stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Inauguracja sezonu artystycznego 2016/2017

maj 31

sobota, g. 19:00

bilety 130 - 150 zł
cze 6

piątek, g. 19:00

bilety 37 - 141 zł
Kup bilet
INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2016/2017

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Sala Koncertowa na Ołowiance
Koncert symfoniczny

Wystąpią:
Alena Baeva - skrzypce
Massmiliano Caldi - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB

Prowadzenie: Konrad Mielnik

W programie:

Grażyna BACEWICZ
Divertimento

Dymitr SZOSTAKOWICZ
Koncert skrzypcowy nr 1 a-moll op. 99

Igor STRAWIŃSKI
Suita z baletu "Ognisty Ptak"

Koncert z rejestracją płytową.

---

ALENA BAEVA
Jest jedną z najwybitniejszych talentów muzycznych swojego pokolenia występując z najlepszymi orkiestrami i wybitnymi dyrygentami. Urodziła się w Kirgizji. Gry na skrzypcach zaczęła uczyć się w wieku 5 lat pod kierunkiem Olgi Daniłowej w Ałma Acie (Kazachstan). Jeszcze w trakcie swej nauki zdobyła kilka krajowych nagród dla młodych muzyków. W 1995 roku przeniosła się wraz z rodziną do Moskwy i rozpoczęła naukę w Centralnej Specjalnej Szkole Muzycznej przy Państwowym Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie profesora Edwarda Gracza. W 2002 roku została studentką Konserwatorium Moskiewskiego. Pobierała lekcje u Shlomo Minta, Mstislava Rostropowicza oraz w akademii Seiji Ozawy w Szwajcarii. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich u Idy Haendel, Maxima Vengerova, Shlomo Mintza i Borisa Garlitskiego.

Mając 12 lat, wygrała VII Międzynarodowy Konkurs w Kloster-Schontal (Niemcy), otrzymując jednocześnie nagrodę za najlepsze wykonanie utworu wirtuozowskiego. W 2000 roku zdobyła I nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty Bacha i Chiaccony Bartóka na II Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, jako najmłodsza uczestniczka tego konkursu. W październiku 2001 roku wygrała XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, otrzymując złoty medal i 9 nagród specjalnych, m.in. za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W 2004 roku artystka zdobyła Grand-Prix na II Międzynarodowym Konkursie im. Niccolo Paganiniego w Moskwie. Jej wyjątkowy artyzm i talent został uhonorowany przyznaniem nagrody specjalnej. Artystka otrzymała z Rosyjskiej Państwowej Kolekcji w roczne użytkowanie skrzypce Stradivari 1723, należące w przeszłości do Henryka Wieniawskiego. W 2007 roku artystka otrzymała zloty medal i nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Sendai w Japonii.

Alena Baeva regularnie koncertuje występując jako solistka ze znakomitymi orkiestrami, m.in. z Academy St. Martin in the Fields, Rosyjską Państwową Orkiestrą Symfoniczną, Moscow Symphony, Sinfonią Varsovia, Orkiestrą Akademii F. Liszta, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Tokijską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Petersburską, Niemiecką Orkiestrą Radiową. W ubiegłym sezonie artystycznym zagrała recital w Teatrze Maryjskim w St. Petersburgu, wystąpiła z English Chamber Orchestra pod Yuri Bashmetem w Cadogan Hall w Londynie, odbyła tourne koncertowe z Orchestre National de Lille pod dyrekcją Jeana Clauda Casadesus , wystąpiła z Trondheim Soloists, z Weimar Staatskapelle, z Luzern Festival Strings Orchestra. Skrzypaczkaz Orkiestrą teatru Maryjskiego pod dyrekcja Valerego Gergieva. W bieżącym sezonie artystyczny artystka wystąpi z orkiestrami symfonicznymi Belgradu i Zagrzebia, z Orchestre National de Lille, z orkiestrą filharmonią w Brukseli, z English Chamber Orchestra. Zagra również liczne recitale i koncerty muzyki kameralnej.

Skrzypaczka współpracowała z takimi sławami dyrygenckimi, jak: Sir Neville Marriner, Stanisław Skrowaczewski, Paavo Berglund, Jerzy Maksymiuk, Mark Gorenshtein, Gilbert Varga, Thomas Zanderling, Kurt Masur; z pianistami: Itmar Golanem, Walterem Delahuntem; skrzypkami Shlomo Mintzem, Julianem Rachlinem, Dmitrim Sitkovetskim. Jej występy rejestrowały rozgłośnie radiowe w Niemczech, we Włoszech, Portugalii, Francji, Polsce, USA, Rosji, Belgii, Hong-Kongu i Japonii.

Artystka nagrała płyty dla Pentatone Classics (koncerty Brucha i Szostakowicza), dla DUX (koncerty Szymanowskiego), dla SIMC (sonaty Poulenca, Debussyego i Prokofiewa). Jej najnowsze nagranie to Erlkenig Schuberta z Yuri Basmetem wydane przez Sony Classics (2013).

Artystka gra na skrzypcach A.Stradivarius "Molitor"z 1697 użyczonych skrzypaczce przez Maksyma Vengerova.

Przeczytaj także