stat
Impreza już się odbyła

Wydarzenie w ramach

Sala Koncertowa na Ołowiance, Salon Gdański

gru 31

wtorek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 485 zł
sty 25

sobota, g. 19:00

bilety 58 - 141 zł
Kup bilet
Koncert karnawałowy i zabawa taneczna
III Bal Gdański - NA CYGAŃSKĄ NUTĘ
Bale Gdańskie

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Jarosław Nadrzycki - skrzypce
Tadeusz Wojciechowski - dyrygent
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

W programie:
LISZT - Walc Mefisto, II Rapsodia wegierska
KODALY - Czardasz z suity "Hary Janos"
WAXMAN - Wariacje na temat Carmen
De SARASATE - Melodie Cygańskie
ENESCU - I Rapsodia rumuńska
BRAHMS - Tańce węgierskie

-----

TADEUSZ WOJCIECHOWSKI
Wiolonczelista, kameralista i dyrygent. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie uzyskując dwa dyplomy: w klasie wiolonczeli (1976) u prof. Andrzeja Orkisza i dyrygentury (1979) u prof. Stanisława Wisłockiego. Grę na wiolonczeli doskonalił w paryskim Narodowym Konserwatorium (1973-1974) w klasie mistrzowskiej prof. Bernarda Michelina. W tym okresie współpracował z Orchestre de Versaille, Les Musiciens de Paris, Orchestre des Pasdeloup, Orchestre de Colonne i Orchestre de Conservatoire. W latach 1976-1977 Wojciechowski był koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej (obecnie Sinfonia Varsovia) kierowanej przez Jerzego Maksymiuka, z którą odbył kilka tournée m.in. po Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, dokonując nagrań dla firmy fonograficznej EMI.

Równocześnie w latach 1976 - 83 współpracował jako dyrygent z Teatrem Wielkim w Warszawie. W 1982 r. został zaproszony do Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze, gdzie w latach 1983 - 1996 był głównym dyrygentem tego zespołu. Współpracę utrzymuje z nim do dzisiaj. W tym okresie występował w tak prestiżowych teatrach operowych świata jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Królewska Opera w Sztokholmie i Królewska Opera w Oslo.

Tadeusz Wojciechowski jest laureatem wielu nagród. Jako wiolonczelista zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie im. D. Danczowskiego w Poznaniu (1974). Jako kameralista otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej "Gaudeamus" w Rotterdamie (1973). Zdobył również II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Besançon (Francja 1979). Jest laureatem III nagrody oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (1979).

W 1994 r. został dyrektorem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie i pełnił tę funkcję do rozwiązania zespołu. Wkrótce został zaproszony przez Ministra Kultury do objęcia dyrekcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Z tym zespołem tym związany był do 1996 r. Od 1998 r. do 2004 był dyrektorem artystycznym Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Od 2002 r. został również dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. W latach 2005-2008 pełnił obowiązki dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej.

Występował w wielu krajach: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Słowenii, Włoszech, Turcji, USA, Meksyku, Kolumbii i Japonii. W Polsce współpracuje niemal ze wszystkimi orkiestrami symfonicznymi. Szczególnie ścisłą współpracę utrzymuje z Sinfonią Varsovią. Tadeusz Wojciechowski jest pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze. Stale współpracuje z Teatrem Operowym w Monachium i Królewskim Teatrem w Kopenhadze. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego. Ma w repertuarze ponad 40 dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego. W 2007 został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Od września 2009 Tadeusz Wojciechowski jest dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

POLSKA ORKIESTRA SINFONIA IUVENTUS
Utworzono ją na mocy rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 października 2007. W skład orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Sinfonia Iuventus rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 roku, od początku współpracując ze znakomitymi mistrzami batuty jak: Jerzy Semkow, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, Antoni Wit, Theodor Guschlbauer, Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Swoboda, jak również z dyrygentami młodego pokolenia m. in. Moniką Wolińską i Eugene Tziganem. Wśród solistów, którzy wystąpili z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus znaleźli się m.in.: Marta Boberska, François-René Duchâble, Krzysztof Jabłoński, Jakub Jakowicz, Władysław Kłosiewicz, Rafał Kwiatkowski, Ivan Monighetti, Janusz Olejniczak, Mariusz Patyra, Tatiana Shebanova, Anna Maria Staśkiewicz, Agata Szymczewska, Agata Zubel.

Orkiestra występowała w filharmoniach i na festiwalach w Polsce oraz za granicą (Chiny, Francja, Hiszpania, Litwa, Portugalia, Ukraina, Włochy). W dorobku artystycznym orkiestry znajdują się nagrania radiowe, telewizyjne, filmowe oraz płytowe, w tym: z Jerzym Semkowem (Schubert, Czajkowski), Mariuszem Patyrą (Wieniawski), Ivanem Monighettim (Haydn), Gabrielem Chmurą (Strauss, Françaix, Debussy) oraz Tadeuszem Wojciechowskim (Chopin), Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim (Chopin), Agatą Szymczewską (Bruch, Wieniawski i Mendelssohn). Od kwietnia 2009 roku orkiestra jest rzeczywistym członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO).

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    30-80 zł
  • Kontakt
    58 320-62-62
Można zakupić karnet gastronomiczny w cenie 85 zł /os., który gwarantuje miejsce i obsługę przy karnawałowym stole, według życzenia. W bufecie Filharmonii kupić można dania i alkohole. Do tego zabawa taneczna przy żywej muzyce w wykonaniu zespołu Standard Acoustic.