IX Jesienne Spotkania ze Zdrowiem to cykliczne wydarzenie organizowane przez Wyższą Szkołę Zdrowia w Gdańsku, cieszące się zainteresowaniem wśród Studentów, Młodzieży oraz lokalnej społeczności, które każdego roku przyciąga do nas pasjonatów wiedzy z obszaru zdrowia.
W tym roku skupimy się na zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Celem nadchodzącej edycji wydarzenia jest uświadomienie uczestnikom, że zdrowie jest stanem harmonii zarówno na poziomie fizycznym jak i emocjonalnym.
Tegoroczne obchody Jesiennych Spotkań ze Zdrowiem zostaną zorganizowane w formie wykładowej i warsztatowej, a ich tematem przewodnim będą wyzwania społeczne, przed którymi staje obecna młodzież. Pochylimy się nad kwestiami więzi i relacji rówieśniczych, roli mediów i obecnych trendów środowiskowych w rozwoju dziecka (rozumianych nie tylko jako zagrożenia), a także wyzwania jakie czekają młodzież u progu wczesnej dorosłości.
PROGRAM WYDARZENIA9:00 Rozpoczęcie wydarzenia przywitanie uczestników.
WYKŁAD s. 100.9:15-10:00 Jak wspierać zdrowie psychiczne osób LGBT+?, dr n. społ. Magdalena Nowacka.Sprawdzimy jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne osób LGBT+, na czym polega stres mniejszościowy oraz co jest istotne w towarzyszeniu osobom, aby zmniejszyć jego skutki.
WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY10:20 -11:201.
Wpływ żywienia na zdrowie psychiczne. -
dr inż. Katarzyna Żyłka, koordynator kierunku dietetyka w WSZ w Gdańsku.Uczestnicy warsztatu dowiedzą się jak i ocenią spożycie wybranych składników żywności związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego.
2.
Z czym mierzy się mój kolega/koleżanka z niepełnosprawnością? dr n. med. Ewa Grymel-Kulesza, fizjoterapeuta, wykładowca WSZ w Gdańsku.Mój kolega porusza się wózkiem - czy mogę powiedzieć do niego "chodź"? Moja koleżanka jest niewidoma - czy mam mówić do niej "do zobaczenia"? Czyli savoir-vivre w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami lub z innymi szczególnymi potrzebami.
3.
Czy masz już plan na resztę Twojego życia? - mgr Zofia Bator, psycholog, seksuolog, wykładowca WSZ w Gdańsku.Porozmawiamy o tym jak stać się bohaterem swojego życia. O poczuciu sprawczości, odwadze w podejmowaniu decyzji i samoakceptacji.
WARSZTAT DLA RODZICÓW -
zapisy na promocja@wsz.pl17:00 Relacje: rodzic-dziecko-świat. Jak budować wystarczająco dobre więzi? -
mgr Beata Gerber-Miniewska, psychoterapeuta, pedagog.Warsztat skierowany jest do osób, które pragną budować wystarczająco dobre relacje zarówno z samym sobą, jak i z innymi. Opiera się na teorii relacji i więzi między rodzicami a dziećmi, na autentycznym towarzyszeniu dziecku w procesie jego rozwoju. Punktem wyjścia są koncepcje Donalda Woodsa Winnicotta, szczególnie idea wystarczająco dobrego rodzica, czyli takiego, który pozwala dziecku doświadczać samodzielności, jednocześnie zapewniając wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, co nie znaczy, ze jest rodzicem/opiekunem/wychowawcom idealnym. Warsztat czerpie również treści z programu Szkoły dla rodziców i wychowawców i podejścia Janusza Korczaka. To refleksja nad własną postawą wobec drugiego człowieka jakim jest dziecko, wymiana doświadczeń, kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości, poczucie sprawczości we wzajemnym szacunku w duchu podmiotowości.
PRELEGENCI:-
dr n. med. Ewa Grymel-Kulesza - fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, specjalizująca się w fizjoterapii uroginekologicznej, pracuje głównie z kobietami i dziewczynkami. Wykładowca akademicki od ponad 15 lat. Prowadzi zajęcia ze studentami z modułów takich jak: fizjoterapia w ginekologii i położnictwie oraz adaptowana aktywność ruchowa, podczas której pokazuje studentom jak dobrać sport i rekreację do różnych postaci niepełnosprawności.
-
dr n. społ. Magdalena Nowacka - magister psychologii, absolwentka seksuologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz asystentka badawczo-dydaktyczna w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. W trakcie certyfikacji z psychoterapii poznawczo-behawioralnej na Uniwersytecie SWPS. Certyfikowana edukatorka seksualna i trenerka antydyskryminacyjna.
-
dr inż. Katarzyna Żyłka - absolwentka studiów z zakresu technologii żywności i żywienia człowieka oraz dietetyki, a także studiów podyplomowych na kierunkach poradnictwo dietetyczne postępy w żywieniu człowieka , żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. Autorka licznych publikacji w uznanych czasopismach branżowych. Obecnie koordynator kierunku dietetyka w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku. Kontynuuje również działania skupiające się na edukacji żywieniowej dzieci i młodzieży.
- mgr Beata Gerber-Miniewska -pracuje w nurcie psychodynamicznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną dorosłych, par i rodzin, konsultację wspierające i interwencyjne dla rodziców. Ukończyła szkolenie psychoterapeutyczne w Szkole Psychoterapii w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Doświadczenie kliniczne uzyskała na zamkniętych całodobowych oddziałach: Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Oddziale Ogólnopsychiatrycznym dla Dorosłych w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Współpracowała jako psychoterapeuta z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień w Gdańsku. Posiada 16 letnie doświadczenie pracy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W swojej pracy łączy pasję i zafascynowanie naturą ludzką oraz towarzyszenie innym w atmosferze bezwarunkowej akceptacji osoby ludzkiej i otwartości na trudności, z którymi się boryka. Istotne jest dla niej podmiotowe podejście wobec drugiej osoby, autentyczność, dostrzeganie ludzkiego potencjału, niezależnie od sytuacji życiowej, impasu. Relacja zaś stanowi punkt wyjścia do spotkania zarówno w terapii jak i w życiu codziennym. Pracuje pod stałą superwizją certyfikowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne superwizorów. Regularnie uczestniczy w szkoleniach i warsztatach poszerzających kwalifikacje i kompetencje psychoterapeutyczne.
-
mgr Zofia Bator - psycholog, seksuolog, psychoterapeuta poznawczo behawioralny w trakcie certyfikacji, na co dzień pracuje jako psychoterapeuta w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku na Oddziale Dziecięco Młodzieżowym.
Patronat honorowy:- Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Patronat medialny:- Portal http://xn--trjmiasto-66a.pl/
- Radio Gdańsk
Patronat: - Fundacja Aktywnej Rehabilitacji - region pomorski
- Fundacja FOSA
Działanie realizowane w ramach Zadania nr 7 Systemowe wsparcie podnoszenia świadomości społeczności uczelni projektu pt.: Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku dostępna i przyjazna nr FERS.03.01-IP.08-0104/24 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w obrębie Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 oraz z budżetu państwa.