stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Zapraszamy na czwartą edycję Festiwalu Książki Psychologicznej. Największe autorytety polskiej psychologii. Najlepsze publikacje psychologiczne i popularnonaukowe. Wykłady, dyskusje, spotkania i warsztaty.

4 października 2022 (wtorek 2022) - warsztat
16:00-17:30 Komunikacja międzygrupowa i międzykulturowa. Jak lepiej zrozumieć Innego?

Warsztat opracowany na podstawie książki Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej i Tomasza Besty "Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią".
Prowadząca: Natasza Kosakowska-Berezecka (Uniwersytet Gdański)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Komunikacja międzygrupowa i międzykulturowa. Jak lepiej zrozumieć Innego? - Evenea.pl

6 października 2022 (czwartek) - pierwszy dzień Festiwalu

12:00-13:30 Narzędzia wpływu społecznego w praktyce
Warsztat prezentujący praktyczne działanie kilku wybranych technik wpływu społecznego. Opracowany na podstawie książki Dariusza Dolińskiego i Tomasza Grzyba "Sto technik wpływu społecznego".
Prowadzenie: Tomasz Grzyb (Uniwersytet SWPS Wrocław)
Warsztat płatny: 50 zł/os.
Zapisy evenea (max 25 osób)
Wpłata zasili konto Fundacji Smak Słowa
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Narzędzia wpływu społecznego w praktyce - Evenea.pl

14:00-15:30 Czy samokontrola może pomóc w łagodzeniu stresu?
Debata poświęcona samokontroli i jej znaczeniu w redukowaniu codziennego stresu i poprawianiu funkcjonowania społecznego i poznawczego.

Na podstawie książek "Siła woli. Autonomia, samoregulacja i kontrola działania" Romany Kadzikowskiej-Wrzosek i "Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli" Waltera Mischela. Paneliści: Romana Kadzikowska-Wrzosek (Uniwersytet SWPS Sopot) i Edward Nęcka (Uniwersytet Jagielloński)
Prowadzenie: Anna Świtajska (Wydawnictwo Smak Słowa)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Zapisy evenea
Czy samokontrola może pomóc w łagodzeniu stresu? - debata - Evenea.pl

16:00-17:30 Czy mężczyźni zachowują się źle, bo taka ich natura? Rozważania w kontekście psychologii ewolucyjnej.
Debata o tym, w jaki sposób zmienia się paradygmat psychologii ewolucyjnej w kierunku bardziej społecznym. Rozmowa na podstawie najnowszej książki Davida M. Bussa "Kiedy mężczyźni źle się zachowują". Paneliści: Aleksandra Szymków-Sudziarska (Uniwersytet SWPS Sopot) i Bogdan Wojciszke (Uniwersytet SWPS Sopot)
Prowadzenie: Anna Świtajska (Wydawnictwo Smak Słowa)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Zapisy evenea:
Czy mężczyźni zachowują się źle, bo taka ich natura? Rozważania w kontekście psychologii ewolucyjnej - debata - Evenea.pl

18:00-19:30 Co współczesna psychiatria ma do zaoferowania pacjentom w czasach kryzysu zdrowia psychicznego wywołanego pandemią, niepewnością i lękiem. Głos psychiatry i pacjenta.
Kryzysy psychiczne dotykają mnóstwa osób, które nie radzą sobie z lękiem wynikającym z przedłużających się okresów skrajnej niepewności. Czy pacjenci z chorobą afektywną dwubiegunową są w takich czasach bardziej narażeni na załamanie. Rozważania wokół książki "Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym".
Paneliści: Wojciech Pączek (Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku) i Piotr Bucki (WSB)
Prowadzenie: Magdalena Kicińska (Magazyn Pismo)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Zapisy evenea
Co współczesna psychiatria ma do zaoferowania pacjentom w czasach kryzysu zdrowia psychicznego wywołanego pandemią, niepewnością i lękiem. Głos psychiatry i pacjenta. - Evenea.pl

7 października 2022 (piątek) - drugi dzień Festiwalu

14:00:-14:30 Czy narzędzia wpływu społecznego mogą poprawić jakość życia?
W jaki sposób można wykorzystywać techniki wpływu społecznego, aby być bardziej efektywnym w osiąganiu swoich celów i zamierzeń.
Gość: Tomasz Grzyb (Uniwersytet SWPS Wrocław)
Prowadzenie: Anna Świtajska (Wydawnictwo Smak Słowa)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Zapisy evenea
Czy narzędzia wpływu społecznego mogą poprawić jakość życia? - rozmowa z autorem - Evenea.pl

16:00:17:30 Czy nauka ma jakieś konkretne rozwiązania na popandemiczny kryzys psychiczny i stres wynikający z życia w warunkach wysokiej niepewności.
W czasach niepewności rodzą się i zyskują popularność teorie spiskowe. Czy naukowcy mogą z nimi rywalizować, jakimi sposobami, jaka jest moc autorytetu?
Paneliści: Małgorzata Kossowska (Uniwersytet Jagielloński), Romana Kadzikowska-Wrzosek (Uniwersytet SWPS Sopot) i Tomasz Stefaniak (Gdański Uniwersytet Medyczny)
Prowadzenie: Wiesław Łukaszewski
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Zapisy evenea
Czy nauka ma jakieś konkretne rozwiązania na popandemiczny kryzys psychiczny i stres wynikający z życia w warunkach wysokiej niepewności - debata. - Evenea.pl

18:00-19:30 Czy można dobrze żyć z lękiem? Czy da się go oswoić? Jak pomóc dzieciom pokonywać własne lęki?
Rozmowa o dwóch premierowych książkach poświęconych radzeniu sobie z lękiem: poradnika "Jak żyć z lękiem" autorstwa Marcina Matycha oraz książeczki dla dzieci autorstwa Agnieszki Jucewicz "Bajka o Lęku".
Paneliści: Agnieszka Jucewicz (Gazeta Wyborcza) i Marcin Matych (psychoterapeuta, członek sekcji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego)
Prowadzenie: Magdalena Kicińska (Pismo. Magazyn Opinii)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Zapisy evenea
Czy można dobrze żyć z lękiem? Czy da się go oswoić? Jak pomóc dzieciom pokonywać własne lęki? - debata - Evenea.pl

8 października 2022 (sobota) - trzeci dzień Festiwalu

12:00-13:30 Narzędzia i ścieżki prowadzące do szczęścia. Perspektywa oparta na dowodach. (wykład w języku angielskim) Tools and pathways to Happiness: An evidence-based perspective.

Na podstawie badań nad dobrostanem i jakością życia Ragnhild Bang Nes, norweska badaczka i psycholożka, opracowała zestaw prostych ćwiczeń i bardzo konkretnych wskazówek, które stopniowo wdrażane mogą zdecydowanie poprawić nasze życie. Opisała je w książce "Cudowna terapia".
Prowadząca: Ragnhild Bang Nes (Norweski Instytut Zdrowia Psychicznego, Oslo)
(tłumaczenie konsekutywne)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Zapisy evenea
Tools and pathways to Happiness: An evidence-based perspective. Narzędzia i ścieżki prowadzące do szczęścia. Perspektywa oparta na dowodach. - Evenea.pl

13:30-15:00 Kobiecy wymiar władzy. Czy kobiety u władzy dają nadzieję na lepszy świat?
Władza to bardzo niebezpieczne narzędzie. Psychologowie od lat badają wpływ, jaki władza wywiera na ludzi. Czy człowiekowi uda się w końcu uodpornić na władzę, czy uda mu się ją ujarzmić i czy władza ma jakieś bardziej ludzkie oblicze?
Panelistka: Aleksandra Cisłak (Uniwersytet SWPS Warszawa)
Prowadzenie: Magdalena Kicińska (Magazyn Pismo)
Miejsce: Księgarnia Smak Słowa
Zapisy evenea
Kobiecy wymiar władzy. Czy kobiety u władzy dają nadzieję na lepszy świat? - debata - Evenea.pl