POWRÓT IKONY - to cykl prezentacji IKON powstających współcześnie, ale w oparciu o kanony pisania ikon. Rozpoczynamy od ikony napisanej w klasztorze Vallechiara pod Rzymem (Włochy) - Rodziny Monastycznej Braci i Sióstr Jezusa (FRaternita di Gesu).
Ikona MATKI BOŻEJ POCIESZYCIELKI ofiarowana została przez Opata Tarcisio M. Benvenuti - rodzinie polskiego księdza Antoniego Kmiecika, który po 29 latach kapłaństwa i aktywnej działalności na rzecz misji Kościoła polskiego - w 2001 roku wstąpił do benedyktyńskiej rodziny monastycznej i został mnichem - misjonarzem. Zmarł nagle, tuż przed ślubami wieczystymi, które pragnął złożyć 8 września 2003 roku.
"Ta Matka pełna czułości trzyma małego Jezusa blisko swojego serca. Niech ta Matka nowej ewangelizacji, zwłaszcza Zachodu, powie nam kapłanom, przede wszystkim to, co powiedziała w Kanie: Dla nowej ewangelizacji uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie" - frag. homilii wygłoszonej przez opata Tarcisio Benvenuti podczas Eucharystii pogrzebowej odprawionej w kościele w Tęgoborzy (koło Nowego Sącza) w dniu 24 sierpnia 2003 roku z udziałem 170 kapłanów.
IKONY z VALLECHIARA W laboratorium ikonograficznym wykonywane są ikony według tradycji przekazanej Kościołowi porzez Apostołów i Ojców Kościoła, wyrażanej na soborach. Tą tradycją jest sama Ewangelia.
Święte ikony, poprzez piękno wyrażające się w formach i kolorach, pomagają zachować żywe w sercu widziane oczami spotkanie z Jezusem poprzez Słowo Boże.
Ikony są malowane przy użyciu tempery z jaj zgodnie z antyczną tradycją na desce z masywnego drewna, przy użyciu naturalnych barwników (pochodzenie roślinnego, zwierzęcego i mineralnego), oczyszczanych i mielonych w samym laboratorium.
MOżliwe jest zamawianie ikon w pracowni powstających w pracowni ikonograficznej Wspólnoty - www.fraternitadigesu.org