stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

II koncert jubileuszu 25-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot

paź 4

piątek, g. 19:00

bilety 37-90 zł
ulgowy 27-70 zł
Kup bilet
lis 8

piątek, g. 19:00

bilety 43 - 85 zł
Kup bilet
Drugi z cyklu sześciu koncertów uświetniających Jubileusz 25-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot odbędzie się 18 maja b.r., o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot na terenie Opery Leśnej. Zaproszenie do udziału w koncercie przyjął wybitny wiolonczelista David Geringas. Całością dyrygować będzie Wojciech Rajski, świętujący w roku bieżącym swój jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Patronat honorowy nad wszystkimi koncertami jubileuszowymi objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, Marszałek Województwa Pomorskiego – Jan Kozłowski oraz Prezydent Miasta Sopotu – Jacek Karnowski

koncerty w Trójmieście


Pod batutą Wojciecha Rajskiego, założyciela Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, usłyszeć będzie można utwory Pawła Łukaszewskiego, Roberta Schumanna i Benjamina Brittena.
Solista David Geringas to znany wybitny litewski dyrygent, wiolonczelista i profesor w klasie wiolonczeli w Hochschule fur Musik Hannsa Eislera w Berlinie. Jego uczniowie to laureaci konkursów na całym świecie. Artysta regularnie koncertuje z najlepszymi orkiestrami z Berlina, Monachium, Paryża, Wiednia, Tokio i wielu innych w prestiżowych centrach muzycznych. Nagrodzony wieloma znaczącymi nagrodami David Geringas ma w swoim repertuarze utwory od wczesnego baroku do muzyki współczesnej.

W programie koncertu usłyszymy następujące utwory:
P. Łukaszewski – Sinfonietta per archi
R. Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
B. Britten – Wariacje na temat Francka Bridge’a op.10

DAVID GERINGAS
Urodzony na Litwie David Geringas studiował w latach 1963-73 w Moskiewskim Konserwatorium w klasie Mścisława Roztropowicza. W 1970 r. zdobył I nagrodę i złoty medal w Konkursie Czajkowskiego. W 2000 r. objął profesurę w klasie wiolonczeli w Hochschule für Musik Hannsa Eislera w Berlinie. Prowadzi również klasy mistrzowskie na całym świecie. Jego studenci są laureatami konkursów na całym świecie, m. in. w konkursie Czajkowskiego w Moskwie, Roztropowicza w Paryżu i ARD w Monachium. David Geringas regularnie koncertuje z najlepszymi orkiestrami w prestiżowych centrach muzycznych, m. in. z orkiestrami Filharmonii w Berlinie i Monachium, wszystkimi niemieckimi radiowymi orkiestrami symfonicznymi, orkiestrami w Wiedniu, Amsterdamie, Londynie, Paryżu, Montrealu, Chicago, Filadelfii, Pittsburghu i Tokio. Współpracuje z takimi dyrygentami, jak Gerd Albrecht, Vladimir Ashkenazy, Andrzej Boreyko, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach, Vladimir Fedossejev, Jonathan Nott, Krzysztof Penderecki, Simon Rattle, Mścisław Roztropowicz, Wolfgang Sawallisch, Stanisław Skrowaczewski, Wassili Sinaiski
i Michael Tilson Thomas. Wszechstronny wiolonczelista i dyrygent, ma w swoim repertuarze utwory od wczesnego baroku do muzyki współczesnej. Był jednym z pierwszych muzyków z Zachodu, którzy wykonywali utwory kompozytorów rosyjskiej awangardy, m. in. Gubaiduliny, Schnittkego, Suslina, Senderovasa i Denisova. Wielu kompozytorów dedykowało mu też swoje prace. Za szczególne zaangażowanie w dziedzinie muzyki nowej David Geringas został nagrodzony Kultur Aktuell przez Landeskulturverband Schleswig-Holstein. W czerwcu 1999 r. otrzymał w Wilnie najwyższe odznaczenie litewskie za zaangażowanie w popularyzacji litewskiej muzyki i twórczości litewskich kompozytorów. W grudniu 2002 r. został uhonorowany Litewską Nagrodą Państwową za osiągnięcia w dziedzinie Sztuki i Kultury za zasługi dla muzyki litewskiej.


WOJCIECH RAJSKI
Studia dyrygenckie odbył w warszawskiej Akademii Muzycznej u prof. Bogusława Madeya, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Następnie doskonalił swoje umiejętności w wyższych szkołach muzycznych w Kolonii i Wiedniu. Był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie (1971 - 1978) i Filharmonii Poznańskiej (1974 - 1980), w której pełnił funkcję dyrektora artystycznego (1978 - 1980). W latach 1978 - 1981 pełnił również funkcję I dyrygenta Theater der Stadt Bonn i Beethovenhalleorchester.
W 1982 r. wiąże swe losy z Trójmiastem, tworzy w Sopocie orkiestrę kameralną, która pod nazwą Polskiej Filharmonii Kameralnej – Sopot występuje na całym świecie. W 1993 roku podejmuje pracę w Hochschule für Musik w Karlsruhe i otrzymuje tytuł profesora.
W latach 1993-2006 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej,
z którą wiele koncertował w Polsce i za granicą oraz nagrywał dla Polskiego Radia.
Wojciech Rajski brał udział w międzynarodowych festiwalach m.in.: Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festiwal, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu i w Kopenhadze.
Wojciech Rajski ma na swym fonograficznym dorobku ponad 50 płyt, dla takich firm jak: EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon, KOCH i inne. Dokonuje nagrań dla radia i telewizji w kraju jak również dla SAT 1, 3 SAT i ARD.
Wojciech Rajski prowadził gościnnie szereg orkiestr - m.in. w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Meksyku, Anglii, Szwecji, Grecji, Hiszpanii oraz w Niemczech. Występował z solistami tej klasy, co Mścisław Roztropowicz, Kristian Zimerman, Henryk Szeryng, Sabine Meyer.
Od roku 1998 jest profesorem dyrygentury w Wyższej Szkole Muzycznej we Frankfurcie nad Menem.