Gdański Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich zaprasza na kolejną edycję Filmowych Spotkań z Miastem. Czwarta już edycja będzie okazją do obejrzenia filmu w reżyserii Virpi Suutari pod tytułem Aalto - z miłości do architektury.
Pokaz będzie poprzedzony krótkim seminarium o architekcie. Po filmie zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji.
Film pt. "Aalto - z miłości do architektury" to dokumentalna historia życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony dizajnu - Alvara Aalto. Opowieść przedstawia kulisy miłości Aalto i jego żony oraz muzy - architektki Aino. Podczas projekcji dowiemy się, jak wyglądała ich wspólna twórczość i jaki wpływ wywarła na całym świecie. Odwiedzimy kultowe budynki, w tym akademik MIT, prywatny dom kolekcjonera sztuki pod Paryżem, pawilon w Wenecji i wiele innych. Głosy ekspertów oraz unikalne materiały archiwalne wzbogacające narrację pozwolą zobaczyć nam wielowymiarowy portret artystów, których pasją była architektura harmonijnie łącząca człowieka z naturą.
O organizatorkach i panelistkach:
Weronika Mazurkiewicz - Sekretarz Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, doktorantka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, członkini stowarzyszenia AESOP (Thematic Group for Public Spaces and Urban Cultures). Odbyła staże badawcze w kilku instytucjach badawczych w tym University of Ljubljana, University of Technology of Wiena, University of Lisbon. Od 9 lat czynna architekt i urbanistka. Pracowała m.in. w Karlsruhe w Niemczech i Warszawie.
Małgorzata Kostrzewska - adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, ekspert metodyk w Centrum Nowoczesnej Edukacji na Politechnice Gdańskiej, Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich, opiekun Koła Naukowego Studentów Architektury "Hulaj Urban Squad". W swojej pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej zajmuje się edukacją architektoniczno-urbanistyczną, również dzieci, problematyką sportu, rekreacji i aktywności fizycznej w przestrzeni miejskiej, rolą sportu i rekreacji w procesie integracji i włączenia społecznego mieszkańców miast, zrównoważoną i aktywną mobilnością miejską. Drugim obszarem badawczym są historyczne uwarunkowania rozwoju miast, a zwłaszcza idee społecznej odpowiedzialności urbanistyki i architektury okresu modernizmu w kontekście dyskusji o warunkach i jakości życia we współczesnym mieście. Autorka monografii, artykułów, publikacji, wystaw i wystąpień konferencyjnych odnoszących się do powyższych zagadnień. Prowadzi warsztaty edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych upowszechniające wiedzę architektoniczno-urbanistyczną.
Hanna Obracht-Prondzyńska - Skarbnik Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, asystent na Wydziale Architektury w Katedrze Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej, której jest absolwentką. Ukończyła również jako analityk GIS, Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Od pięciu lat związana jest z Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego. Jest projektantem m.in. planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego oraz obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Doświadczenie projektowe zdobywała m.in. w USA, Chinach, RPA, Rumunii oraz Niemczech. W pracy naukowej koncentruje się na możliwościach modelowego wykorzystania Big Data w badaniach nad zmianami struktur funkcjonalno-przestrzennych miast i regionów, a także kwestiami zarządzania informacją przestrzenną w miastach. Jest członkinią the International Society of City and Regional Planners.
Aalto - z miłości do architektury.reż. Virpi Suutari
Finlandia, czas trwania 103 min.
Film z angielskimi i polskimi napisami.