W najbliższy czwartek zapraszamy Państwa na niezwykły koncert. Studentka Akademii Muzycznej na kierunku Dyrygentura Symfoniczno-Operowa zadyryguje swoim koncertem dyplomowym. W wydarzeniu udział wezmą znakomita gdańska orkiestra Cappella Gedanensis oraz jeden z najstarszych i najbardziej utytułowanych chórów - Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jaki soliści wystąpią utalentowani studenci oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku:
Klaudia Trzasko - sopran,
Jacek Szponarski - tenor,
Radosław Blonka - baryton,
Szymon Kobyliński - bas.
Koncert poprowadzi Dawid Krupej.muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Jarosław Sellin.
16 czerwca, czwartek, godz: 19:00
Parafia p.w. Bożego Ciała, Piecewska 9, Gdańsk
W programie:
H. Czyż - Canzona di barocco
T. Baird - Cztery sonety miłosne
F. Schubert - Msza G-durWSTĘP WOLNY
Izabela Ryśnik - dyrygent i organizator przedsięwzięcia. Studentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa, jednocześnie absolwentka kierunku dyrygentura chóralna. Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich m.in. z maestro Jose Maria Florencio (Brazylia), Zsolt Nagy (Węgry), Krzysztof Szydzisz (Polska). Doskonaliła swoje umiejętności także na warsztatach dyrygenckich tj. "Ogólnopolskie warsztaty współczesnych technik wokalnych" czy "Warsztaty wokalno-dyrygenckie". Mimo młodego wieku aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym Trójmiasta: wraz z Trójmiejską Orkiestrą Młodzieżową wystąpiła w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu i w Szkole Muzycznej Concertino w Gdyni. Dyrygowała także Orkiestrą Pro Musica Nova wraz z Chórem Studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku podczas koncertu muzyki współczesnej oraz koncertu kolęd, na którym wystąpiła wraz z Chórem i Orkiestrą Szkoły Muzycznej I st. w Gdańsku-Wrzeszczu. Ma na swoim koncie prawykonanie utworu J. Złotkowskiej "La luna del cacciatore".
Zadyryguje Orkiestrą
Capella Gedanensis - jest to zespół wokalno - instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie. O poziomie artystycznym zespołu Cappella Gedanensis świadczą dziesiątki wydanych płyt, w tym dwie płyty, które uzyskały status platynowych, a także płyta z nagraniem Stabat Mater Luigi Boccheriniego (z udziałem Agnieszki Tomaszewskiej), która to płyta była nominowana do Nagrody Fryderyk w 2008 r. Niekwestionowane osiągnięcia to również udział w licznych festiwalach międzynarodowych, m. in. Festiwal Radiowy WDR w Herne, Schwabisch Gműnd (Spalt, Niemcy), Wratislavia Cantans, Festiwal Muzyki Dawnej (Bruksela), Festiwal Muzyki Barokowej (Niemcy, Litwa, Polska), Royal Music Festiwal (Sztokholm), Festiwal Chóralny (Brema), czy Festiwal Muzyki Sakralnej w Abu-Gosh w Izraelu, gdzie zespół nie tylko porwał publiczność, podczas wykonania Glorii Antonio Vivaldiego, ale także sama interpretacja została uznana za wzorcową.
Obok orkiestry stanie uznany
Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego założy w 1946 roku. Od roku 1988 dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Jerzy Szarafiński, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej. W okresie 70 lat swojej działalności chór koncertował w kilkudziesięciu krajach świata w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest laureatem czołowych nagród na licznych festiwalach i konkursach chóralnych zarówno polskich jak i zagranicznych. Ostatnie sukcesy zespołu to Złote i Srebrne medale na Światowych Olimpiadach Chóralnych w Xiamen (Chiny) i Rydze (Łotwa), Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Ohridzie (Macedonia), 3 nagrody na Konkursie Pieśni o Morzu w Wejherowie. Chór wydał 6 płyt CD. W skład repertuaru wchodzą wielkie dzieła oratoryjno-kantatowe oraz utwory polskich i zagranicznych kompozytorów reprezentujących różne gatunki muzyczne, jak muzyka cerkiewna, Spirituals&Gospel, filmowa, ludowa i popularna. Za dotychczasową działalność artystyczną Chór GUMed został odznaczony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Złotą Odznaką Honorową z Laurem.
Klaudia Trzasko (sopran) studentka studiów magisterskich śpiewu solowego Akademii Muzycznej w Gdańsku. Podczas studiów wielokrotnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich, m.in. w klasie prof. Izabeli Kłosińskiej (2012), prof. Evy Blahovej (2013), prof. Heleny Łazarskiej (2014), prof. Charlotte Lehmann (2015) oraz prof. Ewy Iżykowskiej (2015). Dwukrotna laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Impressio Art w Sopocie. Jednym z największych ostatnich sukcesów Klaudii Trzasko jest występ w spektaklu operowym "Cosi fan tutte" w roli Despiny wystawionym w Centrum Św. Jana w Gdańsku, gdzie uzyskała pierwsze bardzo dobre recenzje. Kolejnym sukcesem okazała się partia Cyganki w operze "Les fetes venitiennes" zrealizowanej we współpracy z Akademią Muzyczną w Genewie, której premiera odbyła się w Gdańsku, a kolejne wystawienie na Zamku Królewskim w Warszawie. Kolejną partią tej młodej, utalentowanej artystki była Królowa Nocy w studenckim przedstawieniu opery "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta pod batutą Sylwii Janiak. Do osiągnięć Klaudii Trzasko trzeba dopisać także udział w koncercie poświęconym pamięci H.H. Jabłońskiego w 100 rocznicę urodzin, gdzie z orkiestrą symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta wykonała 4 pieśni na sopran i orkiestrę do słów Janiny Kątkowskiej.
Szymon Kobyliński (bas) absolwent Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Floriana Skulskiego. Studiował również w Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi w Turynie, a także International Opernstudio w Hamburgu. Doskonalił swoje umiejętności na kursach uznanych pedagogów, takich jak: Claudio Desderi, Renato Bruson, Alan Titus, Bonaldo Giaiotti, Andrzej Dobber. W sezonie 2009/10 zadebiutował w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie w operach Borys Godunow (Mitiuch) oraz Lukrecja Borgia (Don Apostolo Gazzella).
Współpracuje z Operą Bałtycką w Gdańsku, śpiewając w spektaklach Eugeniusz Oniegin (Zarecki), Salome (Pierwszy Żołnierz), Madame Curie (Henri Perrin), Tosca (Angelotti), a także z Operą Nova w Bydgoszczy, śpiewając Cyganerii (Colline). Od sezonu 2012/13 współpracuje ze Staatsoper w Hamburgu, gdzie występuje w spektaklach: Don Giovanni, Czarodziejski flet, Wesele Figara, Lukrecja Borgia, Rigoletto, Traviata, Otello i innych.
Radosław Blonka (baryton) absolwent Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu prof. Piotra Kusiewicza. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Pomorza, często występując w koncertach na terenie Trójmiasta. Brał udział w wielu projektach operowych i oratoryjno-kantatowych realizowanych w Polsce, na Litwie, Łotwie, w Niemczech i we Francji. W ostatnim semestrze wystąpił w roli Papagena w akademickim przedstawieniu Czarodziejskiego Fletu W. A. Mozarta, przygotował partię basową w Mszy G-dur F. Schuberta, która wykonana została w katedrze oliwskiej, a podczas koncertu pt. "Noc z Szekspirem" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zaprezentował cykl Sonetów miłosnych Tadeusza Bairda. W styczniu 2016 otrzymał nagrodę im. Anny Kościelniak na I Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars Et Gloria w Katowicach.
Jacek Szponarski (tenor) student II roku śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim w klasie dr Marcina Ciszewskiego. Muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Lęborku na akordeonie w klasie Marcina Wardulińśkiego, a kontynuował w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka. Miał przyjemność występować z wieloma grupami artystycznymi jako wokalista i akordeonista m.in.: Operą Bałtycką, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, Radzymińską Orkiestrą Dętą, Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar oraz na Rossini in BadWildbad - Belcanto Opera Festiwal. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u prof. Ewy Iżykowskiej - Lipińskiej. W czerwcu tego roku będzie debiutował partią solową Il Conte Belfiore w operze "La finta Gardiniera" w ramach studenckiego projektu wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku (5 czerwca w Centrum św. Jana w Gdańsku).
Koncert będzie miał miejsce w pięknej Parafii p.w. Bożego Ciała, w której tradycją stały się koncerty symfoniczne. Parafia mieści się przy ulicy Piecewskiej 9 w Gdańsku.