stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować. Promocja książki

Lećmy gdzieś! Zacznijmy od zera zdecydował w 2014 Kuba Kaźmierczyk z Rzeszowa, dziś dyrektor centrum sportowego oraz ratownik w Rescue Team w Vík í Mýrdal na południu Islandii.

Podobnie jak on, w poszukiwaniu nowego początku na wyspę ognia i lodu ruszyły tysiące Polaków. I wciąż ruszają. Kuszą ich stosunkowo wysokie zarobki, socjal dający zabezpieczenie rodzinie, luźne podejście do kariery nadgorliwość w pracy nie jest tu zaletą, wypruwanie sobie żył dla zarobku również nie.

Ale liczą się nie tylko względy materialne. Wyspy to wyzwanie. I tak jest właśnie z Islandią dla Polaków. Niczym wikingowie wyprawiamy się tam gnani ciekawością, potrzebą zmiany, udowodnienia, że damy radę. Wielu rzeczywiście się udaje, wielu też odpada. Ląduje na zasiłku, albo na ulicy z butelką landy, lokalnego bimbru w zmarzniętej dłoni.

Co o tym decyduje?
Co sprawia, że jedni dorabiają się majątku i gwiazdki z nieba, inni organizują wielki strajk, a jeszcze inni zasiadają w radzie miasta Reykjavíku?
Co okazuje się najcięższym bagażem zabranym na pokład tanich linii?
A co największym koszmarem? (i nie chodzi tu o islandzki klimat)

Odpowiedzi na te i inne pytania, poznamy podczas spotkania z autorkami reportażu (wyd. Znak Literanova 2023). Aleksandra Kozłowska i Mirella Wąsiewicz zebrały historie ludzi, którzy zaryzykowali i postanowili przenieść swoje dotychczasowe życie na Islandię. Są to opowieści pokazane z różnych perspektyw i doświadczeń w zderzeniu z wyspiarską rzeczywistością.

O autorkach:
Aleksandra Kozłowska i Mirella Wąsiewicz to gdańszczanki, niegdyś dziennikarki i redaktorki Gazety Wyborczej. Obecnie Mirella prowadzi spotkania literackie oraz jest redaktorką strony internetowej klubu Żak. Aleksandra to freelancerka, publikuje m.in. w Polityce, Przekroju i Tygodniku Powszechnym. Realizowała wywiady z Polakami mieszkającymi za granicą dla Muzeum Emigracji w Gdyni. Tak natrafiła na Islandię. Wtedy też zrodził się pomysł na książkę, do której opowieści reporterki zbierały od lipca 2019 do listopada 2022 r.

O prowadzącym:
Marek Górlikowski reporter, dziennikarz, przez lata związany z Gazetą Wyborczą. Czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo śledcze, Wywiad i Publicystyka. Laureat Nagrody im. Jana Jędrzejewicza za biografię Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój (Znak, 201. W 2021 również w Znaku ukazała się jego kolejna biografia Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie.

Książkę Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować" zrealizowano m.in. ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska oraz  przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego