stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

W sobotę 25 lipca 2015 w ogrodach kościoła Św. Jakuba przy ul. Wałowej 28 w Gdańsku odbędzie się całodzienny piknik artystyczny, w którego skład wejdą: koncerty - Jam Session prowadzone przez Tomasz Chyła Trio oraz wieńczący artystyczną rezydencję muzyków jazzowych Finałowy Koncert Jakubowy, Galeria Otwarta prezentująca Młodą Sztukę Gdańską. Wydarzeniem uzupełniającym będzie Kaszubski Targ - bazar ze zdrową żywnością i rękodziełem artystycznym.

gru 27

piątek, g. 20:00

Sopot,
Wstęp wolny
gru 28

sobota, g. 18:00

Wstęp wolny
Program Jakubowego Świętowania

jazz - koncerty w Trójmieście


Koncerty
25.07.2015, godz. 15:00 | Jam Session prowadzi Tomasz Chyła Trio (Tomasz Chyła - skrzypce / Filip Arasimowicz - kontrabas / Antek Wojnar - perkusja

25.07.2015, godz. 20:00 | Finałowy Koncert Jakubowy (Piotr Baron - saksofon / Jan Maksimovic - saksofon / Marcin Malinowski - klarnet / Leonid Shinkarenko - bass / Tomasz Sowiński - perkusja)

Galeria Otwarta
24.07 - 26.07. 2015 | Młoda Sztuka Gdańska - targ sztuki (Marta Kurowiak / Michał Wirtel / Przemysław Garczyński / Aleksandra Kołwzan / Adrianna Skibiak / Szymon Stala)

Kaszubski Targ
25.07.2015 od godz. 11:00 | Bazar ze zdrową żywnością i rękodziełem.

Finałowy Koncert Jakubowy
Artyści spotkają się po raz pierwszy kilka dni przed Jakubowym Świętowaniem by wspólnie przygotować synergiczny i niepowtarzalny muzyczny spektakl będący zwieńczeniem artystycznych działań w Ogrodach Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku. Każdy z nich przygotuje wcześniej własne - inspirowane tradycją regionów z których przybywają - kompozycje, które razem opracują i zaprezentują w sobotę 25 lipca 2015 o godz. 20:00.

Artyści:

Piotr Baron - urodzony w 1961 roku we Wrocławiu, polski saksofonista jazzowy, kompozytor i pedagog. Od 20 lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie "Jazz Top" pisma "Jazz Forum" w kategorii saksofonu tenorowego i sopranowego. Jest też wysoko notowany jako alcista i barytonista. Ojciec gitarzysty i kompozytora, członka zespołu Afromental - Aleksandra Milwiw-Barona, oraz Adama Milwiw-Barona, multinstrumentalisty, grającego m.in. w zespole Pink Freud na trąbce.

Jan Maksimovič wybitny saksofonista z Wilna, kompozytor, pedagog, lider wielu grup muzycznych. Artysta ceniony za muzyczny warsztat, błyskotliwe kompozycje i niezwykłą sceniczną energię jest również mistrzem syntezy stylistycznej. Uznawany na jednego za najważniejszych litewskich jazzmanów młodego pokolenia. Występuje solowo i we współpracy z muzykami jazzowymi i klasycznymi. Współpracuje z festiwalami: Kaunas jazz, Vilnius jazz, Nida jazz, Wilno w Gdańsku. Występował z takimi postaciami: Petras Vyšniauskas, Tim Daisy, Byron Wallen, Jarosław Bester, Grażyna Auguścik , VEIN trio, Jan Maksimowicz GROUP, Infiltrators, RIOT, Litewska Państwowa Orkiestra Symfoniczna. Jan jest także wykładowcą Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie.

Marcin Malinowski - klarnecista i kompozytor urodzony w 1986 roku w Rzeszowie. Od 2006 roku związany ze środowiskiem muzycznym Trójmiasta. Założyciel zespołów Rzeszów Klezmer Band (2004), Meadow Quartet (2009) oraz projektu Hear The Dybbuk (2011). Inspiracje od lat czerpie z tradycyjnej muzyki żydowskiej podejmując owocne próby wykorzystania jej na wielu płaszczyznach od klasyki przez jazz, aż po muzykę elektroniczną. Współpracuje przy projektach zakładających interakcję dźwięku i obrazu. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. dr hab. Bogdana Ocieszaka. Swoje umiejętności doskonalił również w klasie prof. Jean-Marca Fessarda w Conservatoire Royal de Bruxelles.

Leonid Shinkarenko - od blisko 25 lat jedna z najważniejszych postaci litewskiego jazzu. Sławę zyskał w 1981 roku i do tego czasu występował w najważniejszych klubach jazzowych Europy. Brzmienie jego basu można usłyszeć na ponad 60 albumach. W 1997 roku zadebiutował jako lider wydając płytę Sagittarius po czym pod własnym nazwiskiem wyprodukował jeszcze trzy albumy, a także nagrywał i koncertował z wielokrotnie nagradzanym Lithuanian Jazz Trio. Shinkarenko swoją twórczość prezentował, m.in. Jazz Jamboree w Warszawie, Varna Jazz Festival, Jazz Expo in Genui, czy International Music Fair MIDEM w Cannes. Jest twórcą Nocnego Maratonu Jazzowego w Nidzie, który obecnie nosi nazwę Nida Jazz Festival.

Tomasz Sowiński - muzyk jazzowy, perkusista, aranżer. Założyciel i lider Tomek Sowiński and the Collective Improvisation Group, która jest zwieńczeniem jego dotychczasowych doświadczeń muzycznych oraz próbą własnej wypowiedzi muzycznej. Brał udział w nagraniu muzyki do wielu spektakli teatralnych. Były to m.in.: Wilki Agnieszki Osieckiej wg I.B.Singera, Plaża Petera Asmussena, obydwa w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Demony Larsa Norena w Teatrze Narodowym w Brnie.

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie perkusji (1995). Po ukończeniu studiów bierze czynny udział w życiu jazzowym Trójmiasta i nie tylko, występując w klubach i na festiwalach, w kraju i zagranicą (Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria, Izrael, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia, Francja, Szwecja, Litwa). Od 2005 roku jest wykładowcą Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej przy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie występuje w formacjach: Piotr Mania Trio, Przemek Dyakowski-Quintet, Hot Jazz Cellebration, Mikołajem Trzaską i Rafaelem Rogińskim w projekcie Warsong oraz własnymi zespołami - Collective Improvisation Group w projektach Illustration i Synergy.

Strona wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1008218675877300/

Impreza plenerowa. Wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Ogrody Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku
ul. Wałowa 28
80-858 Gdańsk
tel. 58/ 301 55 50

Przeczytaj także