stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jak widzimy uzależnienie?

W ramach cyklu spotkań o polityce narkotykowej w środę 26 maja o godz. 19.30 zapraszamy do Świetlicy KP w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na dyskusję poświęconą społecznemu odbiorowi osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Zastanowimy się, w jaki sposób funkcjonuje mechanizm społecznego wykluczania. Czy skłonni jesteśmy akceptować bardziej uzależnienie od alkoholu niż od innych substancji psychoaktywnych? Przyjrzymy się również temu, na jaką pomoc mogą liczyć ci, którzy zdecydowali się walczyć ze swym uzależnieniem.

Goście spotkania: Ewa Zarazińska, Tomasz Piątek, Damian Muszyński, Jacek Krysiak historiami swej walki z uzależnieniem i historiami praktyków, wspomagających te osoby zawodowo, zobrazują nam braki funkcjonujących w Polsce terapii.
Prowadzenie: Przemysław Hirniak (Krytyka Polityczna).

Tomasz Piątek - polski pisarz i dziennikarz. W latach 1995-1999 pracował jako dziennikarz w "Polityce", RMF FM, "La Stampa", Inforadiu, Radiostacji oraz jako ekspert-psycholingwista. Publikował felietony w miesięczniku "Film" i w "Życiu Warszawy", od lutego 2009 jest stałym felietonistą "Krytyki Politycznej".

Od 1997 jest czynnie uzależniony od heroiny. Jego debiutem książkowym była powieść Heroina, oparta częściowo na własnych doświadczeniach. Książka zyskała duży rozgłos, między innymi ze względu na brak jednoznacznej negatywnej, bądź pozytywnej oceny heroiny. Powieść nagrodzona została honorową nagrodą "Książka Lata 2002" przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, zaś Piątek nominowany był do Paszportu Polityki. Drugą książką Piątka była powieść kryminalna Kilka nocy poza domem, zaś w roku 2003 rozpoczął trylogię fantasy Ukochani Poddani Cesarza, uznaną przez krytyków i publiczność za jeden z najbrutalniejszych tekstów w literaturze polskiej. Anty-thriller Bagno został nominowany do nagrody Wielki Kaliber dla najlepszych powieści kryminalnych. Heroina została wydana po rosyjsku oraz serbsku, Kilka nocy poza domem - po hiszpańsku (w Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej), Bagno i Przypadek Justyny - po włosku. Twórczość Piątka nie jest oceniana jednoznacznie, a jego powieści trudno przyporządkować do jakichkolwiek kategorii. Przeciwnicy atakują pisarza za agresywny język i nadmierną wielowątkowość, zwolennicy podkreślają wyobraźnię, humor i metafizyczne treści w jego książkach.

Damian Muszyński - medioznawca-pedagog, asystent i doktorant w Pracowni Edukacji Medialnej (Instytut Pedagogiki) Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Realizuje pracę doktorską pod kierunkiem prof. dr hab. Tomasza Szkudlarka, na temat: Uczenie się w przestrzeni wirtualnej jako doświadczanie miejsca. Badanie horyzontalnych portali internetowych i serwisów społecznościowych. Wraz z Grzegorzem Stunżą opublikował książkę Społeczne konteksty internetu. Implikacje dla edukacji (2008). Trzeźwiejący alkoholik. Tata 5-letniej Julki i 1,5-rocznej Tośki.

Ewa Zarazińska - lekarka specjalistka dermatolog-wenerolog, była dyrektorka Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej w Gdańsku oraz koordynatorka gdańskiego Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego, gdzie bezpłatnie i anonimowo można wykonać testy w kierunku HIV. Działa aktywnie w fundacjach wspierających osoby z HIV/AIDS.

Jacek Krysiak - ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim, specjalizacja: pedagogika specjalna - resocjalizacja. Jest Specjalistą Terapii Uzależnień z doświadczeniem pracy w Monarze. Posiada certyfikat Krajowego Centrum ds. AIDS upoważniający do prowadzenia szkoleń w zakresie podstawowej wiedzy o HIV/AIDS oraz certyfikat Polskiej Federacji Społeczności Terapeutycznych w dziedzinie terapii i rehabilitacji osób uzależnionych od narkotyków. Od 6 kwietnia 2010 prowadzi konsultacje i terapię indywidualną w Edukacyjnej Klinice.