stat
Impreza już się odbyła

Inter arma non silent musae

"Inter arma non silent musae" to tytuł wystawy w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk zorganizowanej w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wystawę przygotował z własnych materiałów dr hab. Marek Ney-Krwawicz, docent w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Ekspozycja dotyczy polskiej poezji, literatury, teatru i sztuki w latach 1939 - 1945. Jej osią są działania podejmowane wśród Polskich Sił Zbrojnych na obczyźnie oraz w Polskim Państwie Podziemnym.
W Polskich Siłach Zbrojnych na obczyźnie szczególne miejsce przypadło działaniom kulturalnym Armii Polskiej na Wschodzie i 2 Korpusowi Polskiemu gen. Władysława Andersa. Poprzez programy teatralne, fotografie, tomiki poezji oraz informacje prasowe zaprezentowano to niebywałe "polskie imperium literackie" na Bliskim i Środkowym Wschodzie, a potem we Włoszech w 2 Korpusie. Nie zabrakło tu i munduru aktorki z Teatru Dramatycznego 2 Korpusu.
Spośród licznych inicjatyw teatralnych na Wyspach Brytyjskich - w I Korpusie Polskim -przypomniano między innymi Czołówkę Teatralną "Lwowska Fala" oraz Lotniczą Czołówkę Teatralną Polskich Sił Powietrznych a także Chór Wojska Polskiego pod dyrekcją Jerzego Kołaczkowskiego. O ich prężnych działaniach świadczą licznie prezentowane programy występów.
Internowana w Szwajcarii 2 Dywizja Strzelców Pieszych, gdy w latach wojny, po walkach w kampanii francuskiej znalazła się "na postoju" poza płomieniami wojny rozwinęła wśród żołnierzy intensywną działalność kulturalną przejawiającą się między innymi poprzez występy orkiestr i chórów pułkowych a także szeroko pojętą działalność artystyczną.
Zamknięci w stalagach i oflagach niemieckich żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego nie poddając się "chorobie drutów" organizowali między innymi teatry obozowe. I one znalazły swoje miejsce na wystawie, m. in. obejrzeć można zawiadomienie o wystawieniu "Zemsty" w reżyserii Kazimierza Rudzkiego.
W okupowanym Kraju, w Polskim Państwie Podziemnym, tętniło podziemne życie kulturalne. Świadczą o tym liczne wydawnictwa poezji i pieśni.
W sumie więc, prezentowana wystawa, choć nie pretenduje do miana wystawy monograficznej, sygnalizuje, bardzo dobitnie, iż w latach wojny nie zamilkły muzy, że wszędzie, gdzie znaleźli się rozrzuceni po świecie Polacy towarzyszyła im poezja, literatura, sztuka. Podtrzymywała na duchu, krzepiła, ale i wybiegała w przyszłość ku wolnej Polsce...
Wystawa w nowym gmachu Biblioteki Gdańskiej PAN w Gdańsku przy ul. Wałowej 24 będzie czynna od 2 września do 10 października 2009r. w godz. 8.00 - 19.45