stat
Impreza już się odbyła

Idąc za Słowem

NOWE OBRAZY ŚCIENNE W PRZEJŚCIU PODZIEMNYM PRZY UL. WITA STWOSZA
PONIEDZIAŁEK (04.10.2010 r.), GODZINA 14.00

W najbliższy poniedziałek (04.10.2010 r.) o godzinie 14.00 w przejściu podziemnym pod ul. Wita Stwosza odbędzie się wernisaż murali wykonanych w ramach projektu "Idąc za słowem" Iwony Zając.

Projekt "Idąc za słowem" zaczął się w marcu tego roku i warsztaty wrześniowe są jego kontynuacją. Rezultatem warsztatów jest wykonanie murali w przejściu podziemnym przy ul. Wita Stwosza, przy Wydziale Filologicznym UG. Do projektu włączył się Zarząd Dróg i Zieleni i zadbał o remont tunelu i oświetlenia, przygotowując grunt pod działalność artystyczną.
Studentów Uniwersytetu Gdańskiego podczas inauguracji nowego roku akademickiego przywitają murale, które mają szansę stać się wizytówką kampusu akademickiego w Oliwie.

Magdalena Howorus-Czajka o projekcie:
Na początku bieżącego roku Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego nawiązał z artystką współpracę powierzając jej prowadzenie warsztatów szablonu przy fakultecie "Sztuka na marginesie. Trójmiejskie murale" w Katedrze Kulturoznawstwa. Te praktyczne zajęcia wpisały się w równoległe przedsięwzięcie Iwony Zając zatytułowane "Idąc za słowem" powstałe w kooperacji z gdańskim Klubem "Żak" w projekcie "PC Dramy". Obecna akcja malowania przejścia podziemnego jest podsumowaniem i zakończeniem powyższych. Młodzi artyści na ścianach przejścia, wyremontowanego specjalnie na tę okazję przez Zarząd Dróg i Zieleni, prezentują swoje przemyślenia i komentarze do poznanych dramatów czytanych w ramach PC Dramy. Ze względu na wielorakość osobowości twórczych, bogactwo źródeł inspiracji i dużą, acz trudną do zagospodarowania przestrzeń zrezygnowano ze wspólnej, jednorodnej koncepcji artystycznej. Jedyną klamrą spinającą całość jest określona kolorystyka. Zaproponowana wielowątkowość i rozbicie treściowe bliskie jest nieokiełznanemu, autentycznemu duchowi street artu. Z tym gatunkiem sztuki spotykamy się w miejscach tętniących wielkomiejskim gwarem. Dzięki muralom zurbanizowane, nieprzyjazne i często zaniedbane przestrzenie zostają oswojone i przywrócone ludziom - zwykłym użytkownikom tego skrawka ziemi.

Koordynatorki:
IWONA ZAJĄC (artysta plastyk)
MAGDALENA HOWORUS-CZAJKA (Uniwersytet Gdański, Katedra Kulturoznawstwa)
AGATA BRZÓZKA (Klub "Żak")

Autorzy murali:
Budziński Marcin, Ciecholewska Marta, Dębska Olimpia, Fijałkowska Ola, Garska Emila, Haśkiewicz Anna, Jednacz Agata, Jakubanis Zuzanna, Smoleńska Iga, Linow Michał, Kłaczkowska Paula, Kotowicz Anna, Piątkiewicz Karolina, Sikorska Anna Maria, Skomoroko Marta, Szambelan Karolina, Szczepańska Helena, Waluch Żaneta, Zając Anna
Autorka projektu: