Zapraszamy na wystawę "Janusz Janowski. Malarstwo i Rysunek. Retrospektywa" do Państwowej Galerii Sztuki.
Wernisaż: 6 października 2016 r., godz.19.30
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2
Ekspozycja czynna: od 7 października do 6 listopada 2016 r.,
od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 - 19.00.
Fragment tekstu do katalogu "Ikonograficzna analiza obrazów Janusza Janowskiego" autorstwa Adrianny Garnik: Jednym z kluczy do zrozumienia twórczości Janusza Janowskiego jest osadzenie jej w kontekście tradycji malarstwa europejskiego - zarówno na gruncie formy dzieł, ich treści, jak i przekazu filozoficznego i estetycznego.
Wydaje się, że do tego typu interpretacji- zachęca sam malarz w swoich licznych tekstach teoretycznych. W jednym z nich Janowski stwierdza: "Bezwzględna konieczność, jaką obarczony jest każdy artysta, samodzielnego docierania do esencji sztuki nie oznacza pomijania doświadczeń innych twórców, wręcz przeciwnie, stanowią one integralną część jego twórczego doświadczenia od momentu, w którym na nie natrafia w akcie tworzenia. Sztuka wydaje się być ideą, której artysta nie jest władny uwięzić w swoim dziele w jednoznacznej i ostatecznej formie, lecz która mimo to poprzez nie przeziera". Emulacja tradycyjnych wzorów pozwala malarzowi przyrównywać się do wielkich mistrzów malarstwa, zmierzyć się z ich malarskimi problemami i je przezwyciężyć poprzez doskonalenie własnych możliwości językowych i stylistycznych. A przez to staje się deklaracją przynależności do tradycji, którą artyści tworzyli na przestrzeni wieków.
Przyglądając się aktualnemu zwrotowi malarstwa ku przedstawieniu, Janowski konstatuje: "Twórczość Balthusa, Morandiego czy Freuda (...) wpisała się bodaj głębiej w świadomość współczesnego obserwatora i miłośnika sztuki niż wszystkie, choćby najgłośniejsze, dzieła post sztuki. Fakt ten uzasadnia nadzieję, że prawdziwe wspaniałe malarstwo na trwałe powróci, jako forma współczesnej sztuki (...) dzięki tym nielicznym malarzom, którzy w swych obrazach, określonych semantycznym bogactwem łacińskiej tradycji obrazowania, objawią dojmującą głębię prawdy ludzkiego bycia w świecie".
Artysta "musi być teologiem przez malarstwo, a nie obok malarstwa".
Patroni medialni: Polskie Radio Trójka, Gazeta Wyborcza, CoJestGrane24, Radio Gdańsk, Magazyn Prestiż, Trójmiasto.pl, Pomorskie.eu, Kulturonline.pl, In Your Pocket