stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Pomorski Związki Żeglarski zaprasza na czwarte spotkanie w sprawie bezpiecznego żeglowania, które odbędzie się na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni. Zapisy na konferencję wciąż trwają.

mar 15

sobota, g. 10:15

Trójmiasto, Online
bilety 15 zł
mar 18-19

wtorek - środa

Gdynia
PoZŻ wrócił do tradycji organizowania konferencji w 2015 r. 11 kwietnia w Gdyni odbyło się sympozjum "Od szkolenia do bezpiecznego żeglowania". 19 marca 2016 r. żeglarze spotkali się w Gdańsku podczas konferencji "Bezpieczeństwo żeglarzy na morzu". A 25 marca 2017 r. w Gdyni blisko 200 osób wysłuchało wykładów "Bezpiecznej praktyki żeglarskiej".

Podczas konferencji, w tym roku pod hasłem "Podstawy bezpiecznego żeglowania", zaprezentuje się ośmiu prelegentów, fachowców w swoich dziedzinach, za którymi stoi ogromne doświadczenie i wiedza.

Program konferencji:
9:30 - 9:55 - Rejestracja uczestników
10:00 - Otwarcie konferencji
10:15 - 10:45 - Marek Zwierz: Zabezpieczenie meteorologiczne rejsów pozabałtyckich
11:00 - 11:30 - Jacek Pietraszkiewicz: Współczesne systemy lokalizacji jachtów
11:40 - 11:55 - Przerwa na kawę
12:00 - 12:30 - Jarosław Kaczorowski: Żeglowanie w warunkach sztormowych na współczesnych jachtach regatowych i turystycznych
12:45 - 13:15 - Wiktor Wróblewski: Wpływ szkolenia na bezpieczne zachowania na wodzie
13:30 - 14:15 - Przerwa na lunch
14:20 - 14:50 - Konrad Lipski i Maciej Patoka: Serwisowanie jachtu przed, w trakcie i po zesonie
15:05 - 15:25 - Piotr Oleksiak: Nowoczesne technologie w zabezpieczaniu regat windsurfingowych
15:35 - 15:50 - Przerwa na kawę
15:55 - 16:25 - Przemysław Wilczyński: Rejony szczególnie niebezpieczne dla żeglugi ze względu na zagrożenie piractwem
16:40 - 17:10 - Janusz Maziarz: Analiza wypadków na morzu
17:20 - Zakończenie konferencji


Temat "Zabezpieczenie meteorologiczne rejsów pozabałtyckich" omówi Marek Zwierz, oceanograf, informatyk, dziennikarz, fotoreporter. Pracuje w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Opowie m.in. jakie kryteria zastosować dla porównania różnych serwisów i jakie są możliwości uzyskania prognozy pogody na oceanie, czyli poza zasięgiem "normalnego" internetu i łączy telefonicznych. Co to takiego GRIB i czy wystarczy jako prognoza pogody?

Jacek Pietraszkiewicz, prezes polskiej firmy NAVSIM, rozwijającej technologie e-Navigation oraz jednocześnie szef działu badań i rozwoju tamże, a także m.in. ekspert Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich, przybliży współczesne systemy lokalizacji jachtów.

"Przygotowanie rejsu w aspekcie bezpieczeństwa morskiego" to temat Jarosława Kaczorowskiego, kapitana jachtowego i motorowodnego, trenera żeglarstwa i sędziego żeglarski klasy państwowej, instruktora szkoły żeglarskiej Ocean Team Sailing School. Od planowania, przez wyposażenie, po identyfikację zagrożeń i podstawy prawidłowego zachowania w sytuacjach niebezpiecznych.

Wiktor Wróblewski, kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa i motorowodny, szkoleniowiec i egzaminator, a także członek zarządów Polskiego Związku Żeglarskiego oraz fundacji CWM ZHP i nauczyciel akademicki w Uniwersytecie Łódzkim, zajmie się wpływem szkolenia na bezpieczne zachowania na wodzie.

Serwisowanie jachtu przed, w trakcie i po sezonie przybliżą Konrad Lipski i Maciej Patoka z firmy Yacht Company. Obaj to rodowici gdynianie, koledzy od przedszkola, związani z morzem od dziecka. Konrad jest żeglarzem, wieloletnim reprezentantem Polski, z sukcesami podczas mistrzostw kraju, Europy i świata, natomiast Maciej to pasjonat żeglarstwa i przedsiębiorca. Omówią sprawdzenie stanu ożaglowania, inspekcji takielunku oraz olinowania miękkiego, kalibracji elektronicznych urządzeń pomiarowych, przegląd systemów bezpieczeństwa oraz znaczenie regularnego przeglądu silnika i pozostałych urządzeń mechanicznych.

Piotr Oleksiak, który od 2007 r. współorganizuje w SKŻ ERGO Hestia Sopot najwyższej rangi zawody żeglarskie (w tym roku Mistrzostwa Europy olimpijskiej klasy windsurfingowej RS:X), opowie o nowoczesnych technologiach w zabezpieczaniu regat windsurfingowych, m.in. o systemach bazujących na technologii NFC i funkcjach geolokalizacyjnych, które z powodzeniem zastąpiły tradycyjne systemy bezpieczeństwa podczas najwyżej rangi zawodów.

Przemysław Wilczyński, prodziekan ds. morskich, współpracy i rozwoju na Wydziale Nawigacyjny w Akademii Morskiej w Gdyni przedstawi "Rejony szczególnie niebezpieczne dla żeglugi ze względu na zagrożenie piractwem". Zaprezentuje procedury i sposób przygotowania statków do przejścia w takich rejonach oraz sposoby zachowania w razie ewentualnego ataku.

Analizę wypadków na morzu przeprowadzi zaś kpt. ż.w. Janusz Maziarz, zastępca dyrektora Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa ds. operacyjnych. Od 2000 roku wykładowca na Kursach Modelowych IMO dla kapitanów i oficerów pokładowych w zakresie ratownictwa morskiego.

Organizatorem konferencji jest Pomorski Związek Żeglarski, współorganizatorem Akademia Morska w Gdyni. Odbędzie się ona pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Partnerami są Komisja Żeglarstwa Morskiego PZŻ i Komisja Szkolenia PZŻ.

Fot.: Tadeusz Lademann

Informacja o biletach

Udział w konferencji jest bezpłatny. Można się zgłaszać e-mailowo (ilona.miluszewska@pozz.org.pl) do 28 lutego 2018 r. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, przynależności klubowej, miasta, adresu e-mailowego i numeru telefonu.