stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jak działa komórka

paź 4

piątek, g. 16:30

Gdynia,
bilety 25 zł
paź 19-20

sobota - niedziela, g. 16:00, 19:00

Gdynia,
bilety 160 zł
Kup bilet
24 kwietnia o godz. 18.00 w Akademii 30+ w Trójmieście dr inż. Ryszard J. Barczyński z Politechniki Gdańskiej wygłosi wykład pt. Jak pozbywano się drutu, czyli o historii oraz podstawach działania radia, telewizji i telefonii komórkowej.

(Omówienie wykładu) Radio, telewizor, telefon komórkowy – to tylko niektóre z wielkiej liczby urządzeń elektronicznych, których wpływ na nasze codzienne zwyczaje i zachowania jest większy niż wszystkich wielkich bitew historii i ich wodzów razem wziętych... Nazwiska Napoleona czy Pattona mówią nam wiele, kto zaś słyszał o Lodge’u czy Zworykinie?
Spróbujemy prześledzić początki rozwoju radia, które utworzyły podwaliny pod dzisiejszą elektronikę. Wcale nie jest to proste i jednoznaczne, choć w każdej encyklopedii przeczytamy, że wynalazcą „telegrafu bez drutu” jest Guglielmo Marconi (otrzymał nawet za to Nagrodę Nobla).
W 1943 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że pierwszeństwo wynalazku należy do serbskiego imigranta Nicoli Tesli. Jak było naprawdę?
Spróbujemy też odpowiedzieć sobie na pytanie, co umożliwiło rozwój technologii do tego stopnia, że daje szanse na realizację marzeń, które długo pozostawały jedynie marzeniami. Prawa fizyki kojarzą się raczej z niezrozumiałymi wzorami niż z próbami opisu rzeczywistości, przydatnymi do praktycznego wykorzystania. Tym razem porozmawiamy zatem nie o wzorach, ale o próbach wykorzystania tych praw.
dr inż. Ryszard J. Barczyński


Uwaga! Wstęp na zajęcia po uprzednim zapisaniu się do Akademii 30+.
Formularz przystąpienia do Akademii wraz z warunkami uczestnictwa znajduje się na stronie Akademii 30+ w Trójmieście
Wykłady odbywają się na Wydziale Prawa i Administracji UG.


Dr inż. Ryszard J. Barczyński, adiunkt w Katedrze Fizyki Ciała Stałego Politechniki Gdańskiej, członek Polskiego Towarzystwa Fizycznego, specjalizuje się w wytwarzaniu i własnościach elektrycznych szkieł tlenkowych.