stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

III Międzynarodowym Festiwalem Chóralnym MUNDUS CANAT SOPOT 2007

w każdy czwartek (od 06.02 do 27.02.2025), g. 12:00

Sopot,
Wstęp wolny
lut 8-9

sobota - niedziela, g. 15:00

bilety 60 zł
Opera Leśna w Sopocie, będąca największym centrum festiwalowym na Pomorzu, poprzez swoją ofertę kulturalną okazała się być magnesem dla polskich i zagranicznych artystów oraz trójmiejskiej publiczności. Sopocka estrada stała się miejscem licznych festiwali, przewinęło się przez nią wiele zespołów polskich i zagranicznych.
W roku 2004 Pani Joanna Stankowska, prezes Sopockiego Chóru Kameralnego „Continuo” , wpadła na pomysł zorganizowania międzynarodowej imprezy śpiewaczej o zasięgu i randze odpowiadającej pozycji i znaczeniu sopockiej tradycji festiwalowej. Projekt imprezy został przyjęty przez władze Sopotu z ogromna aprobatą, ponieważ miastu brakowało, wśród szerokiego wyboru imprez kulturalnych, chóralnego wydarzenia na skalę międzynarodową. Uzyskanie poparcia dla projektu pozwoliło na powołanie do życia Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT SOPOT o szerokiej, otwartej formule, który po raz pierwszy odbył się w roku 2005, pod protektoratem Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Sopotu.
W pierwszej edycji Festiwalu (21-25.09.2005 r.) wzięło udział dwanaście chórów, z Czech, Łotwy, Filipin, Słowacji, Węgier oraz Polski. W drugiej uczestniczyło już czternaście zespołów – dziewięć zagranicznych (Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Kolumbia, Ukraina, USA, Węgry) i pięć polskich (Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Rumia, Sopot) natomiast w tym roku zmagać się będzie 16 zespołów.
Dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu Komitetu Organizacyjnego oraz wielu wolontariuszy pierwsza edycja festiwalu stała się wielkim sukcesem artystycznym i organizacyjnym a festiwal zyskał sporą renomę przyczyniając się do jego szerokiej popularności w wielu krajach świata. Tym samym Sopot ma szansę stać się centrum chóralnego muzykowania, odgrywającym znaczącą rolę w kulturze muzycznej Polski i Europy a może i świata.
Festiwal MUNDUS CANTAT ma na celu głównie popularyzację chóralistyki oraz promocję miasta oraz regionu. Impreza ta, ma również pomóc w nawiązywaniu kontaktów między zespołami, integrować środowisko chóralne z całego świata. Ponad to udział w wydarzeniach tego typu służy podnoszeniu kultury muzycznej społeczeństwa proponując mu alternatywną formę spędzenia czasu. Organizatorzy pragną zachęcić ludzi do śpiewania, które sprawia tak wiele radości i satysfakcji.
Zatem, pragniemy poinformować, że w dniach 9-13maja 2007r. odbędzie się III Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT SOPOT 2007. Organizatorami konkursu są: Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Sopocki Chór Kameralny CONTINUO oraz Urząd Miasta Sopotu. Występujące zespoły biorą udział w 3 kategoriach muzycznych : gospel, muzyka sakralna oraz folk. Dbając o rozwój naszego festiwalu, rozszerzyliśmy tegoroczną ofertę o zmagania chórów dziecięcych. Dodatkowo w pierwszy dzień imprezy odbędzie się przegląd chórów dziecięcych Regionu Pomorza, biorących udział w programie Śpiewająca Polska, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jury pod przewodnictwem dr hab. Waldemara Górskiego z Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku oceniając, w trakcie licznych przesłuchań, występy chórów przyzna Statuetkę Sopockiej Mewy, nagrody pieniężne oraz dyplomy.
Tradycyjnie już przesłuchania oraz koncerty towarzyszące odbywać się będą w sopockich kościołach, natomiast na koncert finałowy, który odbędzie się w sobotę 12 maja o godzinie 18.00, organizatorzy zapraszają wszystkich do Opery Leśnej. Cała impreza zostanie ozdobiona znaną ze swej malowniczości paradą chórów na sopockim "monciaku", na którą zapraszamy w piątek 11 maja o godz. 16.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Festiwal jako jedyna tego typu impreza w Polsce popularyzuje i promuje wszystkie kategorie muzyki chóralnej z różnych epok, skierowany jest do wszystkich grup wiekowych. Prezentacje w kategorii muzyka ludowa pozwalają na zapoznanie się z obfitością oraz różnorodnością światowej kultury ludowej. Imprezy integracyjne przewidziane w ramach festiwalu stanowią bezpośrednią możliwość do stawiania pytań o tożsamość kulturową, poszukiwania korzeni, tworzenia wspólnych obrazów i dialogów kulturowych przy zachowaniu różnorodności narodowej czy etnicznej oraz tworzeniu nowych pomysłów dotyczących tego rodzaju działalności.
Ranga naszego festiwalu z roku na rok podnosi się. W tym roku nie tylko otrzymaliśmy poparcie i patronat Pana Marszałka Województwa Pomorskiego i Wojewody Pomorskiego, ale sam Minister Kultury okazał zainteresowanie naszą ideą.
Serdecznie zapraszam nie tylko melomanów oraz miłośników chóralistyki, ale wszystkich którzy mają ochotę wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu! Dodatkowe informacje dotyczące tej i poprzednich edycji festiwalu można uzyskać na stronie internetowej

09 maja – środa
godz. 18.00 Koncert „„ Muzyka z różnych stron świata”
Kościół Chrystusowy , Sopot, ul. Obrońców Westerplatte 21
Wystąpią:
Chór Międzyszkolny GAUDEO Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Gimnazjum i Szkole Podstawowej w Świerklanach, Świerklany, Polska
Mieszany Chór Kameralny CHÓR QUATTRO VOCI, Kraków, Polska
Chór Uniwersytetu Medycznego, Łódź, Polska

10 maja - czwartek
godz. 10.00 przesłuchanie w ramach kategorii Chóry dziecięce
oraz chórów dziecięcych biorących udział w programie
„Śpiewająca Polska”
Kościół p.w. Św. Jerzego, Sopot, ul. Kościuszki 1
godz. 19.00 Koncert „ Muzyka sakralna twórców światowych”
Kościół p.w. Zesłania Ducha Św., ul. Kujawska 50/52
Wystąpią:
Żeński Chór VOKÁLNÍ HARMONIE, Hradec Králové, Czechy
Chór Kameralny Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdyni, Gdynia, Polska
Chór Kameralny LATINO, Frankfurt nad Menem, Niemcy


11 maja – piątek
godz. 10.00 przesłuchanie w ramach kategorii Muzyka sakralna
Kościół p.w. Św. Jerzego, Sopot, ul. Kościuszki 1
godz. 13.00 przesłuchanie w ramach kategorii Muzyka Ludowa
Kościół p.w. Św. Jerzego, ul. Kościuszki 1
godz. 16.00 Parada Chórów ulicą Boh. Monte Cassino
godz. 16.20 Ceremonia Otwarcia wraz z krótkim koncertem na Letniej Scenie przy Molo
godz. 19.00 Koncert „Muzyka nie zna granic”
Kościół p.w. Św. Jerzego, ul. Kościuszki 1
Wystąpią:
Kameralny Chór DISCANTUS, Gowidlino, Polska
Kameralny Chór FERMATA, Kielce, Polska
Miejski Chór Kameralny miasta Kirovograd, Kirovograd, Ukraina
Chór AF MUSIC, Żory, Polska
godz. 20.00 Koncert „Muzyka różnych narodów”
Kościół p.w. Św. Andrzeja Boboli, Sopot, ul. Powstańców Warszawy 15
(vis a vis Grand Hotelu)
Wystąpią:
Chór CARTUSIA, Kartuzy, Polska
Chór Gminy Kolbudy CAMERATA SANTA CECILIA, Kolbudy, Polska
Kameralny Zespół Wokalny Legnickiego Centrum Kultury, Legnica, Polska Kameralny
Chodzieski Chór Kameralny, Chodzież, Polska

12 maja – sobota
godz. 10.00 przesłuchanie w ramach kategorii Spirituals, Gospel, Jazz
Kościół p.w. Św. Jerzego, ul. Kościuszki 1
godz. 18.00 Koncert Finałowy wraz z ogłoszeniem wyników Opera Leśna
13 maja – niedziela
godz. 10.30 Msza Św. z udziałem uczestników festiwalu wraz z krótkim koncertem
Kościół p.w. Św. Andrzeja Boboli, Sopot, ul. Powstańców Warszawy 15
Wystąpi: Kameralny Chór AF MUSIC, Żory, Polska
godz. 12.30 Msza Św. z udziałem uczestników festiwalu wraz z krótkim koncertem
Kościół p.w. Św. Bernarda, SOPOT, ul. Abrahama 41/43
Wystąpi: Chór Kameralny LATINO, Frankfurt nad Menem, Niemcy

godz. 12.30 Msza Św. z udziałem uczestników festiwalu wraz z krótkim koncertem
Kościół p.w. Matki Boskiej Fatimskiej, GDAŃSK – ŻABIANKA, Pl. Kard.
Stefana Wyszyńskiego 1
Wystąpi: Miejski Chór Kameralny miasta Kirovograd, Kirovograd, Ukraina