Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Idąc rakiem (18 opinii)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 620-23-71
wystawia:
Teatr Miejski
data premiery:
13 maja 2012
czas trwania:
1 godz. 30 min. (bez przerw)
8.8
60 ocen
Twoja ocena to: 5
Mechanizmy przeszłości i proza Guntera Grassa opisana w sposób lekki, zrozumiały i przede wszystkim przystępny dla zwykłego widza, jak i wyrobionej teatralnej publiczności. Obsypany nagrodami i zarejestrowany przez TVP Kultura spektakl to również wielka kreacja Tulli Pokriefke w wykonaniu magnetycznej Doroty Lulki.
Idąc rakiem
Günter Grass

Spektakl jest koprodukcją Teatru Miejskiego i Centralnego Muzeum Morskiego, którego "Dar Pomorza" jest gdyńską jednostką-muzeum.

"Idąc rakiem" to fascynujący dialog współczesności z przeszłością. Pierwsza domaga się rozliczeń i wyjaśnień. Druga zaś czuwa przyczajona, by ostatecznie ujawnić swe okaleczone i zdeformowane oblicze. Skutki ich spotkania mogą okazać się dramatyczne, bowiem wobec odradzającego się zła, wszyscy jesteśmy tak samo bezradni.

Około 20 mil morskich od Łeby, ponad 40 metrów pod wodą, na dnie Bałtyku spoczywa wrak dawnego niemieckiego statku pasażerskiego "Wilhelm Gustloff". W 1945 roku wypłynął on z portu w Gdyni w rejs ewakuacyjny, z tysiącami ludzi na pokładzie. Został zatopiony przez radzieckie torpedy tuż po wypłynięciu. Uratowało się niewielu. Wśród nich Tulla Pokriefke i jej syn, narodzony tej tragicznej nocy - bohaterowie Idąc rakiem. Katastrofa na każde z nich wpłynęła inaczej. Tulla wciąż pielęgnuje w sobie pamięć o niej, jej syn - przeciwnie - pragnie o wszystkim zapomnieć. Dopiero Konrad, wnuk Tulii, zainfekowany opowieściami babki, podejmuje - na swój sposób - temat bolesnych, wojennych wspomnień. Za pomocą internetu próbuje rozwiązać zagadki przeszłości i wymierzyć dziejową sprawiedliwość.

Sceniczna adaptacja wydanej w 2002 roku powieści rekonstruującej tragedię niemieckiego statku pasażerskiego, zostanie wystawiona w maju tego roku przez dyrektora Teatru Miejskiego w Gdyni, Krzysztofa Babickiego, dla którego będzie to trzecie teatralne spotkanie z Grassem (w 1994 roku wyreżyserował "Było sobie kiedyś miasto", a w 2000 roku "Wróżby kumaka" - oba w Teatrze Wybrzeże).

Reżyseria: Krzysztof Babicki
Adaptacja: Paweł Huelle
Scenografia: Marek Braun
Muzyka: Marek Kuczyński
Światło: Marek Perkowski
Asystent reżysera: Andrzej Redosz

Wystąpią:
Aleksander Marinesco - Rafał Kowal
Pisarz - Dariusz Szymaniak
Komentator - Eugeniusz Krzysztof Kujawski
Żona autora, Gabi - Beata Buczek-Żarnecka
Konradek, konny - Maciej Wizner
Tulla (przed 1945) - Agata Moszumańska
Tulla (po 1945) - Dorota Lulka
Wilhelm Gustloff - Leon Krzycki
Sędzia - Bogdan Smagacki
Pani Stremplin - Elżbieta Mrozińska
Pan Stremplin - Mariusz Żarnecki
Dawid Frankfurter - Grzegorz Wolf
Dawid - Szymon Sędrowski

Recenzja Trojmiasto.pl