stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy do Domu Kresy na prelekcję kustoszki Marioli Balińskiej, która przez osiem lat zajmowała się unikalnym zbiorem fotografii Kresowej w Dziale Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

lis 29

piątek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaliśmy prezentację niezwykle cennej kolekcji fotografii kresowej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, która znajduje się pod opieką Gdańskiej Galerii Fotografii. Szczególne miejsce w tej kolekcji zajmują fotografie Jana Bułhaka z wileńskiego okresu twórczości artysty, którym poświęciliśmy specjalnie wydany album Wilno i Wileńszczyzna w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka.  Zapraszamy do udziału w spotkaniu poświęconemu fotografii kresowej i twórczości fotograficznej Jana Bułhaka - twórcy tzw. fotografii ojczystej.

Mariola Balińska,Jan Bułhak i kolekcja fotografii kresowej w Dziale Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Pokaz filmu dokumentalnego pt. Malarz Kresów, reż. Adam Kulik, TVP Lublin , 2004


Kustoszka jest także autorka tekstu w promowanym podczas spotkania albumie. W trakcie prelekcji zostaną zaprezentowane przykłady archiwów rodzinnych, które często trafiały do muzeum jako dary.  Ich właściciele, Kresowianie to dawni mieszkańcy lub potomkowie mieszkańców wschodnich terenów Polski, dziś należących do Litwy, Białorusi i Ukrainy, a których losy zaprowadziły do Trójmiasta. Po prelekcji zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego prezentowanego dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej Oddział w Lublinie pt. Malarz Kresów.  

MALARZ KRESÓW
film dokumentalny,  realizacja/ scenariusz: Adam Kulik,
produkcja: TVP Lublin, Polska, 2004, 30 min.
Biografia artystyczna Jana Bułhaka, fotografika z Wilna, najwybitniejszego polskiego piktorialisty i twórcy polskiej fotografii artystycznej. Artysta urodził się w 1876 roku pod Nowogródkiem. Fotografią zainteresował się około roku 1905. Dwuletni pobyt w Dreźnie, jednym z ówczesnych centrów przemysłu fotograficznego, zaowocował ugruntowaniem wiedzy technicznej, mistrzostwem warsztatowym oraz znajomością kierunków artystycznych sztuki fotograficznej tamtych czasów. Pierwszym i najdłużej rozwijanym tematem fotografii Jana Bułhaka stało się Wilno. W swoich pierwszych pracach utrwalił klimat starego Wilna - panoramy Starego Miasta, zaułki, nielicznych wilnian. Ostatnią pracą wykonaną na Kresach przez Jana Bułhaka był zespół zdjęć Wilna z pierwszych dni po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej - 13 lipca 1944. W okresie od lipca do sierpnia 1944 r. powstał zbiór fotografii na zamówienie Wojennej Komendantury miasta Wilna. Zdjęcia te przedstawiają miasto wyludnione, w którym wojna całe ulice zmieniła w hałdy gruzów, grzebiąc pod nimi jedyny w swoim rodzaju klimat kresowej wielonarodowościowej metropolii. Tam, przy ulicy Orzeszkowej, znajdowała się kamienica, w której była pracownia artysty. Spłonęła ona w czasie działań wojennych, a wraz z nią cały artystyczny dorobek Jana Bułhaka - tysiące negatywów, sprzęt fotograficzny, albumy ze zdjęciami. Ze spalonego Wilna Jan Bułhak przeniósł się w 1945 roku do Warszawy. Po wojnie uznany już i uhonorowany artysta odbywał liczne wędrówki po całym kraju, dokumentując polski powojenny krajobraz. Zmarł na posterunku - podczas kolejnej swojej wyprawy po kraju z aparatem fotograficznym w Giżycku w 1951 roku. [PAT] Opis ze strony www.filmpolski.pl

Mariola Balińska - absolwentka historii sztuki na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu w Gdańsku. Kuratorka wystaw i autorka tekstów o sztuce. Prowadzi prace badawcze nad sztuką amerykańskich artystek lat 70. Realizuje projekty kuratorskie od 2004 r.( m.in. w Kolonii Artystów, Składnicy Sztuk w Olsztynie, Bibliotece Polskiej w Paryżu i Nowym Jorku.). Przez 9 lat pracowała jako kustoszka w Dziale Fotografii Muzeum Narodowego  Gdańsku, opiekując się Kolekcją Fotografii Kresowej. Współpracowała przy realizacji wystaw w Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego.

Współorganizacja spotkania: Michał Rzepiak, Dom Kresy

Koordynacja projektu "Wilno i Wileńszczyzna w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka": Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, Maja Bieńkowska

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wieloletniego na lata 2017-2022. 
https://niepodlegla.gov.pl