JAMES HEATHER
termin | 26 sierpnia 2017, sobota, godz. 20.00
miejsce | ECS, audytorium
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1
wstęp | bilet wspólny na oba koncerty wieczoru: 40 zł → eventim.pl + kasy biletowe ECS
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Pianista James Heather należy do coraz odważniej dochodzącej do głosu nowej szkoły instrumentalistów postklasycznych, swobodnie i umiejętnie poruszających się między kameralistyką a ilustracyjną muzyką filmową. Jego twórczość można umieścić w kontekście dokonań poruszających się w podobnych obszarach artystów, takich jak Max Richter, Ben Lukas Boysen czy Jóhann Jóhannsson. Minimalistyczne kompozycje Heathera to muzyka wolnej ekspresji - płynąca lekkim strumieniem i wykorzystująca wszystkie rytmiczne, tonalne i melodyczne możliwości, jakie daje fortepian. Czerpiąc z całego wachlarza dostępnych stylistyk, angażuje szeroki zakres emocji, choć bliżej mu do pogodnej refleksji niż penetrowania zasnutych mrokiem przestrzeni.
Publiczność festiwalu Solidarity of Arts będzie jedną z pierwszych, która usłyszy na żywo muzykę z debiutanckiej płyty pianisty. Pierwsza z serii EP-ek ukazała się 9 czerwca 2017 roku, zaś pełen materiał zapowiadany jest na lato tego roku.
SkładJames Heather - fortepian
JACASZEK/WESOŁOWSKI
termin | 26 sierpnia 2017, sobota, godz. 21.00
miejsce | ECS, audytorium
adres | Gdańsk, pl. Solidarności 1wstęp | bilet wspólny na oba koncerty wieczoru: 40 zł → eventim.pl + kasy biletowe ECS
Michał Jacaszek i Stefan Wesołowski to znaczące nazwiska na współczesnej mapie kompozytorów postklasycznych, czyli twórczo czerpiących z dorobku szeroko pojętej muzyki klasycznej. Obaj przekraczają granice gatunkowe, łącząc klasyczne, akustyczne instrumentarium z elektroniką, nagraniami terenowymi oraz samplami wokalnymi, czerpiąc inspirację z natury, sztuki sakralnej, filmu czy literatury i klasyków muzyki. Współpracują z zagranicznymi wytwórniami i zapraszani są na sceny europejskich i światowych festiwali muzycznych. Prócz nagrywania albumów autorskich artyści współpracują z reżyserami filmowymi i teatralnymi, choreografami czy poetami. Projekt w ramach festiwalu SOLIDARITY OF ARTS nie jest pierwszą wspólną inicjatywą obu twórców. Wesołowski jest autorem partii instrumentalnych na płytach Jacaszka ("Treny" z 2008 roku i "Pentral" z 2009 roku), wspólnie tworzyli także muzykę do spektaklu telewizyjnego "Golgota wrocławska" (2008) oraz filmu "Sala samobójców" (2011).
Obaj artyści wydali ostatnio swoje kolejne albumy. Tegoroczny album "Kwiaty" Jacaszka, inspirowany twórczością XVII-wiecznego angielskiego poety i pastora - Roberta Herricka, ukazał się nakładem amerykańskiej oficyny Ghostly International. Stefan Wesołowski właśnie wydał swoją trzecią autorską płytę "Rite to the End", odwołującą się do "Święta Wiosny" Igora Strawińskiego. Album ukazał się nakładem francuskiej oficyny Ici d'ailleurs we współpracy z Mute Song, reprezentującą takich artystów jak: Swans, Resina, Ben Frost czy Nick Cave. Odzew branży świadczy dobitnie o tym, że obaj znajdują się w szczycie artystycznej formy...
Choć obecnie każdy z nich podąża własną ścieżką twórczą, Stefan Wesołowski i Michał Jacaszek ponownie łączą siły, by dla festiwalu Solidarity of Arts, którego tegorocznym hasłem przewodnim jest Pokój, stworzyć projekt specjalny.
- Zdecydowaliśmy się nie nawiązywać do wydarzeń z historii i polityki, dat czy postaci, które były orędownikami pokoju na przestrzeni wieków. Nie odwoływać się do ideologii i światopoglądów, nawet najszlachetniejszych. Chcemy ideę pokoju potraktować uniwersalnie, wrócić do pojęć uniwersalnych i wyrazić je językiem muzyki: pogodzić dysonanse, znaleźć współbrzmienia, zharmonizować czasem krańcowo różną charakterystykę instrumentów. Bo współżycie przeciwieństw to właśnie pokój - mówią artyści. - Kompozycje będą wynikiem konfrontacji przestrzeni elektronicznych z klasycznym instrumentarium, której efektem ma być harmonijna, muzycznie logiczna forma.
W utworze ma wybrzmieć dziesięć instrumentów: kwartet niskich instrumentów drewnianych - kontrafagot, fagot, klarnet basowy, basethorn, klasyczny kwartet smyczkowy, perkusja oraz zestaw instrumentów elektronicznych.
SkładStefan Wesołowski - kompozycje, aranżacja zespołu instrumentalnego, kierownictwo muzyczne
Michał Jacaszek - kompozycje, aranżacja przestrzeni elektronicznych
kwartet instrumentów dętych
kwartet smyczkowy
instrumenty perkusyjne