Zapraszamy do Muzeum Sopotu na wystawę plenerową "Jan Karski. Człowiek wolności".
Wystawa czynna w dniach 10-31 października 2014.
Wystawa stworzona przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, we współpracy z Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, jest ekspozycją plenerową w wersji polsko-angielskiej. Ekspozycja jest opowieścią o życiu i misjach Jana Karskiego, Emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Człowieka, który chciał zatrzymać Holokaust. Na ekspozycji pokazano biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną. Wystawa do tej pory prezentowana była m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Parlamencie Europejskim w Brukseli, siedzibie głównej UNESCO w Paryżu, Sejmie RP w Warszawie, Tel Awiwie, Rzymie, Mediolanie, Petersburgu, Chicago, Londynie, Ottawie, Łodzi, Wrocławiu, Kielcach, Krakowie, Toruniu, Poznaniu i wielu, wielu innych miastach na świecie.
Materiały pozyskane do stworzenia wystawy pochodzą ze zbiorów m.in. Yad Vachem z Jerozolimy, U.S. Holocaust Memorial Museum, Hoover Institution Archives, Białego Domu, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Miasta Łodzi czy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Wystawie towarzyszy program DNI KARSKIEGO W SOPOCIE:"Dni Karskiego" to inicjatywa Muzeum Historii Polski mająca na celu przedstawienie osoby Jana Karskiego i jego misji, pokazanie kontekstu życia i działalności Karskiego, pokazanie młodym ludziom wzorca postępowania, ale również zapoznanie publiczności z podstawowymi pojęciami poruszanej tematyki i promocja historii Polski. "Dni Karskiego" to inicjatywa polegająca na współpracy lokalnych środowisk, które przez kilka dni realizują w swoim mieście czy miejscowości program edukacyjno-kulturalny proponowany przez Muzeum Historii Polski.
Na program "Dni Karskiego" składają się:
- wystawa "Jan Karski. Człowiek wolności"
- pokaz komiksu animowanego na licencji Disney Studio pt. "Posłaniec z piekła. Historia Jana Karskiego" z narracją Macieja Stuhra
- prezentacja pakietu edukacyjnego "Jan Karski i jego czasy", warsztaty dla nauczycieli i młodzieży
- przegląd filmów ("Emisariusze", "Wysłannik z Polski")
- wystawa wirtualna na Google Cultural Institute pod adresem wystawy.muzhp.
oraz inne wydarzenia (np. panele dyskusyjne, koncert) w zależności od miasta i partnerów.
Do programu Dni Karskiego w ramach obchodów Roku Karskiego 2014 przystąpiło już wiele miast; Białystok, Kraków, Poznań, Płock, Nowy Sącz. Szczegółowe relacje z Dni Karskiego w tych miastach można zobaczyć na stronie jankarski.org.
W Sopocie Dni Karskiego organizowane przez MHP razem z Młodzieżowym Domem Kultury i Muzeum Sopotu będą skupiały się bardziej na dotarciu do młodzieży poprzez liczne warsztaty, spotkania i pokazy filmowe. Chcielibyśmy aby wystawę obejrzeli też turyści i kuracjusze sopockich sanatoriów.