stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pedagodzy gdańskiej uczelni, absolwenci gdańskich szkół muzycznych czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą. Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.

sty 13

poniedziałek, g. 19:00

bilety 140 - 190 zł
Kup bilet
sty 19

niedziela, g. 18.00

bilety 45 zł
Kup bilet
Pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu:
Adrianna Wolf

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


IX Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu
28 listopada - 1 grudnia 2021

W ramach tegorocznego festiwalu zapraszamy na 4 widowiskowe koncerty pianistyczne w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Przed publicznością wystąpią wykładowcy, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także artyści pochodzący z Gdańska, którzy kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w Polsce i poza jej granicami. Na festiwalowej scenie zaprezentują się także tegoroczni absolwenci i dyplomanci lokalnych szkół muzycznych. Zwieńczeniem festiwalu będzie recital utytułowanego pianisty i pedagoga, wykładowcy gdańskiej uczelni - PAWŁA RYDLA. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

28 listopada (niedziela) / MUZYCZNE OBRAZY / godz. 18:00
Podczas inauguracji festiwalu zabrzmi twórczość powstała z rozmaitych inspiracji. Usłyszymy cykl barwnych miniatur Obrazki z wystawy Musorgskiego, wybrane utwory pochodzące z tryptyku Metopy Szymanowskiego, cyklu Zwierciadła Ravela oraz kompozycje brytyjskiego twórcy - Franka Bridge'a. Przed publicznością wystąpią JAN OLESZ, uzdolniony student Akademii Muzycznej w Krakowie i Musikhochschule w Lubece oraz ANNA SZAŁUCKA, związana zawodowo z prestiżową Royal Academy of Music w Londynie.

29 listopada (poniedziałek) / MISTRZOWIE ROMANTYZMU / godz. 18:00
Drugi z koncertów wypełni muzyka czołowych przedstawicieli romantyzmu. Usłyszymy dwa potężne dzieła - Wariacje i Fugę na temat Händla Brahmsa i Sonatę h-moll Liszta. Program wieczoru dopełnią kompozycje na duet fortepianowy jednego z prekursorów romantyzmu w muzyce - Schuberta. Wystąpią: JAN WALCZAK z Akademii Muzycznej w Katowicach, PATRYK MORGAŚ - student Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz znany gdański duet fortepianowy - FURMAŃSKA & KUCHNIAK PIANO DUO, w składzie Aleksandra Szymczewska, Paulina Kuchniak.

30 listopada (wtorek) / MŁODZI NA GDAŃSKIEJ SCENIE / godz. 18:00
Trzeciego wieczoru publiczność będzie miała okazję usłyszeć młodych adeptów sztuki pianistycznej. Na festiwalowej scenie zaprezentują się tegoroczni absolwenci (rocznik 2021) oraz uczniowie klas dyplomowych szkół muzycznych Gdańska i Gdyni - Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu oraz Szkoły Muzycznej I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni. Wystąpią: PIOTR CZERWIŃSKI, BERNARD RUTH, NIKOLA ZWARA, NATALIA TRZEBIATOWSKA oraz DAMIAN TATARA.

1 grudnia (środa) / RECITAL FORTEPIANOWY PAWŁA RYDLA / godz. 18:00
"Od klasycyzmu po XX wiek"

Zwieńczeniem tegorocznego festiwalu będzie recital PAWŁA RYDLA - utytułowanego gdańskiego pianisty i pedagoga, wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Podczas wieczoru zabrzmi muzyka wybitnych przedstawicieli różnych epok w dziejach muzyki - od klasycyzmu aż po twórców XX wieku. Usłyszymy utwory Beethovena, Liszta, Griega, Debussy'ego czy Prokofiewa.

Słowo o muzyce i prowadzenie koncertów: ADRIANNA WOLF

WSTĘP WOLNY

Polecamy także wideorelacje z koncertów, które pojawią w internecie.
Więcej informacji na stronach na facebooku:
https://www.facebook.com/FestiwalGdanscyPianisciMiastu
https://www.facebook.com/FundacjaKulturyiSztukiVirtuoso

PROGRAM KONCERTÓW:

28 listopada 2021 / niedziela / godz. 18:00
KONCERT "MUZYCZNE OBRAZY"


FRANK BRIDGE (1879-1941)
The Hour Glass
No 1 Dusk
No 2 The Dew Fairy

KAROL SZYMANOWSKI (1882-1937)
Métopes op. 29 / Metopy op. 29
No 2 Calypso / Kalipso
No 3 Nausicaa / Nauzykaa

MAURICE RAVEL (1875-1937)
Miroirs / Zwierciadła
No 2 Oiseaux tristes / Smutne ptaki
No 4 Alborada del gracioso / Alborada trefnisia

wyk. Anna Szałucka fortepian

* * *

MODEST MUSORGSKI (1839 - 1881)
Obrazki z wystawy

wyk. Jan Olesz fortepian


29 listopada 2021 / poniedziałek / godz. 18:00
KONCERT "MISTRZOWIE ROMANTYZMU"


FRANZ SCHUBERT (1797-1828)
Uwertura g-moll D. 668

FRANZ SCHUBERT (1797-1828)
Allegro a-moll D. 947 Lebensstürme

wyk. Furmańska & Kuchniak Piano Duo

JOHANNES BRAHMS (1833-1897)
Wariacje i Fuga na temat Händla op. 24

wyk. Patryk Morgaś fortepian

* * *

FERENC LISZT (1811-1886)
Sonata h-moll

wyk. Jan Walczak fortepian


30 listopada 2021 / wtorek / godz. 18:00
KONCERT "MŁODZI NA GDAŃSKIEJ SCENIE"


Absolwenci 2021 oraz uczniowie klas dyplomowych
szkół muzycznych Gdańska i Gdyni


LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770 - 1827)
Sonata fortepianowa f-moll op. 57
cz. I Allegro assai

FERENC LISZT (1811 - 1886)
Etiuda Transcendentalna f-moll No 10

wyk. Bernard Ruth fortepian

FRYDERYK CHOPIN (1810 - 1849)
Scherzo E-dur op. 54

wyk. Piotr Czerwiński fortepian

FRYDERYK CHOPIN (1810 - 1849)
Ballada g-moll op. 23

FERENC LISZT (1811-1886)
Etiuda Transcendentalna Es-dur No 7 "Eroica"

wyk. Nikola Zwara fortepian

* * *

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Preludium i fuga d-moll BWV 875 (DWK tom II)

FRYDERYK CHOPIN (1810 - 1849)
Scherzo cis-moll op. 39

wyk. Natalia Trzebiatowska fortepian

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Preludium i fuga fis-moll BWV 859 (DWK tom I)

FRYDERYK CHOPIN (1810 - 1849)
Polonez fis-moll op. 44

wyk. Damian Tatara fortepian


1 grudnia 2021 / środa / godz. 18:00
RECITAL FORTEPIANOWY PAWŁA RYDLA
Od klasycyzmu po XX wiek


LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770 - 1827)
Bagatele op. 119
nr 7 - 11

FERENC LISZT (1811 - 1886)
Walc Mefisto nr 1

EDWARD GRIEG (1843 - 1907)
Utwory liryczne op. 57
nr 3 - 6

CLAUDE DEBUSSY (1862 - 1918)
La terrasse des audiences du clair de lune / Taras audiencji światła księżyca (Preludia - Zeszyt II)

OLIVIER MESSIAEN (1908 - 1992)
Alouette lulu / Lerka z cyklu Catalogue d'oiseaux / Katalog ptaków

SIERGIEJ PROKOFIEW (1891 - 1953)
VII Sonata fortepianowa B-dur op. 83
Allegro inquieto - Andante caloroso - Precipitato

wyk. Paweł Rydel fortepian


NOTY O ARTYSTACH

PAWEŁ RYDEL

Gdański pianista wykształcony w rodzinnym mieście pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Waldemara Wojtala. Jest profesorem i kierownikiem Katedry Fortepianu gdańskiej Akademii Muzycznej. Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach pianistycznych solowych i muzyki kameralnej, pracując pod kierunkiem takich profesorów, jak: Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Jean-Paul-Sevilla, Andrzej Tatarski (w zakresie kameralistyki także Jadwiga Kaliszewska, Mark Lubotsky, Henry Meyer, Marek Moś i Maria Szwajger-Kułakowska). Jest laureatem najwyższych nagród w konkursach pianistycznych i kameralnych, m.in.: I Ogólnopolskiego Konkursu o Stypendia im. F. Liszta we Wrocławiu (1991), III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (1994), I Konkursu Muzyki Kameralnej w Zakopanem w r. 1998 (ze skrzypkiem A. Kacprzakiem) oraz nagrody Jury na Konkursie Pianistycznym w Bremen (Niemcy) w 1999 r. Prowadzi regularną działalność koncertową jako solista i kameralista występując w wielu
miejscach w Polsce i innych krajach Europy (m.in. Rosja, Niemcy, Norwegia, Ukraina, Włochy).
Jego zainteresowania artystyczne obejmują przede wszystkim muzykę XIX i XX w., w tym szczególnie twórczości Maciejewskiego i Messiaena, choć pianista nie stroni także od muzyki epok wcześniejszych. Jego wykonanie fragmentów "Vingt Regards..." O. Messiaena było podstawą filmu Joanny Malinowskiej "Dwadzieścia spojrzeń".
Jest niestrudzonym propagatorem muzyki polskiej, jako jeden z bardzo nielicznych pianistów ma w swoim repertuarze takie dzieła jak: Koncert fortepianowy d-moll op. 60 "Słowiański" F. Nowowiejskiego, czy Partitę, Mazurki, Sonatinę i Etiudę W. Żuławskiego. Nagrał kilka płyt z muzyką polską, m.in. pierwsze rejestracje fonograficzne Sonat na klarnet i fortepian W. Friemanna i S. Kisielewskiego oraz transkrypcje muzyki fortepianowej na klarnet i fortepian z klarnecistą Karolem Respondkiem.

ANNA SZAŁUCKA

Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. H. Wieniawskiego w Gdańsku oraz Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu z wyróżnieniem. W 2013 roku ukończyła studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. zw. Waldemara Wojtala. W latach 2014 - 2015 kontynuowała edukację muzyczną na Universität für Musik und Darnstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu Stefana Vladara, a następnie w prestiżowej Royal Academy of Music w Londynie pod kierunkiem Iana Fountain, gdzie obecnie pracuje jako asystent.
W listopadzie 2016 r. pianistka została zwyciężczynią oraz laureatką czterech Nagród Specjalnych na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Talinie. Zdobyła ona także II Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną im. Jerzego Waldorffa na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy. W roku 2012 otrzymała Tytuł Laureata oraz Nagrodę Specjalną im. Jerzego Waldorffa na 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Podczas studiów w Londynie zajęła I miejsce na Konkursie Bachowskim The Worshipful Company of Musicians - Harriet Cohen Bach Prize, II miejsce oraz Nagrodę Publiczności na międzynarodowym konkursie Sheepdrove Piano Competition w Anglii oraz III miejsce na Trzecim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sussex. W wyniku przesłuchań prowadzonych przez prestiżową organizację The Musicians' Company Anna Szałucka zadebiutowała w lutym 2016 roku w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych - Wigmore Hall. Do jej ostatnich osiągnięć należy przyjęcie do programu St John's Smith Square Young Artists Scheme oraz programu A.S.S.E.T. wraz z Bukolika Piano Trio.
Występowała w Polsce i za granicą we współpracy z Międzynarodową Fundacją Muzyczną im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Narodowym Instytutem F. Chopina, Wiener Beethovengesellschaft, The Worshipful Company of Musicians, a także BBC Radio 3, BBC Radio 4 oraz Radio Gdańsk. Jako solistka koncertowała między innymi z Estońską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Polską Orkiestrą Radiową, Filharmonią Pomorską, Worthing Symphony Orchestra, Sinfonia Baltica oraz Górecki Chamber Orchestra. Pasję muzyczną rozwijała na licznych kursach pianistycznych w klasie m.in. Aleksieja Orłowieckiego, Andrzeja Jasińskiego, Alona Goldsteina, Pascala Devoyon, Yevgeny Sudbina, Kathryn Stott, Imogen Cooper, Diny Yoffe, Paula Robertsa, Joanny MacGregor, Lee Kum-Singa czy Alberto Nosè.
Jako stypendystka Royal Academy of Music w Londynie Anna była objęta następującymi stypendiami: Leverhulme Trust, Oetker Scholarship, Jacob Barnes Piano Scholarship oraz Kenneth Loveland Gift Prize. Przy ukończeniu studiów otrzymała liczne nagrody w tym The Walter MacFarran Prize, Alexander Kelly Memorial Prize oraz The Regency Award. Jako studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku była stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, a także Rektora tej Akademii. Otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JAN OLESZ

Student w klasie fortepianu Profesora Andrzeja Pikula w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie także kształci się w Musikhochschule Lübeck pod kierunkiem Pani Profesor Konstancji Eickhorst. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu Pani mgr Eleny Aleksiejuk w OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Jego repertuar jest bardzo szeroki i bogaty w różnorodne pozycje (od baroku po muzykę naszych czasów).
Występuje w Polsce i za granicą. Poza repertuarem solowym często gra w zespołach kameralnych także odnosząc w tym zakresie osiągnięcia (m.in II miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zespołów kameralnych w Szczecinie, III nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2021). Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich które prowadzili: Michel Beroff, Ilya Maximov, Zbigniew Raubo, Bronisława Kawalla, Janusz Olejniczak, Waldemar Andrzejewski, Wojciech Świtała, Vadim Rudenko czy Aquileses Delle Vigne. Uczestniczył w festiwalach muzycznych jak chociażby: Krakowski festiwal duetów fortepianowych "Duetissimo", Festiwal "Gdańscy Pianiści Miastu". Jest laureatem wielu konkursów o zakresie ogólnopolskim a także międzynarodowym. Do jego osiągnięć należą m.in. II nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego "Per aspera ad astra", II nagroda na 30. Young Musician International Competition "Citta di Barletta", III nagroda na V ODIN International Music Competition, II nagroda na IV International Moscow Music Competition. Jest także laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Artystycznej w Sekcji Historii Muzyki, na której w ostatnim etapie prezentował swoją pracę na temat znaczenia twórczości symfonicznej Gustava Mahlera.


FURMAŃSKA & KUCHNIAK PIANO DUO
ALEKSANDRA SZYMCZEWSKA fortepian
PAULINA KUCHNIAK fortepian


Jeden z najbardziej utytułowanych polskich duetów fortepianowych młodego pokolenia. Pianistki współpracują od 2010 r. Są absolwentkami Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasach fortepianu prof. Bogdana Czapiewskiego (Paulina Kuchniak) i dra Kordiana Góry (Aleksandra Szymczewska) oraz klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i dr hab. Bogny Czerwińskiej-Szymuli. Poszukując dalszych dróg rozwoju ukończyły drugie studia magisterskie w specjalności duet fortepianowy pod kierunkiem światowej sławy profesorów Yaara Tal & Andreas Groethuysen na Universität Mozarteum w Salzburgu. Zespół zdobył szereg nagród na międzynarodowych konkursach: tytuł półfinalisty na 2016 Chicago International Duo Piano Competition, I nagrodę na 3rd International Piano 4 Hands Competition (Monte Carlo, 2015), III nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych (Białystok, 2015), I nagrodę na 13th International Music Competition Premio Citta' di Padova (2015), II nagrodę na 5th International San Marino Piano Competition (2012), dwie II nagrody na 22nd International Piano Competition Rome 2012, II nagrodę na 15th International Music Competition Pietro Argento (Włochy 2012). Duet może poszczycić się występami na wielu polskich i zagranicznych scenach, jak Auditorium Rainier III w Monte Carlo z towarzyszeniem Orchestre Philharmonique de Monte Carlo (wykonując rzadko grywany Koncert C-dur op. 153 na 4 ręce C. Czernego), Nichols Concert Hall w Chicago, Filharmonia Podlaska w Białymstoku, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w ramach koncertu Pomorskie nadzieje artystyczne PROMS, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Mozarteum w Salzburgu, wykonując partię fortepianu w projekcie operowym Noahs Flut B. Brittena. Jesienią 2015 r. duet odbył trasę koncertową po północnych Włoszech, dając recitale w Wenecji, Padwie i Abano Terme. Artystki otrzymały zaproszenia na Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych w Gdańsku. Występowały wielokrotnie podczas festiwali: Gdańscy Pianiści Miastu, Festiwalu Muzyki Kameralnej. W grudniu 2018 r. ich koncert zainaugurował XIV Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu. Pianistki uczestniczyły w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów, jak: Sivan Silver & Gil Garburg, Hans-Peter & Volker Stenzl, Jerzy Marchwiński, Barbara Halska, Fabio Bidini. W 2015 r. zespół otrzymał zaproszenie i pełne stypendium na udział w prestiżowych kursach Tel-Hai International Piano Masterclass w Izraelu. Artystki są wielokrotnymi stypendystkami Stypendium Kulturalnego Młody Gdańszczanin, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska "Fundusz mobilności", a także beneficjentkami Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.

JAN WALCZAK

Urodził się 2000 roku w Gdańsku. Od początku edukacji kształcił się w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w 2019 roku. Obecnie jest studentem klasy fortepianu prof. dra hab. Zbigniewa Raubo w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jan Walczak zdobył wiele nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych oraz muzyki kameralnej, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Do jego najważniejszych osiągnięć należą zaliczyć: I nagrodę ze specjalnym wyróżnieniem na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Simone Delbert-Février w Nicei (2015), I nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Pianistów Broumovská klávesa w Broumov (2016), I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym na Malcie (2017), III nagrodę na IX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym uczniów szkół muzycznych II stopnia EPTA w Krakowie (2018) oraz I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Paderewski in memoriam w Nowym Sączu (2021). Brał czynny udział w wielu międzynarodowych kursach pianistycznych, m.in.: Międzynarodowym Kursie Pianistycznym w Katowicach (2016, 2017), w Warszawskich Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich im. Macieja Paderewskiego (2016, 2017) oraz w prestiżowym kursie Paderewski Piano Academy w Bydgoszczy (2017, 2018), podczas którego debiutował z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją maestro Jakuba Chrenowicza. Współpracował z takimi profesorami, jak: Katarzyna Popowa-Zydroń, Waldemar Wojtal, Józef Stompel, Tamás Ungár, Andrey Shibko, Francisco Cruz Plaza czy Jan Jiracek von Arnim. Wielokrotnie został wyróżniony stypendiami Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Artystycznej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezesa Rady Ministrów. W latach 2016-2019 był również stypendystą programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

PATRYK MORGAŚ

Urodzony w 1999 roku w Mrągowie. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w PSM I st. im. F. Chopina w Mrągowie, a kontynuował w OSM I i II st. Im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie mgra Mariusza Trzebniaka. W roku 2015 ukończył gimnazjum muzyczne tamże, po czym został uczniem Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kontynuował naukę pod kierunkiem mgr Alicji Wieczorek. Od października 2018 jest studentem Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu dra Kordiana Góry. Jest laureatem wielu konkursów Ogólnopolskich i Międzynarodowych, między innymi: III miejsce w I Międzynarodowym V Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie, III miejsce na międzynarodowym konkursie pianistycznym Orbetello Piano Competition, Nagroda Prezesa Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego oraz Nagroda Artystyczna im. Tatiany Shebanovej ,,Za szczególne predyspozycje chopinowskie" na XIV Międzynarodowym Forum Pianistycznym ,,Bieszczady bez granic". Otrzymał również tytuł Laureata w ramach 55. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Koncertował między innymi w Gdańskim Ratuszu Staromiejskim, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Współpracował z Lwowską Orkiestrą Kameralną Akademia, występując z nią w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego ,,Bieszczady bez granic" w Ustrzykach Dolnych oraz Jarosławiu. Występował również wraz z kwartetem smyczkowym ,,NeoQuartet" w ramach koncertu ,,Pomorskie Talenty Muzyczne" w Słupsku. Uczestniczył w lekcjach mistrzowskich u boku wielu znamienitych pianistów między innymi: prof. Andrzejem Jasińskim, prof. Alicją Paletą-Bugaj, prof. Katarzyną Popową-Zydroń, prof. Waldemarem Andrzejewskim oraz prof. Berndem Goetzke.

WYKONAWCY KONCERTU "MŁODZI NA GDAŃSKIEJ SCENIE"
Absolwenci rocznik 2021 Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu.


NATALIA TRZEBIATOWSKA
Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. H. Wieniawskiego w Gdańsku-Orunii, gdzie kształciła się u mgr Aleksandry Dobosz i mgr Kingi Dudy. Edukację kontynuowała w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie fortepianu mgr Bożeny Ewy Szurek. W tym okresie została laureatką konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, zdobywając m.i.n. II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie "Broumovská klávesa" w Czechach i III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. J. Garści w Stalowej Woli. W ostatnich latach edukacji uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie uzyskała dyplom w klasie fortepianu mgr Alicji Wieczorek. Zdobyła w tym czasie II miejsce na ogólnopolskim konkursie "Miniatura-online" w Gdańsku. Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, gdzie kształci się pod kierunkiem dra Macieja Gańskiego.

DAMIAN TATARA
Urodził się 1 lutego 2003 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. W latach 2009-2021 był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie fortepianu mgr Bożeny Ewy Szurek. Od października 2021 r. studiuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem dra Adama Kośmieji. W 2020 roku Damian Tatara otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska.


Uczniowie klas dyplomowych Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Szkoły Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni.

PIOTR CZERWIŃSKI
Urodził się w 2004 roku. Od początku swojej edukacji muzycznej kształci się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie fortepianu dr hab. Elżbiety Pasierowskiej. Obecnie jest uczniem klasy dyplomowej.
Piotr jest laureatem I miejsc na licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, m. in. w Szafarni, Krakowie, Rydze, Uście nad Łabą, w Braumov, Łodzi, Rybniku i Warszawie. Piotr jest także wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Młoda Polska.

BERNARD RUTH
Urodził się w 2004 r. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Kształcił się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Wejherowie pod kierunkiem mgr Beaty Felczykowskiej. Od 2015 r. uczy się w Szkole Muzycznej I i II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, w klasie fortepianu mgra Andrzeja Siarkiewicza. Obecnie jest uczniem klasy dyplomowej. Jego zainteresowania muzyczne są bardzo szerokie. Uczy się gry na puzonie, zajmuje się kompozycją i aranżacją. Równolegle uczęszcza do X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Wśród jego pozamuzycznych zainteresowań szczególne miejsce zajmuje biologia. Swoją przyszłość wiąże z muzyką - jazzem i dyrygenturą.

NIKOLA ZWARA
Urodziła się w 2003 r. Naukę gry na instrumencie rozpoczęła w 2010 r. w Szkole Muzycznej w Kartuzach w klasie mgr Wandy Walenczak. W 2016 r. rozpoczęła naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie mgr Eleny Aleksiejuk. Obecnie kształci się pod kierunkiem dr Adrianny Wolf. Jest laureatką nagród na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich m.in. w Tuzli (Bośnia i Hercegowina), Krakowie, Orbetello (Włochy), Budapeszcie, Broumov (Czechy), Turznie czy Tczewie. Brała także czynny udział w międzynarodowych kursach mistrzowskich i lekcjach otwartych, rozwijając swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych pedagogów: Zbigniewa Raubo, Anny Malikovej, Carla Palese, Jacquesa Rouvier, Jianinga Konga i innych.

POMYSŁODAWCA I OPIEKUN ARTYSTYCZNY FESTIWALU / SŁOWO O MUZYCE PODCZAS KONCERTÓW:
ADRIANNA WOLF

Gdańska pianistka, pedagog fortepianu, inicjatorka i organizatorka wydarzeń kulturalnych, autorka tekstów o muzyce, Prezes Fundacji Kultury i Sztuki Virtuoso. Absolwentka OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ukończyła studia licencjackie w klasie fortepianu dra hab. Pawła Rydla oraz magisterskie w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego. Odbyła także studia doktoranckie w macierzystej uczelni pracując pod opieką prof. Andrzeja Artykiewicza, dra Kordiana Góry oraz dra hab. Pawła Rydla. Jesienią 2017 roku uzyskała stopień doktora. Od 9 lat działa aktywnie jako organizator wydarzeń kulturalnych. Współpracując z lokalnymi instytucjami i organizacjami zrealizowała już ponad 50 koncertów poświęconych muzyce poważnej. Jest pomysłodawcą festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu, który realizuje cyklicznie od 2013 roku. Jesienią 2014 roku Miasto Gdańsk przyznało pomysłodawczyni festiwalu Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Realizuje się jako pedagog. Prowadziła klasę fortepianu w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni. Od 2016 roku prowadzi klasę fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.