stat
Impreza już się odbyła

Inauguracja 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej

Zapraszamy na inaugurację już 61. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, który odbędzie się w Archikatedrze w Oliwie.

12 - 17 listopada 2024, g. 18:00

Wstęp wolny
Występują:
N. Walewska - skrzypce
prof. R. Perucki - organy
Igor Lerman - dyrygent

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium i fuga Es dur BWV 552
Antonio Vivaldi (1678-1741) - Lato z cyklu Cztery pory roku RV315
Georg Friedrich Händel (1685-1759) - "Dank sei dir, Herr"

Antonio Vivaldi (1678-1741) - Koncert d-moll RV 541 na skrzypce, organy, orkiestrę smyczkową i basso continuo
Fritz Kreisler (1875-1962) - Dedication to Pugnani
Max Reger (1873-1916) - Fantazja nt chorału "Halleluja, Gott zu loben bleibe meine Seelenfreud" op 52 nr 3

---
Natalia Walewska jest koncertującą skrzypaczką, doskonale wykształconą między innymi przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W swoim dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, między innymi: Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego.

Uczestniczyła w licznych festiwalach, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz. Od 1999 roku piastuje prestiżowe stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Regularnie jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. Jej umiejętności zostały docenione przez uznanych dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Ernst van Tiel , Massimiliano Caldi ,Maxim Vengerov, Vag Papian, Juozas Domarkas, Sir Neville Marinerr, Sławomir Chrzanowski, Petr Chromcak.

W dorobku autorskim Natalii Walewskiej znajdują się nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów jak i przez dziennikarzy z branży fonograficznej. Do najcenniejszych należą: "Romanza Classica" na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim ( osiągnęła status Złotej płyty), "Clair de Lune" nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, "Violin & Piano" z pianistą Rafałem Lewandowskim, "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej "Cappella Gedanensis" pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta), "War Requiem" z dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem.

Płyta z nagraniem koncertu "Harmonia" Zbigniewa Kruczka (Belgia) na skrzypce, trąbkę i orkiestrę symfoniczną (Polska Filharmonia Bałtycka) pod dyrekcją włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego to dzieło specjalnie skomponowane z dedykacją dla artystki.
Natalia Walewska posiada autorskie programy i oprócz znanego cyklu koncertów A. Vivaldiego "Cztery pory roku" wykonuje koncerty z muzyką popularną m.in. tanga i walce, wirtuozowskie klasyczne miniatury na skrzypce i fortepian oraz programy edukacyjne dedykowane najmłodszym słuchaczom.
Artystka uczestniczy w charakterze koncertmistrza i solistki w licznych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych.

W 2010 roku rozpoczęła współpracę z Królewską Orkiestrą Salonową gdzie występuje solo i dyryguje od pulpitu. Te widowiska to atrakcyjny show w stylu wiedeńskich gal operowych z udziałem śpiewaków oraz baletu.

Za swoje osiągnięcia artystyczne w dziedzinie kultury została nominowana do nagrody "Splendor Gedanensis - 2010". Jest również stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego.
W kręgu zainteresowań artystki znajduje się także muzyka filmowa. W 2014 roku została zaproszona do współpracy przy filmie "Kobiety bez wstydu" w reżyserii Witolda Orzechowskiego i nagrała "Pocztówkę z Paryża" - ścieżkę dźwiękową skomponowaną przez Piotra Salabera.
W 2015 roku powstała płyta z muzyką filmową "Amber tango", zawierająca najpiękniejsze i najbardziej znane melodie filmowe. Płyta ta powstała przy współpracy z dyrygentem Szymonem Morusem, Pawłem A. Nowakiem i orkiestrą kameralną Progress.

Artystka aktywnie uczestniczy w kreowaniu wydarzeń kulturalnych na Pomorzu oraz na terenie całego kraju. Występy zagraniczne są również niezwykle istotnym elementem dorobku artystycznego Natalii Walewskiej.