stat
Wydarzenie już się odbyło

Rektor i Senat Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku mają zaszczyt zaprosić na uroczyste posiedzenia Senatu z okazji Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023. Uroczystość odbędzie się w piątek, 14 października 2022 r. o godz. 12.00 w Auli Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 6 (I piętro, wejście od ul. Tkackiej).

Wykład inauguracyjny "Sztuka i mecenat" wygłosi Eulalia Domanowska.

Program uroczystości:

  • Wejście Senatu

  • Hymn Rzeczypospolitej Polskiej

  • Przemówienie inauguracyjne JM Rektora dra hab. Krzysztofa Polkowskiego

  • Wystąpienie Przewodniczącego Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego

  • Ślubowanie i immatrykulacja Studentów

  • Wręczenie listów gratulacyjnych przez Prorektor prof. ASP dr hab. Sylwię Jakubowską-Szycik

  • Gaudeamus Igitur

  • Wykład inauguracyjny

  • Gaude Mater Polonia

  • Zakończenie uroczystego posiedzenia Senatu

  • Wyjście Senatu


Eulalia Domanowska, historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesnej. Dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2003-2006 studia na Uniwersytecie w Umeå w Szwecji: język szwedzki, muzeologia, sztuka szwedzka, etnologia, sztuka i gender, język angielski. W latach 2020-2021 specjalistka ds. sztuki na Politechnice Białostockiej, a w latach 2016-2019 dyrektorka Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wykładowca historii sztuki na kierunku Grafika w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. Kuratorka ponad 100 projektów polskich i międzynarodowych, m.in. wystaw Tonyego Cragga, Magdaleny Abakanowicz, Henryego Moorea i Ursuli von Rydingsvard. Autorka wielu publikacji poświęconych zagadnieniom sztuki współczesnej. Była redaktorką naczelną Kwartalnika Rzeźby Orońsko. Publikowała w czasopismach Exit, Format, Arteon, Mare Articum, Łucznica, Obieg oraz teksty w katalogach.

Inicjatorka serii międzynarodowych konferencji naukowych Rzeźba dzisiaj z publikacjami pokonferencyjnymi na temat rzeźby, sztuki w przestrzeni publicznej, sztuki w krajobrazie i parków rzeźby oraz anty-pomników i innych form upamiętniania. Uczestniczka konferencji naukowych w Koszycach (AICA Słowacja), UAP w Poznaniu, ASP w Krakowie, ASP we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Rydze, Akademii Sztuk Pięknych w Mainz (Moguncja) oraz Nirhbaya na Uniwersytecie CEL w St. Louis, a także w ramach współpracy ELAN (Europejska Sztuka w Krajobrazie) w Yorkshire Sculpture Park w Wlk. Brytanii, Springhofhorn w Niemczech i na Politechnice w Monachium.

Specjalizuje się w sztuce nowoczesnej i współczesnej, interesuje się szczególnie sztuką w przestrzeni publicznej i sztuką w krajobrazie oraz parkami rzeźby. Członek AICA i IKT (Stowarzyszenie Kuratorów Sztuki Współczesnej).