Zapraszamy w czwartek 12 stycznia o godz. 18.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na spotkanie wokół książki "18 brumaire'a Ludwika Bonaparte" Karola Marksa.
Udział w rozmowie wezmą:
Marek Beylin ("Gazeta Wyborcza"),
Karolina Starego (Uniwersytet Gdański) i
Agata Szczęśniak (Krytyka Polityczna). Prowadzenie:
Robert Rogoziecki.
"18 brumaire'a Ludwika Bonaparte" to klasyka eseju politycznego. W tym pisanym z polemicznym zacięciem, przesyconym szyderczym poczuciem humoru, pełnym literackich i historycznych odniesień tekście Karol Marks analizuje mechanizmy polityczne i społeczne, które umożliwiły Ludwikowi Bonaparte wykorzystanie rewolucji lutowej 1848 roku i ogłoszenie się cesarzem.
Esej Marksa jest jednak nie tylko błyskotliwą analizą sytuacji we Francji w latach 1848-1851 - to także opis pewnych stale powtarzających się w demokracji mechanizmów. Dlatego nowe wydanie "18 brumaire'a" poprzedzamy wstępem Marka Beylina, publicysty "Gazety Wyborczej". Beylin krytycznie czyta tekst Marksa i zestawia go z piśmiennictwem epoki, szukając w nim odpowiedzi na pytanie o fenomen nowoczesnego populizmu i kondycję współczesnej demokracji.
Marek Beylin - z wykształcenia historyk. W latach 70. i 80. działacz opozycji demokratycznej, współredagował podziemne pismo "Krytyka". Wraz z naukowcami niemieckimi, francuskimi i czeskimi zajmował się badaniami nad pamięcią zbiorową społeczeństw. Publicysta "Gazety Wyborczej", z którą związany jest związany od początku lat 90.
Robert Rogoziecki - doktor filozofii; adiunkt w Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, zajmuje się problemami estetyzacji życia w świecie współczesnym, współczesną filozofią polityki oraz teoriami pragmatystów.
Karolina Starego - asystentka w Zakładzie Pedagogiki Ogólnej Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Gdańskim, oraz studia podyplomowe z zakresu Organizacji pomocy społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską dotyczącą roli edukacji w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego, oraz roli szkoły w konstruowaniu tożsamości obywatelskiej, w perspektywie krytycznej teorii dyskursu oraz ideologii. Jej zainteresowania badawcze związane są z problematyką społeczeństwa obywatelskiego, w kontekście stratyfikacji społecznej, problematyką nierówności społecznych oraz emancypacji.
Agata Szczęśniak - współzałożycielka pisma "Krytyka Polityczna", wicenaczelna redakcji pisma i portalu www.krytykapolityczna.pl, członkini zarządu Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. W latach 2005-2008 redaktorka działu Opinie/Świąteczna "Gazety Wyborczej". Socjolożka, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, studiowała też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się tradycjami intelektualnymi polskiej lewicy. Fascynuje się opozycją antykomunistyczną. Koordynuje projekty wydawnicze i działanie Klubów Krytyki Politycznej.