stat
Impreza już się odbyła

III Międzynarodowy Festiwal „Godność i Praca”

  • Kalendarz
    20 - 26 sierpnia 2005
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety

2 września - 30 listopada 2024

Gdańsk
Wstęp wolny
III Międzynarodowy Festiwal „Godność i Praca”, Pomorski Instytut Demokratyczny. W programie: debaty i dyskusje, konkurs filmowy, rzeźbiarski, plastyczny, pokazy filmowy. Festiwal pragnie zwrócić uwagę opinii publicznej na istotne problemy środowisk pracy. Konkurs filmowy - prezentacja filmów dokumentalnych i fabularnych o szeroko pojętej tematyce związku bohatera dzieła artystycznego z wykonywana pracą.

W ramach imprezy w Kinie Kameralnym w Gdańsku można obejrzeć 22 filmy dokumentalne z 6 krajów europejskich. Festiwal potrwa do czwartku, zakończy go wręczenie głównej nagrody „Bramy Wolności”.

Tematyka zainspirowanego Sierpniem ’80 festiwalu nieodłącznie wiąże się z problemem bezrobocia i wyzyskiem w pracy. Prezentowane podczas tegorocznej edycji filmy poruszą dodatkowo temat pracujących dzieci i codzienne życie managerów wielkich korporacji. „Jest to jedyny festiwal na świecie, który nie rządzi się prawami gwiazd” - mówił podczas powitania Jacek Borzych, jeden z organizatorów festiwalu. ”Wszystkie prezentowane podczas tegorocznego przeglądu filmy pochodzą z najnowszej produkcji. Poruszają aktualne problemy”- dodał.

W ramach odbywającego się w Gdańsku festiwalu można obejrzeć 22 filmy dokumentalne, ubiegające się o statuetkę „Bramy Wolności" oraz poza konkursem 4 fabularne. Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach: w pierwszej jury oceni uczestników za wartości artystyczne i realizacyjne prezentowanych filmów, w drugiej zdecydują widzowie, głosując na najciekawsze prezentacje.

Festiwalowi towarzyszyć będzie debata o pracy, godności i solidarności w nauczaniu Jana Pawła II, która rozpocznie się w środę 24 sierpnia o godzinie 14.30 w Sali Tradycji Gdańskiej Stoczni REMONTOWA. W dyskusji wezmą udział m.in. abp Tadeusz Gocłowski, Janusz Śniadek przewodniczący Solidarności, ks. dr Tomasz Biedrzycki z Gdańskiego Seminarium Duchownego, ks. prof. Józef Kupny- rektor Wyższego Śląskiego Seminarium w Katowicach, korespondent LE FIGARO Bernard Margeritte oraz Piotr Soyka, prezes Gdańskiej Stoczni Remontowa. Debatę zakończy projekcja filmu „Karol – człowiek, który został papieżem" w reżyserii Giacomo Battiatio.

Festiwal trwa od 22 do 26 sierpnia. Wszystkie projekcje odbywać się będą w kinie Kameralne w Gdańsku ( ul. Długa 57). Karnet na wszystkie filmy – 15 zł. Wstęp na pojedyncze seanse – 5 zł.