stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Ja też ! / Ślepa miłość - Wykluczeni?

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Nowy rok kalendarzowy rozpoczynamy z zaangażowaniem społecznym. Wraz ze styczniem DKF UG Miłość Blondynki otwiera nowy cykl filmowy WYKLUCZENI? Podczas czterech odsłon spróbujemy pochylić się nad problemami, które doskwierają ludziom we współczesnym świecie. Zastanowimy się kto i co powoduje, że niektórzy z Nas doświadczają procesu wykluczenia.

paź 16

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
ulgowy 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
Postaramy się poprzez prezentowane filmy zbadać jak i czy dzisiejsze przemiany ekonomiczne i obyczajowe wpływają na zmianę postrzegania tematu szerokiego spektrum wykluczeń w społeczeństwie.

Jako przykłady posłużą nam filmowe obrazy z różnych stron świata pogłębiając ukazywaną problematykę z punktu widzenia odrębności kulturowej i obyczajowej danych krajów. Spróbujemy zbliżyć się do takich problemów jak poczucie zagubienia w społeczeństwie w kontekście bezrobocia i emigracji zarobkowej (Oda do radości), czy odrzucenia i braku akceptacji ze względu na determinizm wypływający ze środowiska wychowania i rodziny (Fish Tank). Dowiemy się, jak wygląda życie osób borykających się z problematyką trans płciowości (Transamerica) czy hermafrodytyzmu (XXY). Udowodnimy również, że życie ludzi niepełnosprawnych może być takie samo, jak ludzi w pełni zdrowych w kontekście pragnienia miłości (Ja też! Ślepa miłość), a także zastanowimy się, w jakim stopniu kultura i religia mogą stwarzać powody ku wykluczeniu (Brick Lane i Oczy szeroko otwarte).



Prelekcja dr Katarzyna Bojarska Poradnia Zdrowia Psychoseksualnego Bez Tabu

JA TEŻ!

(Yo, también/ Me too)
Hiszpania 2009; 103'
Reżyseria: Antonio Naharro, Álvaro Pastor
Występują: Lola Dueñas, Pablo Pineda, Isabel García Lorca, Antonio Naharro, Ana De los Riscos



34-letni Daniel ma syndrom Downa, jednak jego choroba nie utrudnia mu kontaktów z innymi ludźmi. Daniel (Pablo Pineda) poznaje Laurę (Lola Dueñas), atrakcyjną, zbuntowaną i chadzającą własnymi ścieżkami dziewczynę. Spędzają razem wiele czasu, dobrze czując się w swoim towarzystwie. Ich znajomość staje się coraz bardziej zażyła... "Ja też!" jest opowieścią o niezwykłej więzi pomiędzy dwoma złożonymi i oryginalnymi osobowościami.

Twórcy "Ja, też!" nie raczą nas prostoduszną bajeczką o tym, że różne punkty widzenia można pogodzić, że ludzie w sumie są tacy sami, a miłość łączy ponad podziałami. Za to przekonująco pokazują, jak niepełnosprawny jest upupiany przez "normalną" część społeczeństwa: z jednej strony uważa się go za naiwnego półgłówka posługującego się raczej popędem niż intelektem, z drugiej - za istotę pozbawioną podstawowego instynktu - instynktu seksualnego. Ten stereotyp reżyserzy rozbijają subtelnie i z poczuciem humoru, nie uciekając się do tanich, szokujących zagrywek.(...)

Rola stworzona przez naturszczyka Pabla Pineda nie mogła być lepsza. Grana przez niego postać budzi sympatię swoim pozytywnym nastawieniem, dystansem do rzeczywistości (potrafi się śmiać nawet z własnego upośledzenia), ale nie jest pozbawiona rysów dramatycznych. (www.filmweb.pl )

MFF San Sebastian 2009 — najlepszy aktor i aktorka
MFF Rotterdam 2010 - nagroda publiczności
Goya 2010 dla najlepszej aktorki
Sundance Film Festival 2010





ŚLEPA MIŁOŚĆ

(Slepé lásky)
2008 Słowacja 77 min.
reżyseria: Juraj Lehotský
scenariusz: Marek Leščák, Juraj Lehotský

"Ślepa miłość" Juraja Lehotskiego to film o miłości niewidomych. Zbudowany z epizodów, przedstawia kilka różnych par. Peter uczy muzyki w szkole w Lewoczy i przygotowuje koncert. Uwielbia opowiadać żonie zmyślone historie. Zakochany w Monice Miro jest Romem. Usiłuje przekonać do siebie niechętnych mu rodziców dziewczyny. Elena jest w dziewiątym miesiącu ciąży. Wspólnie z mężem zastanawia się nad tym, jaka będzie przyszłość dziecka niewidomych. Zuzana uwielbia muzykę klasyczną. Jak wiele nastolatek, marzy o kochającym chłopaku i większość czasu spędza, poznając nowe osoby przez internet.

Reżyser z dużą dozą humoru opisuje różne stany egzystencjalne swoich bohaterów. Wiele scen buduje jakby przez przypadek, wydobywając treści z klasycznej dokumentalnej obserwacji. To jednak tylko złudzenie. Każdy z epizodów opowiedziano w inny sposób, w zgodzie z dynamiką i emocjami poszczególnych bohaterów. W jednym wypadku takim centralnym punktem będzie bujna wyobraźnia, w innym ? głęboko przeżywana tęsknota. Peter uwielbia wymyślać i naśladować dźwięki. Kiedy snuje przed żoną jedną z fantastycznych historii, reżyser przenosi go wprost do nierealnego, podwodnego świata (widzowie mogą w tym miejscu podziwiać wspaniale zrealizowaną sekwencję animowaną). Dla Mira najważniejsza jest Monika, dlatego nie rozstaje się z jej głosem nagranym na dyktafon. Lehotsky nie stara się odpowiedzieć na pytanie, jak kochają niewidomi. Interesuje go raczej to, co uniwersalne w przeżywaniu szczęścia i spełnienia.

Wybrane nagrody i festiwale:

2009 - Specjalna Nagroda Jury na Camerimage w Łodzi
2009 - Nagroda Publiczności w kategorii "Najlepszy dokument" na MFF w Trieście
2009 - BAFF w Barcelonie
2008 - Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE) na MFF w Cannes
2008 - Nagroda FIPRESCI na MFF w Motovunie
2008 - Golden Eye w kategorii "Najlepszy dokument" na MFF w Zurychu




Miejsce : Aula 1.43 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego,
Ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa

Karnety : 2 filmy 10 zł // 4 filmy 15 zł // całość 30 zł
(sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)



Organizatorzy :
DKF Miłość Blondynki UG / Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR UG

Patroni medialni :
Portal Trojmiasto.pl // Radio Gdańsk // Dla Studenta // Gdańsk2016