MACIEJ MARKIEWICZ - to światowej klasy pianista, którego styl wychodzi poza proste klasyfikacje. Od ponad 30 lat tworzy muzykę zarówno o charakterze czysto klasycznym, we własnych, unikatowych aranżacjach, jak i muzykę filmową, jazz, blues czy boogie-woogie, oryginalnie łącząc różne style i gatunki muzyczne.
jazz - koncerty w Trójmieście
Jego znakiem rozpoznawczym w muzyce są dynamiczne figuracje, ogniste rysowanie fraz, inwencja rytmiczna i improwizatorska, interesujące struktury napięć i rozładowań, silna lewa ręka, szczególnie wyróżniająca się w grze solowej oraz wrażenie mnogości rąk w wykonaniu niejednego tematu muzycznego. Wśród muzyków, którzy wpłynęli na twórczość pianisty, są m.in. Oscar Peterson, Art Tatum, Jelly Roll Morton, Earl Hines, Meade Lux Lewis, Pete Johnson, Albert Ammons, George Gershwin, Vladimir Horowitz, James Booker.
STANISŁAW DEJA jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (Włochy) oraz w Jaen (Hiszpania). Krytycy zaliczają go do wybitnych interpretatorów muzyki Mozarta i Chopina, ale Deja ceniony jest też, jako kameralista i jako wrażliwy akompaniator w ansamblach wokalnych. Koncertuje regularnie głównie na terenie Niemiec i Skandynawii oraz w Kalifornii.
JORGOS SKOLIAS - najoryginalniejszy wokalista jazzowy w Polsce, o barwie głosu przypominającej takich czarnoskórych solistów jak James Brown, Otis Redding czy Ray Charles.
Skolias jest muzykiem poszukującym inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie, czego opanował technikę śpiewania harmonicznego - równoległe prowadzenie trzech głosów. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi.
Współpracował z grupami Krzak, Osjan, Young Power, "Tie Break", "Pick Up", "Free Cooperation", Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem, Radosławem Nowakowskim. Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jarocin, Jazz Juniors, Solo Duo Trio, Rawa Blues, Picnic Country oraz festiwale w Belgii, Szwecji, Berlinie, Moskwie, Norwegii, Grecji. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Jorgos ma również świetny kontakt z publicznością - to niepowtarzalny, pozamuzyczny element występu.
ARTUR DUTKIEWICZ - jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982r.
Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą", "Jazz Jantar". Finalista prestiżowego konkursu Theloniousa Monka w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes. Pianista jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. W 2012 roku odbyły się już i odbędą koncerty m.in. w Luksemburgu, Norwegii, Turcji, Kenii, Etiopii, Wietnamie, Słowenii, Chorwacji, Bośni, Macedonii, Łotwie na Cyprze oraz ponownie w Chinach, Rosji, Słowacji.
MATTHEW SHIPP - wizjoner, uznawany za "św. Gralla" jazzu i muzyki współczesnej. Jeden z najbardziej uznanych pianistów jazzowych w historii gatunku. Kreując własną, unikatową stylistykę instrumentu, pozostaje jednym z niewielu w świecie jazzu muzyków tej rangi. Przenosząc się w 1984 roku do Nowego Jorku bardzo szybko stał się jedną z osobistości przewodnich środowiska sztuki, pozostając w kręgu najważniejszych muzyków tamtejszej sceny. Poczynając od 1987 roku zrealizował ponad 40 albumów. W latach 90' zrealizował szereg albumów dla prestiżowej szwajcarskiej oficyny Hatology. Zaprezentowana tam autorska muzyka, określana mianem "chamber jazz" wyznaczyła nowy kierunek dla muzyki jazzowej. Pianista jest również kuratorem, oraz dyrektorem artystycznym prestiżowej serii "Blue Series" wydawnictwa Thirsty Ear. Pan Matthew Shipp jest jedną z czołowych postaci nowej generacji gigantów jazzu.
MATEUSZ WALERIAN - autor wielu projektów muzycznych z udziałem muzyków stanowiących ścisłą czołówkę światowej sceny muzyki improwizowanej, prowadzi również współpracę ze znakomitościami chicagowskiej sceny jazzowej oraz nowojorskiej awangardy. W realizowanych projektach łączy klasyczną muzykę kameralną, muzykę współczesną i klasykę jazzową z nowoczesnym brzmieniem muzyki improwizowanej.
ADAM MAKOWICZ - legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista, filantrop. Uhonorowany wieloma odznaczeniami cywilnymi, miedzy innymi Komandorskim Krzyżem Zasługi. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych a także muzyki do krótkich filmów.
Urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 roku Adam z rodzicami powrócił do Polski. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzieliła Adamowi jego matka, również pianistka i śpiewaczka. Młody Adam okazał się szczególnie utalentowany, dlatego też trafił do szkoły dla dzieci uzdolnionych muzycznie a następnie do klasy fortepianu wybitnego nauczyciela, profesora Karola Szafranka w Rybniku. Choć rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, 15-letniego Adama porwał jazz. W późnych latach pięćdziesiątych w Polsce, muzyka jazzowa była niemile widzianym a wręcz zakazanym owocem Zachodu. Ta muzyka, jak powiedział kiedyś Makowicz "świat wolności i improwizacji" zafascynowała go do takiego stopnia, że jako nastolatek porzucił szkołę, jej klasyczne wymagania i zasady. W poszukiwaniu początków własnej drogi artystycznej i języka muzycznej wypowiedzi Adam, nie mogąc liczyć na dalszą pomoc rodziców, postanowił wybrać niezwykle skromną egzystencję i warunki przeżycia w ciągłej niepewności następnego dnia.
Jego oazą wówczas stał się krakowski klub jazzowy "Helicon". Kilka lat później, w 1962 roku wraz ze wspaniałym trębaczem Tomaszem Stańką, Adam utworzył grupę "Jazz Darings" uważaną za pierwsze europejskie combo jazzowe. Współpracował wówczas z Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Urszulą Dudziak, Wojtkiem Młynarskim. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał klasyczne już festiwale warszawskie Jazz Jamboree. Od połowy lat siedemdziesiątych, Adam Makowicz coraz częściej grywał koncerty solowe zyskując sławę i uznanie wśród melomanów w Polsce i na świecie.
W 1977 roku, z rekomendacji Benny Goodmana oraz popularyzatora jazzu - Willis Conovera, (na którego programie radiowym "Music USA-Jazz Hour" Makowicz uczył się, jako młodziutki chłopak jazzu, słuchając największych sław zza oceanu), legendarny producent John Hammond zaprosił go na 10-tygodniowe tournee w USA. W tym czasie Makowicz nagrał solową płytę dla CBS Columbia zatytułowaną "Adam".
W 1978 roku Makowicz wyjechał do USA po raz drugi, tym razem na 6-miesięczny kontrakt i od tego czasu Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem. Otworzyły się przed Adamem legendarne świątynie muzyki - nowojorska Carnegie Hall (pierwszy jego tam solowy występ był udziałem w koncercie poświęconym zmarłemu sześć miesięcy wcześniej Erroll Garnerowi) i klub Cookery w Greenwich Village. Zaproszony został do udziału w Festiwalu Jazzowym w Newport w Rhode Island.
Po wprowadzeniu w Polsce w 1981 roku stanu wojennego, wraz z innymi polskimi artystami mieszkającymi w USA, Adam wziął udział w emitowanym na cały świat programie telewizyjnym zorganizowanym z inicjatywy prezydenta Ronalda Reagana "Żeby Polska była Polską".
Po 1989 roku mógł nareszcie odwiedzić Polskę, do której jeździ teraz bardzo często i regularnie.
Występując w USA Adam dzielił scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami, miedzy innymi z Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem, Sarah Vaughan, Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al Fosterem, Jack DeJohnette, Charlie Hadenem.
Był wielokrotnym solistą orkiestr i zespołów kameralnych; National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chester String Quartet, Amici String Quartet, Orkiestry Kameralnej "Amadeus" z Agnieszką Duczmal, Polskiej Filharmonii Kameralnej z Wojciechem Rajskim, Kwartetu "Wilanów" i wielu innych. Bardzo wysoko przez recenzentów został oceniony występ w duecie z Leszkiem Możdżerem w Carnegie Hall we wrześniu 2004 roku. Koncert - pojedynek między mistrzem weteranem i wschodzącą gwiazdą jazzu, został utrwalony na płycie CD i DVD. Nagranie to zostało uhonorowane "Platynową Płytą" przez wytwornie EMI Music.
Poza utworami jazzowymi, ma w swoim repertuarze także klasykę, szczególnie Chopina, którym "nasiąkł" w młodości, jak sam mówi, i którego czuje "po jazzowemu" jak nikt inny. Niewątpliwym wyrazem wpływu geniuszu Chopina jest wspólne koncertowanie Adama z Krzysztofem Jabłońskim czy Stanisławem Drzewieckim w programie Oczywiście Chopin. W USA Adam Makowicz wydał płytę poświęconą muzyce Chopina w interpretacji jazzowej, jedyną amerykańską płytę tego rodzaju w całości poświęconą temu genialnemu kompozytorowi. W niezwykle szerokim repertuarze Adam posiada także utwory G. Gershwina, I. Berlina, J. Kerna, C. Portera i wielu innych kompozytorów amerykańskich.
W roku 2008 z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej polonii, Adama Makowicza uhonorowano włączeniem jego osoby w poczet najbardziej zasłużonych czterystu Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. W październiku 2009 roku Adam został udekorowany w Warszawie Złotym Krzyżem "Gloria Artis" - najwyższym państwowym odznaczeniem za swój udział w propagowaniu polskiej sztuki na świecie.
Od wielu lat Adam poświęca w swój jesienny recital w Ustroniu na cel charytatywny wspomagając tym gestem Ośrodek Edukacyjno - Rehabilitacyjno - Wychowawczy w Ustroniu-Nierodzimiu.
Prowadzenie koncertów
PRZEMEK DYAKOWSKI
Koncertom towarzyszy wystawa fotograficzna MARKA KAREWICZA "Festiwal Jazz Na Kaszubach" oraz spotkania z autorem książki "Jazzowisko Trójmiasta" STANISŁAWEM DANIELEWICZEM.
Program:
Godz. 16.00 Maciej Markiewicz - Boogey Man & Friends
Jeżeli dopisze pogoda, to koncert odbędzie się na scenie przed hotelem
Maciej Markiewicz - fortepian www.maciejmarkiewicz.com projekt
Godz. 17.30 Stanisław Deja - Classics meets Jazz
Sala Promocji Regionu
Stanisław Deja - fortepian www.stanislawdeja.com
Godz. 18.30 Jorgos Skolias & Artur Dutkiewicz Duett
Sala Promocji Regionu
Jorgos Skolias - vocal www.skolias.strefa.pl
Artur Dutkiewicz - fortepian www.arturdutkiewicz.pl
Godz. 20.00 Matthew Shipp Mateusz Walerian: M-theory project
Sala Promocji Regionu
Matthew Shipp - piano www.matthewshipp.com/home.html
Mateusz Walerian - saxophone + woodwinds www.mateuszwalerian.com
Godz. 20.00 Gwiazda wieczoru
Adam Makowicz "Grać pierwszy fortepian"
Sala Promocji Regionu
Adam Makowicz - fortepian www.makowiczjazz.com
Ceny biletów:
130 zł - VIP
90 zł - normalny
50 zł - ulgowy (młodzieżowy)
Organizatorzy:
CEPR Lidia Czapiewska
Dyrektor artystyczny Mirosław Mastalerz (Mastalerz Artists Management)
Dyrektor generalny Lucyna Labudda (Atrybut)
Partner projektu:
Grupa Lotos S.A.
Patronat honorowy:
Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
Patronaty medialne:
TVP Gdańsk
Radio Gdańsk
Dziennik Bałtycki
Trójmiasto.pl
Jazzforum
RadioJazz
Sponsorzy:
DANMAR sp. z o. o. - Daniel Czapiewski
Pianoforte Concert Management - Mirosław Mastalerz
Blüthner
Wydawnictwo Bernardinum