stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

ELEKTRYCZNE GITARY powstały z inicjatywy gitarzysty Rafała Kwaśniewskiego i basisty-klawiszowca Piotra Łojka, którzy planowali utworzenie nowej grupy rockandrollowej wykonującej przede wszystkim piosenki Kuby Sienkiewicza

lut 20

czwartek, g. 19:30

Gdynia,
bilety 65 zł
paź'25 3

piątek, g. 19:30

Gdańsk, Sopot,
bilety 117 - 170 zł
Kup bilet
.

rock / punk - koncerty w Trójmieście


Repertuar ten liczył wówczas co najmniej kilkadziesiąt oryginalnych, a nieznanych szerzej utworów. Kuba Sienkiewicz, który przejął obowiązki lidera, wcześniej wykonywał z gitarą piosenki zarówno własne, jak też innych autorów (m. in. Jacka Kleyffa, Karla Kryla, Jana Krzysztofa Kelusa, Stanisława Staszewskiego, Jacka Kaczmarskiego), miał za sobą epizod z reggae'ową formacją Andrzeja Zeńczewskiego NIEPODLEGŁOŚĆ TRÓJKĄTÓW oraz udział w grupie MIASTO (m. in. z Piotrem Łojkiem i Krzysztofem Bieniem), z której bezpośrednio powstały ELEKTRYCZNE GITARY.

Pierwszy koncert nowego kwartetu odbył się 10 maja 1990 w warszawskim klubie Hybrydy. Na perkusji zagrał Marek Kanclerz (GARDENIA). Popularność grupy rozpoczęła się jeszcze przed wydaniem płyty: piosenki Włosy i Jestem z miasta zawładnęły w 1991 roku antenami właśnie powstałych warszawskich prywatnych rozgłośni radiowych. Wkrótce zespół podpisał kontrakt z młodą wytwórnią Zic-Zac, staraniem której ukazała się płyta Wielka radość. Album okazał się przebojem 1992 roku. Podczas nagrywania albumu do zespołu dołączył Tomasz Grochowalski (ex-Closterkeller), a wkrótce Marka Kanclerza zastąpił Robert Wrona (1965-2003), perkusista zespołu IMMANUEL.

W 1993 powstała kolejna płyta - A ty co (1993) z przebojami Dzieci, Wyszków tonie, czy Nie pij Piotrek. Rok później Kuba Sienkiewicz wydał swoją płytę solową: Od morza do morza (Zic-Zac 1994). W tym czasie na miejsce Roberta Wrony przyszedł perkusista Warszawskiej Opery Kameralnej Jarosław Kopeć. Parokrotnie wystąpił z zespołem także żoliborski perkusista Robert Szambelan. W roku 1995 powstały Huśtawki Elektrycznych Gitar i kolejne poboczne przedsięwzięcie wokalisty, tym razem gościnnie pod szyldem TRAWNIK (album Czarodzieje).

W 1996 roku ELEKTRYCZNE GITARY zmieniły wytwórnię, przechodząc do firmy PolyGram Polska (Universal Music Polska). Pierwszym nowym wydawnictwem był album koncertowy Chałtury (już z Aleksandrem Koreckim na saksofonach i flecie). Obok przebojów autorskich trafiła nań m.in. Celina Stanisława Staszewskiego i promujący płytę O(d)pad atomowy Mirosława Jędrasa. Z bardzo dobrym przyjęciem spotkały się albumy Na krzywy ryj (1997) i wydana w tym samym roku ścieżka dźwiękowa do filmu Kiler Juliusza Machulskiego. Kontynuacją tej współpracy była płyta Kilerów 2-óch z kompozycjami ilustrującymi drugą część filmu, nagrana z nowym perkusistą, Leonem Paduchem. W 1998 roku Kuba Sienkiewicz wydał kolejną płytę solową, zatytułowaną Źródło, zawierającą własne wersje piosenek Jacka Kleyffa, a w roku 2000 autorski album Studio Szum.

Jesienią 2000 roku ukazał się podwójny CD ELEKTRYCZNYCH GITAR Słodka maska, składający się z części studyjnej (14 piosenek, w tym dwa nieznane szerzej utwory Kazimierza Grześkowiaka) oraz części koncertowej (zawierającej m. in. piosenkę Kwiat jabłoni z repertuaru zespołu TRASHBUDDA), nagranej latem 2000 roku. Teledysk do piosenki Nowa gwiazda został ocenzurowany (w praktyce nie prezentowany) przez telewizję publiczną, co ujemnie wpłynęło na promocję albumu.

31.05.2001 ukazała się kolejna płyta solowa Kuby Sienkiewicza Kup pan cegłę (dla Amnesty).

W styczniu 2002 została nagrana, a w marcu wydana płyta z piosenkami i muzyką do filmu Jacka Bromskiego Kariera Nikosia Dyzmy.

9 czerwca 2003 odbyła się premiera nowej solowej płyty Kuby Sienkiewicza Powrót brata.

Od stycznia 2005 na stronie Kuby Sienkiewicza dostępny jest do pobrania program pod tytułem Fikcja solo, a od stycznia 2006 program Plaga.

W 2006 roku Elektryczne Gitary rozwiązują umowę z Universal Music Polska. Jednocześnie zostaje podpisana umowa z Warner Music Poland. 23 września 2006 w Warszawie na Podzamczu odbywa się dwugodzinny koncert promujący nową płytę Elektrycznych Gitar. 25 września w sklepach pojawia się Atomistyka zawierająca 15 piosenek. Utworem promującym album są Czasy średnie, a do piosenki Kiedy mówisz człowiek nakręcony został teledysk. W internecie pojawiła się skrótowa relacja z warszawskiego koncertu.

W roku 2008 do zespołu dołączył gitarzysta Jacek Wąsowski - najpierw w ramach doraźnych zastępstw Piotra Łojka lub Alka Koreckiego, a później na stałe. Jacek Wąsowski od lat uczestniczył w solowych projektach Kuby Sienkiewicza. Po wiosenno-letniej trasie koncertowej, w listopadzie i grudniu 2008 roku zorganizowano cztery koncerty w regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia - Radiu Dla Ciebie, Radiu Białystok, Radiu Łódź i Radiowej Trójce. Na ostatni występ, w Radiowej Trójce, zostali zaproszeni goście - Małgorzata Walewska, Jacek Kleyff, Mirosław Jędras oraz sekcja dęta grupy DAAB (Grzegorz Rytka i Piotr Korzeniowski).

26 maja 2009 roku zespół wystąpił w TVN, w programie Teraz my!, prezentując najnowszą propozycję - piosenkę ułożoną z okazji XX-lecia III RP, zatytułowaną Dwudziestolatka.

5 czerwca 2009 r. do sklepu trafiła nowa płyta Elektrycznych Gitar, Antena, z materiałem ze wspominanych koncertów w radiowych rozgłośniach. Część piosenek jest nowa i wcześniej nie prezentowana; inne, starsze, zostały wykonane w nowych aranżacjach. Album w zamyśle autorów podsumowuje 20-letnią historię zespołu.

2 listopada 2010 r. miała miejsce premiera nowej płyty Elektrycznych Gitar pt. Historia. Powstała ona we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, wydawcą jest EMI Music Poland. Album zawiera dziesięć utworów poświęconych wydarzeniom historycznym, których okrągłe rocznice przypadają w 2010 roku. Wydawnictwo promował utwór Dywizjon 303, do którego powstał teledysk nakręcony przez Yach Film.

1 sierpnia 2011 r. zespół Elektryczne Gitary podpisał kontrakt z wytwórnią EMI Music Poland, a 20 marca 2012 roku odbyła się premiera albumu Nic mnie nie rusza. Płytę zapowiadała piosenka pod tym samym tytułem zaprezentowana 5 marca.

4 sierpnia 2012 r. zespół wystąpił w ramach 18. festiwalu Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Od 30 listopada 2012 r. w sprzedaży jest pierwsze DVD (oraz CD) Elektrycznych Gitar będące rejestracją tego koncertu.


3 czerwca 2014 roku w sprzedaży ukazał się podwójny album jubileuszowy (CD i LP) pod tytułem Stare Jak Nowe - 25 przebojów na 25-lecie, zawierający w większości na nowo nagrane wersje wyselekcjonowanych piosenek ze studyjnych płyt zespołu.

Przeczytaj także