stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

II Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych Nostalgia Za Parą

Serdecznie zapraszamy do odwiedzin świata małej kolei! Klub Miłośników Kolei "Nostalgia Za Parą" serdecznie zaprasza do uczestnictwa w II Wystawie Makiet i Modeli Kolejowych Nostalgia Za Parą, którą organizujemy w Gdańsku w Galerii Przymorze w dniach 8-10 i 12-17 listopada 2013 r. Wstęp na Wystawę jest bezpłatny.

20 stycznia - 28 lutego 2025, g. 10:00

bilety 23 zł
ulgowy 17 zł
sie 9-10

sobota - niedziela, g. 10:00

Pruszcz Gdański,
bilety 15-50 zł
Makieta w skali H0 (1:87) będzie składać się z kilkunastu stacji, parowozowni normalno i wąskotorowej, bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana będzie z modułów, które modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach. Pociągi na makiecie - towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne będą prowadzone przez maszynistów za pomocą specjalnych manipulatorów.

Wystawa makiet udostępniona jest do zwiedzania:

Wystawa ogólnopolska

08 listopada (w piątek) w godzinach 11:00-14:00, 15:00-19:00
09 listopada (w sobotę) w godzinach 10:00-14:00, 15:00-19:00
10 listopada (w niedzielę) w godzinach 10:00-14:00, 15:00-19:00
nieco mniejsza wystawa, złożona tylko z makiet klubu Nostalgia Za Parą

12-15 listopada (wtorek-piątek) w godzinach 18:00-20:00
16 i 17 listopada ( sobota i niedziela) w godzinach 11:00-14:00 i 15:00-19:00

Składy PKP Intercity na makiecie
Na makiecie będzie można zobaczyć składy PKP Intercity z różnych okresów działalności spółki - a więc wagony w malowaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych, tzw. "papuga" lub "tęczówka", wagony kursujące obecnie w składach PKP Intercity - w pociągach pospiesznych i ekspresowych, wagony pociągów "Jan Kiepura", "Polonia", "Wawel", "Berlin-Warszawa Express" oraz składy z wagonami sypialnymi i wiele innych.

Poprowadź swój pociąg po naszej makiecie
W dniach 12-15 listopada zamiast patrzeć na makietę zza barierek będzie można poprowadzić swój własny modelowy pociąg po naszej makiecie. Dla zgłoszonych chętnych (informacje na stronie www.nostalgiazapara.pl i przy makiecie w Galerii Przymorze) będą odbędą się szkolenia na maszynistów. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Maszynista musi mieć wzrost pozwalający na dokładną obserwację pociągu na makiecie, sygnałów na semaforach itp.

Nowości
- Ciuchcia Tomek - czyli zabawa na makiecie kolejowej dla najmłodszych
- Szkoła Maszynistów - czyli poprowadź pociąg po naszej makiecie
- Mniejsza makieta w skali TT (1:120)

Więcej informacji o imprezie
Makieta którą zaprezentujemy, składa się z modułów, czyli segmentów, łączonych ze sobą podczas wystawy. Dzięki temu możliwe jest w miarę prawdziwe odtworzenie ruchu kolejowego, gdyż nasze pociągi nie jeżdżą "w kółko", tylko pokonują określony szlak, stosując się do zasad ruchu obowiązujących na prawdziwej kolei. Dlatego też pociągi na makiecie nie jeżdżą "jeden za drugim", jak na zabawkowej domowej makiecie, bo na szlaku pomiędzy dwoma posterunkami ruchu może znajdować się tylko jeden pociąg. Odwiedzając Wystawę warto zwrócić uwagę nie tylko na jeżdżące pociągi, ale również na manewry na stacjach, bocznicach i w parowozowni, pieczołowicie odtworzone detale i scenki pokazujące życie w miniaturowym świecie.

Ruch na makiecie prowadzą zawiadowcy stacji, dyżurni ruchu i maszyniści. Dyżurny ruchu, obsługuje rozjazdy (zwrotnice) i semafory (światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne. Dzięki temu eliminuje się możliwość kolizji pociągów i gwarantuje się płynność ruchu. Maszyniści prowadzą pociągi na makiecie przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic.

Każda lokomotywa na makiecie ma wbudowany dekoder cyfrowy (zwykły lub z dźwiękiem) i dzięki temu swój własny indywidualny "adres", obsługiwany przez przypisany do niej manipulator, którym maszynista (idący wzdłuż makiety za lokomotywą) ją uruchamia, zatrzymuje, nadaje sygnały dźwiękowe, włącza światła itp. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie ruchu nieograniczoną ilością lokomotyw, jazda po jednym torze w obu kierunkach z różną prędkością itp.

Po makiecie jeżdżą pociągi pasażerskie: osobowe, pospieszne, ekspresowe; pociągi towarowe: zbiorowe, kursujące w zwartych składach i zdawcze, które na poszczególnych stacjach prowadzą manewry oraz specjalne: drezyny, pociągi pancerne, techniczne, eszelony wojskowe.

Więcej informacji o imprezie na stronie www.nostalgiazapara.pl





organizatorzy: Wandrus - Biuro Turystyki Aktywnej, Nostalgia Za Parą - klub miłośników kolei, Galeria Przymorze
sponsorzy i partnerzy imprezy: PKP Intercity, Pomorska Kolej Metropolitalna, Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, portal Trojmiasto.pl, Modelmania Gdańsk, Drim, Robo - polskie modele, Świat Modeli Rybnik, MBR Model, Radmor.

ORGANIZATOR - klub NOSTALGIA ZA PARĄ
to grupa miłośników kolei i modelarstwa kolejowego z okolic Trójmiasta. Swoją pasję realizujemy w różny sposób. Są wśród nas modelarze kolejowi, kolekcjonerzy taboru, zbieracze pamiątek kolejowych, biblifile, miłośnicy fotografowania i filmowania pociągów (tacy kolejowi "spotterzy"), wielbiciele kolei wąskotorowych lub normalnotorowych. Organizujemy imprezy modelarskie a w niektórych uczestniczymy. Jeździmy na kolejowe wyprawy i wycieczki.

Naszym zamiarem jest stała, całoroczna ekspozycja naszej makiety w Gdańsku. Chcemy dać możliwość wspólnej zabawy na makiecie - także osobom początkującym, które nie mają żadnych kontaktów ani znajomości w modelarskim świecie, aby pod opieką doświadczonych modelarzy mogli poznać obowiązujące na imprezach modelarskich zasady, nauczyć się prowadzić pociągi i obsługiwać stacje.

Przeczytaj także