Z okazji obchodów 10-lecia otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego serdecznie zapraszamy 18 września na spotkanie pt. "Jak William Szekspir przybył do Gdańska pod koniec XX wieku czyli o początkach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego".
Spotkanie z Władysławem Zawistowskim - poetą, pisarzem, dramaturgiem, krytykiem literackim i teatralnym, tłumaczem, wydawcą, dyrektorem Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego poprowadzi - Justyna Limon, wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense.
Współpraca Władysława Zawistowskiego i Jerzego Limona rozpoczęła się jeszcze w latach 80-tych XX wieku, kiedy to wspólnie przetłumaczyli sztuki Szekspira " Troilus i Kresyda " oraz " Antoniusz i Kleopatra", a także inne dramaty pisarzy elżbietańskich. W 1990 r. Jerzy Limon wraz z Władysławem Zawistowskim, Andrzejem Żurowskim i kilkorgiem przyjaciół założyli Fundację Theatrum Gedanense, której celem była odbudowa teatru szekspirowskiego w Gdańsku, nawiązującego do historii gdańskiej Szkoły Fechtunku - pierwszego publicznego Teatru Rzeczypospolitej. Patronem Fundacji został JKW Książę Karol, a honorowymi patronami Andrzej Wajda i sir Peter Hall. Fundacja rozpoczęła promocję projektu poprzez organizację licznych wydarzeń kulturalnych, teatralnych, edukacyjnych. W 1993r na zaproszenie Fundacji przyjechał do Gdańska jej patron Książe Karol, a latem tego samego roku zorganizowano pierwsze Dni Szekspirowskie, które następnie przerodziły się w Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w 1997r.
Władysław Zawistowski, który w owych latach był wiceprezesem Fundacji Theatrum Gedanense , opowie o barwnych wydarzeniach kulturalnych, takich jak np. huczne urodziny Szekspira, a także o przeszkodach i trudach pierwszej dekady działalności Fundacji Theatrum Gedanense - ewolucji projektu od rekonstrukcji po nowoczesny teatr nawiązujący do tradycji elżbietańskiej oraz o idei promocji projektu budowy teatru poprzez organizację wydarzeń literackich ( wizyta S. Barańczaka), teatralnych (wizyta Oxford Stage Company), edukacyjnych/ naukowych np. konferencja od Shakepeare'a do Szekspira.
Serdecznie zapraszamy!