stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

7 grudnia 2024 - 28 lutego 2025

Gdańsk,
Wstęp wolny

7 grudnia 2024 - 9 marca 2025, g. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 12 zł
Krzysztof Gierałtowski, Indywidualności polskie

Wernisaż: 14 maja 2011, godz. 18.00.
Wystawa trwa do 30 lipca 2011

Godziny otwarcia:
pn: nieczynne
wt-śr: 11:00 - 18:00
czw: 12:00 - 19:00
pt: 11:00 - 18:00
sb-nd: 11:00 - 16:00

Podczas wystawy będzie można obejrzeć film dokumentalny o autorze pt. "Polacy Polacy" w reżyserii Borysa Lankosza ze zdjęciami Marcina Koszałki (2002).

Wystawa "Indywidualności Polskie" to rodzaj kolekcji herosek i herosów kultury polskiej lat 1968-2009 w subiektywnym wyborze autora. Krzysztof Gierałtowski, niekwestionowany mistrz portretu fotograficznego, pod wpływem rozmów i współpracy z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie podjął się stworzenia ze swych kilkutysięcznych zbiorów portretowych symbolicznego zestawu 44 wizerunków, które nazwał Teką muzealną. Tym samym nawiązał do tradycji tworzenia tek fotograficznych (m.in. XIX-wiecznych albumów Karola Beyera czy międzywojennych tek Jana Bułhaka), graficznych, rysunkowych i - jako pierwszy w powojennej historii polskiej fotografii artystycznej - opublikował ją (2008 r.).

Jako całość Teka stanowi rarytas kolekcjonerski ze względu na wysoką jakość druku, oprawy i wieloletnią trwałość gwarantowaną certyfikatem. Jednak to, co widza w niej zainteresuje najbardziej, to absolutnie doskonałe fotografie i wyjątkowo interesujące, anegdotyczne komentarze odautorskie. Wystawa "Indywidualności Polskie" jest publiczną ekspozycją Teki.

Ryszard Kapuściński napisał o Gierałtowskim, że jest "wybitnym portrecistą wybitnych Polaków". I trudno to ująć lepiej. W charakterystycznej dla siebie metodzie odkrywania prawdy o bohaterze fotograf nie idealizuje swoich modeli. Szuka chwili własnego wyobrażenia o osobie przed obiektywem. Wybierając postaci milowe dla polskiej i światowej nauki, sztuki i historii, jak m.in. Magdalena Abakanowicz, Kazimierz Brandys, Andrzej Gwiazda, Gustaw Herling-Grudziński, Kalina Jędrusik, Tadeusz Kantor, Krzysztof Kieślowski, Witold Lutosławski, Wojciech Młynarski, Czesław Miłosz, Jan Paweł II, Roman Polański, Leopold Tyrmand, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Wajda, stworzył własny, a przecież uniwersalny panteon.

Najwspanialsza w tych czarno-białych portretach jest uchylana tajemnica. Artysta, aranżując sytuacje, a niejednokrotnie prowokując modeli, sprawiał, że ujawniali oni światu nieoczekiwane cechy własnego charakteru. To zaskoczenie nie zawsze było korzystne dla modelek i modeli, ale dzięki temu portrety emanują prawdą. Wyjątkowy nastrój tego cyklu sprawia, że wybitni bohaterowie prezentujący nieszablonowe postawy życiowe, takie jak bezkompromisowość, otwartość umysłu, wszechstronność czy nieokiełznany temperament, dalekie są od patosu. Krzysztof Gierałtowski w sposób wyjątkowy, a czasem przewrotny scharakteryzował tych, których twórcze życie stało się historią kultury narodowej. Na wystawie obok fotografii widzowie będą mieli okazję zapoznać się z czterojęzycznym komentarzem autora, który z poczuciem humoru i swadą, a jednocześnie z wyczuciem i mądrością opisał Indywidualności Polskie. Dzięki swemu oryginalnemu komentarzowi artystę z pewnością można ulokować w opisanym przez niego fotografią i słowem gronie.

Krzysztof Gierałtowski urodził się w 1938 r. w Warszawie. Jest jednym z najbardziej cenionych polskich fotografów, specjalizujących się w portrecie. Jego nazwisko widnieje w encyklopediach i publikacjach poświęconych XX wiecznej fotografii europejskiej. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-1958) i Warszawie (1958-1960), a także w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-1964). Rozpoczął fotografowanie w 1961 r., pierwsza jego wystawa miała miejsce dwa lata później w Warszawie. Przez ponad trzydzieści lat (1967-1998) współpracował z opiniotwórczymi magazynami, miesięcznikami i tygodnikami takimi jak: "Ty i Ja", "Perspektywy", "Razem", "ITD", "Twój Styl". Był członkiem Rady Artystycznej kwartalnika "6x9 Fotografia" (1991-1993).

W latach 1996-2007 prowadził własną galerię pod nazwą Galeria/Studio Gierałtowskiego. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Jest członkiem  Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh. Był stypendystą rządu Republiki Francuskiej, Agencji Informacyjnej USA, holenderskiego i polskiego Ministerstwa Kultury. Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki na świecie: m.in. Library of Congress, Washington; Museum of Modern Art, San Francisco; MoMA, New York, N.Y.; Henie-Onstad Kunstsenter, Oslo; Norsk Museum for Fotografi, Preus Fotomuseum, Horten, Norwegen; Det Kongelige Bibliotek, Kopenhagen; Rijksuniversiteit Prentenkabinet, Leiden; Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, Paris; Bibliothèque Nationale de France, Paris; Il Diaframma/Canon, Milano; Museum für Kunst und Gewerbe, Hamburg; Museum Ludwig, Köln oraz w Polsce, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Koordynacja: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Organizator:
Muzeum Narodowe w Gdańsku, oddział Gdańska Galeria Fotografii
Muzeum jest instytucją kultury Samorządu Województwa Pomorskiego

Patroni medialni:
Fotopolis, Fotografia Kolekcjonerska, Art.info, Naszemiasto.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Wrota Pomorza, In your pocket, ESK Gdańsk i Metropolia2016

Wystawa czynna:
wtorek - środa - piątek 11.00-18.00, czwartek 12.00-19.00, sobota - niedziela 11.00-16.00

Wstęp: 2 zł (bilet ulgowy - 1 zł)