stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na 67. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie.

kwi 4

piątek, g. 19.00

bilety 80 zł
ulgowy 60-40 zł
Kup bilet
cze 27

piątek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 27 - 48 zł
Kup bilet
Orkiestra PFB
Jacek Rogala - dyrygent
Roman Perucki - organy
Łukasz Długosz - flet

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Prowadzenie: Konrad Mielnik

Program:
Mieczysław Surzyński - Koncert g-moll na organy i orkiestrę op. 35 [24']
Stefan Kisielewski - Koncert na orkiestrę kameralną [13']
Zbigniew Kruczek - Koncert podwójny na flet, organy i orkiestrę - prawykonanie [20']

Roman Perucki
Jeden z najznakomitszych współczesnych organistów. Ukończył gdańską Akademię Muzyczną w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 roku. Od 1997 roku jest profesorem tejże uczelni (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych). Do 2020 roku pełnił funkcję Kierownika Katedry Organów, Akordeonu, Klawesynu, Gitary i Harfy. Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, obecna siedziba instytucji. Powołał do życia Społeczną Szkołę Muzyczną II stopnia w Gdyni, której był kuratorem przez 16 lat. Pełni ponadto funkcję prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i obu Amerykach oraz wykłady w szkołach i uczelniach w całej Polsce. Jest jurorem międzynarodowych konkursów organowych oraz autorem pierwszego polskiego podręcznika do nauki improwizacji.

W swoim dorobku ma już ponad 2800 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m.in. w Notre Dame (Paryż) czy Mariinsky Theater (St. Petersburg). Występuje w niemal wszystkich państwach Europy, a także w Chinach, Japonii, Australii, Meksyku i USA. Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej, a od 1999 roku prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej. Roman Perucki wydał kilka albumów muzycznych. Jego płytę z Messe pour les paroisses Couperina publicysta Ruchu Muzycznego uznał w za najlepsze nagranie 1991 roku wydane w Polsce, a II Płyta Oliwska została nominowana do Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę z 1998 roku. Artysta jest wykonawcą licznych prawykonań, skomponowanych specjalnie dla niego przez Pawła Łukaszewskiego, Grażynę Pstrokońską-Nawratil i Pawła Szymańskiego, oraz w ostatnich pięciu latach koncertów organowo-fletowych z orkiestrami: Enjotta Schneidera, Joanny Bruzdowicz-Tittel, Piotra Mossa, Pawła Mykietyna czy Dariusza Przybylskiego. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie, przyznane przez Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. W 2005 roku uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Następnie Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Został też uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Łukasz Długosz
Uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę Flute Stories okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 58 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award oraz Fryderyki. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych, w tym tak prestiżowych, jak te w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall, w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Shin Kobe OrientalHall w Kobe, Sala koncertowa im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncert wykonywał m.in w Nowym Yorku, Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Londynie, Rydze, Koblenz, Helsinkach.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich przyznało tegoroczną Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich Artyście za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora sztuki. Prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

www.lukaszdlugosz.pl
www.flautoforte.pl

Jacek Rogala
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której z wyróżnieniem ukończył studia: kompozytorskie pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwali: Świętokrzyskie Dni Muzyki, Lato w Filharmonii, Festiwal Filmu i Muzyki. W 2012 roku zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę. W latach 90. był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, a następnie kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 roku sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz - festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców.

Rogala jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Przez kilkanaście lat prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od roku 2016 jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Był członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych pierwszej kadencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2012 roku jest wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płyta z nagraniem utworu 3 dla 13 w roku 2009 otrzymała dwa Fryderyki w kategoriach: Album Roku Muzyka Współczesna oraz Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płytę We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz płytę Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi u polskich kompozytorów na pierwszy koncert w nowej siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej.