stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

IV Międzynarodowa Konferencja z Cyklu Kobieta w kulturze: Kobieta, mężczyzna, miłość Opinie (6)

mar'25 15

sobota, g. 10:15

Trójmiasto, Online
bilety 15 zł
IV Międzynarodowa Konferencja na temat problematyki kobiecej w kontekście kulturowym i międzykulturowym z cyklu "Kobieta w kulturze". W tym roku przewodnim mottem konferencji jest hasło: "Kobieta, mężczyzna, miłość".

Po raz czwarty na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się międzynarodowa konferencja z cyklu "Kobieta w kulturze". Bieżącej edycji przyświecać będzie hasło; "Kobieta, mężczyzna, miłość". W programie jak zwykle znajdą się otwarte wykłady, warsztaty, projekcje filmowe a także spektakl teatralny w wykonaniu więźniarek z Lublińca.

Podczas konferencji zostaną poddane analizie postawy i zachowania ludzi z perspektywy psychologii płci. Konferencja służy m.in. także rozwijaniu współpracy z innymi ośrodkami akademickimi w kraju i za granicą w zakresie projektów badawczych związanych z problematyką psychologii międzykulturowej i psychologii rodzaju.

Podczas jednodniowej konferencji odbędą się wykłady plenarne, sympozja tematyczne oraz specjalna sesja poświęcona w całości działaniom sektora pozarządowego na rzecz równouprawnienia i poprawy sytuacji kobiet i mężczyzn w Polsce i na świecie.

Wykład otwierający konferencję wygłosi prof. Shalom Schwartz z Hebrew University of Jerusalem i University of Bergen.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną filmy z cyklu "Kobieta w PRL-u" - Polskie Kroniki Filmowe.

Zaprezentowany zostanie również spektakl teatralny "Węzły życia". Jest to sztuka napisana przez kobietę skazaną za morderstwo bliskiej osoby. Sztuka prezentuje jak przemoc wobec kobiety przeradza się w tragedię i podwójną wiktymizację kobiety. Aktorkami tego spektaklu są kobiety, które po długim okresie znoszenia przemocy zabiły bliską osobę, zwykle męża lub partnera. Po spektaklu odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności i aktorek.

Sympozja zorganizowane w ramach konferencji zatytułowane będą m.in. "Męskość i kobiecość a percepcja społeczna", "Miłość w perspektywie nauk humanistycznych", "Trudna miłość- perspektywa psychologiczna i medyczna", "Małżeństwo, rodzina miłość".

Wystąpienia otwierające i projekcja trzech filmów z cyklu
"Kobiet a w PRL-u" - Polskie Kroniki Filmowe.

9.00 - Otwarcie konferencji - Jego Magnificencja Rektor UG - prof. Bernard Lammek
9:15 - Wystąpienie otwierające - Patron honorowy konferencji prof. Henryk Machel
9:30 - Prelekcja inauguracyjna - prof. Shalom Schwartz (The Hebrew University of Jerusalem and the University of Bergen) "Effects of Gender Equality and Culture on the Magnitude of Sex
Differences in Values across Countries."
10:30 - Wystąpienie otwierające - Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. Beata Pastwa - Wojciechowska "Przestępstwo z namiętności - zbrodnia, choroba czy moda?"

Blok I - Różne aspekty miłości z perspektywy kulturowej i międzykulturowej
10:45 - 13.15


10:45 - prof. Marta Fulop (Hungarian Academy of Scienc)e "Women, men and love - psychoterapeutical perspective"
11.15 - prof. Zbigniew Izdebski (Uniwersytet Zielonogórski) "Miłość a seksualność - o miłości zagrożonej"
11:45 - prof. Robin Goodwin (Brunel University) "Migration, love and social networks - the relationships of Poles migrating to UK"
12:15 - prof. Kinga Lachowicz-Tabaczek (Uniwersytet Wrocławski) "Samoocena kobiet i mężczyzn - różnice, uwarunkowania i dynamika zmian"
12.45 - dr Ilona Iłowiecka-Tańska (Fundacja Partners Polska) "Kobiety w Kosowie - aspiracje i marzenia"
13.15 - prof. Randolph Ochsmann i Timo Wandert (Johannes Gutenberg - University Mainz)
"Black Europeans and colonialism - cross-cultural date from Black European Studies Program"

PRZERWA OBIADOWA: 13.15 - 14.15

Blok II - Psychologiczne aspekty miłości wyrażone poprzez sztukę
14:15 - 17:15 Conference Honorary Patron His Magnificence the Rector of Gdansk University
14.15 - Tomasz Wilde (National Geographic) prezentacja filmu "Opowieści o miłości z 1001 nocy" oraz komentarz
15.15 - Małgorzata Tobiszewska - Dyrektorka Centrum Praw Kobiet Oddział w Gdańsku - Przestrzeganie praw kobiet w Polsce

Wprowadzenie do spektaklu teatralnego pt. Węzły życia

Spektakl teatralny - Węzły życia
Sztuka napisana przez kobietę odbywającą karę pozbawienia wolności za zabicie osoby bliskiej. Sztuka pokazuje jak mechanizm przemocy wobec kobiety przeradza się w tragedię i podwójną wiktymizację kobiety. Aktorkami tego spektaklu są kobiety, które po długim okresie znoszenia przemocy zabiły bliską osobę, zwykle męża lub partnera.

Dyskusja publiczności i Aktorek - sesja pytań i odpowiedzi

Lidia Olejnik (Dyrektor Zakładu Karnego w Lublińcu) Funkcjonowanie kobiet skazanych za zabójstwo w więzieniu - podsumowanie spektaklu pt. Węzły życia