Iwan Ajwazowski 1817-1900. Piewca morza Państwowa Galeria Sztuki Sopot Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Iwan Ajwazowski 1817-1900. Piewca morza Opinie (4)

Zapraszamy na wystawę prac Iwana Ajwazowskiego - jednego z najwybitniejszych marynistów na świecie, którego prace będzie można podziwiać w Państwowej Galerii Sztuki.

Relacja z imprezy

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki
Bilety: 10 zł normalny, 7 zł ulgowy, 5 zł dla mieszkańców Sopotu, 4 zł bilet grupowy (grupa min. 20 osób, opiekun grupy wchodzi za darmo)

Termin wystawy: 18.06 - 21.09.

Wystawa, na której zaprezentowanych zostanie 47 dzieł jednego z najsłynniejszych marynistów świata. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog z reprodukcjami wszystkich prac, które znajdą się na wystawie. Celem projektu jest przybliżenie polskiej publiczności prac artysty, który w swojej biografii ma też "polskie wątki", jego rodzina uciekła z Armenii do Polski, gdzie urodził się ojciec artysty. Wydarzenie z pewnością będzie jedną z ważniejszych wystaw organizowanych w Polsce w 2014 roku, ponieważ rzadko zdarza się, żeby prace tej klasy artysty (w takiej ilości) można było oglądać w polskiej instytucji wystawienniczej.

Wystawa ma charakter kulturalnej wymiany międzynarodowej, gdyż w Armenii w ramach tejże wymiany zostanie zaprezentowana twórczość Teodora Axentowicza, której organizatorem jest Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Na ekspozycji pojawią się m.in. takie prace jak " Sztorm" z 1899 roku, Księżycowa noc w Konstantynopolu"(1862), "Rybacy nad brzegiem morza"(1852), "Sztorm na wybrzeżu Nicei" (1885), "Zatoka Neapolitańska" (1874). Kurator skupi się na pokazaniu polskiej publiczności nie tylko wątków marynistycznych obecnych w twórczości Ajwazowskiego, równie istotne będzie przekazanie typowych cech malarstwa epoki romantyzmu.