stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Interruptions, projekcja prac fotograficznych duetu Cooper&Gorfer na budynku Spichlerza Opackiego

Zapraszamy na Interruptions, projekcję prac fotograficznych duetu Cooper&Gorfer na budynku Spichlerza Opackiego, siedziby Oddziału Etnografii MNG w ramach 9. Nordic Focus Festival.

w każdą środę (do 01.01.2025), g. 18:15 - 19:45

bilety 75 zł

8 listopada 2024 - 26 stycznia 2025, g. 11:00

bilety 1-15 zł
Podczas mroźnej zimy w najbardziej wysuniętym na północ regionie Szwecji, artystki: Sarah Cooper i Nina Gorfer (Cooper & Gorfer) zrealizowały wywiady z kilkoma generacjami przedstawicielek kultury Saamów, wizualizując i rekonstruując ich historie i przeżycia. Zamiast obiektywnie dokumentować usłyszane opowieści, Cooper & Gorfer przekształcają je w hybrydowe obrazy, ilustrujące refleksje, opowieści i motywy z wywiadów. Warstwa po warstwie, symbolika i narracja zacierają realizm fotografii.

Obrazy są czasami podzielone na części i uporządkowane w enigmatyczny, fragmentaryczny sposób. Przedstawiona rzeczywistość przefiltrowana jest przez kontekst psychologiczny, marzenia, nastroje, lęki i rany. Część portretów została sfotografowana za taflą szkła, wprowadzając fizyczne i trwałe wrażenie zakłócenia i dystansu. Ta warstwa pozostaje niemal niewidoczna, ukrywając lub odsłaniając fragmenty fotografii, a zarazem historie portretowanych kobiet.

Motyw "przerwania" przenika każdy aspekt tego projektu. Od interwencji kulturowych i politycznych, które zdominowały i ukształtowały kulturę Saamów, aż do osobistych rozłamów w życiach portretowanych kobiet. W jednej z historii matka toczy sądowy spór o opiekę nad małą córeczką, inna młoda dziewczyna walczy z chorobą nowotworową, a starsza kobieta wspomina przejawy dyskryminacji kultury Saamów. W projekcie osobiste historie przeplatają się z politycznymi i kulturowymi zmaganiami, które jako całość mają wpływ na dzisiejszą tożsamość Saamów.

Saamowie są rdzenną ludnością Północnej Europy. Obszar na którym mieszkają Sápmi rozciąga się od Norwegii, Szwecji, Finlandii aż po Półwysep Kolski. Podobnie jak wiele rdzennych kultur, ich historia została naznaczona dyskryminacją, co nadal ma wpływ na takie zagadnienia jak prawo do ziemi, czy współczesna tożsamość.

O artystkach:

Cooper & Gorfer to duet artystyczny: Sarah Cooper (1974) i Nina Gorfer (1979). Ich prace koncentrują się wokół tematów iluzji, pamięci i migracji, ilustrując zmienność tożsamości ilustrowaną za pomocą kolaży reprezentujących kobiece doświadczenia. Punktem wyjścia ich prac jest fotografia, którą uzupełniają warstwowymi kolażami, wykorzystując elementy malarstwa i rękodzieła, a także fotomontaże. Złożoność ich tematów znajduje odzwierciedlenie w procesie i fragmentacji ostatecznych dzieł sztuki. Sarah Cooper i Nina Gorfer redefiniują tradycję portretu, badając i dekonstruując warstwy narracji, które stają się wizualną reprezentacją bohaterek ich prac. Cooper & Gorfer rozpoczęły współpracę w 2006 roku. Mieszkają i pracują w Szwecji, a ich prace były wystawiane w prestiżowych instytucjach na całym świecie, w tym w Hasselblad Center, NOMA New Orleans Museum of Art, Nuuk Art Museum na Grenlandii, National Museum of Photography w Kopenhadzie, MAK Frankfurt, The Arctic Conference St. Petersburg i Fotografiska.

Przedsięwzięcie zostało objęte wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności i sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Program Nordic Focus Festival: https://nff.ug.edu.pl