowe możliwości przekazu marketingowego

- Konkurs fotograficzny "Lwy i My". Więcej na stronie: https://lwy.szkolafotografii.pl/

- Akademia Gdanskich Lwiątek - projekt edukacyjny dla dzieci klas pierwszych szkół podstawowych. Finał pierwszej edycji - 17 czerwca br. o godz. 10 w Gdańskim Ośrodku Kultury Fizycznej przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku. Tego samego dnia finał Konkursu Gdańskiej Piosenki dla Dzieci.

- Wystawa pokonkursowa "Wielcy Gdańszczanie" - 1300 kolorowych prac plastycznych dzieci i młodzieży w CH Manhattan

- Otwarcie wystawy pokonkursowej exlibrisów "Gdańskie Lwy" w Domu Uphagena przy ul. Długiej w Gdańsku

Letnie projekty Fundacji "Wspólnota Gdańska":

II Gdański Plener Rzeźby z Piasku "WIELCY GDAŃSZCZANIE" odbędzie się w pierwszej połowie lipca 2008 na plaży pomiędzy Brzeźnem a Jelitkowem.

Podczas pleneru powstanie 9 monumentalnych rzeźb przedstawiających 7 znaczących postaci z gdańskiej historii oraz 2 figury lwów.

Do pleneru zostaną zaproszeni artyści z Polski i zza granicy.

Wystawie poplenerowej będą towarzyszyły licznie działania artystyczne i kulturalne. W bezpośrednim sąsiedztwie rzeźb z piasku zostaną zorganizowane Wakacyjne Warsztaty Artystyczne dla dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych, W ramach tych warsztatów będą także organizowane happeningi skierowane do osób aktualnie obecnych na plaży. Zostanie również zorganizowany Festiwal Sztuki Tutejszej " TUTART ", podczas którego zostaną zaprezentowane dzieła artystów z Gdańska, Aglomeracji Trójmiejskiej oraz Pomorza Gdańskiego (muzyka klasyczna, rock, jazz , teatr, performance).

Działania na plaży będą trwały przez całe wakacje.