stat
Impreza już się odbyła

Janusz Mackiewicz Quintet 'Frogsville' - JaZzGdyni

paź 5

sobota, g. 17:30

Gdańsk Sopot,
bilety 5-55 zł
lis 15-16

piątek - sobota, g. 19:00

Gdynia,
bilety 100, 150, 180 zł
ulgowy 80, 130, 160 zł
Kup bilet
Informacje o całym cyklu i zakup biletów online => www.jazzgdyni.pl

JANUSZ MACKIEWICZ QUINTET

„FROGSVILLE”

Janusz Mackiewicz – bas
Dominik Bukowski – wibrafon
Grzegorz Nagórski – puzon, trąbka
Darek Herbasz – sax
Adam Czerwiński – bębny

Jak wyjaśnia sam Janusz, „Frogsville” nawiązuje w prosty sposób do dzielnicy Gdańska, z którą jest mocno związany (poczta, zakupy, szkoły jego dzieci, betonowy deptak, fontanna bez wody, dziesięciopiętrowe bloki i łoskot kolejki zza okna). Żabianka to dzielnica, którą dzielił z Leszkiem Możdżerem i Tymonem Tymańskim, dopóki koledzy nie znaleźli lepszych miejsc do życia.
Do projektu Janusz zaprosił przyjaciół z lat szkolnych: Grzegorza Nagórskiego i Adama Czerwińskiego (to z nimi grał w pierwszym profesjonalnym zespole „New Coast”) oraz młodych wspaniałych, muzyków, z którymi obecnie stale współpracuje: Dominika Bukowskiego i Darka Herbasza.

Janusz Mackiewicz – kontrabasista, gitarzysta basowy. Podobnie jak wielu trójmiejskich muzyków edukację jazzmana rozpoczynał w prowadzonym przez Jerzego Partykę Big-Bandzie Gdańsk, doskonaląc swój warsztat w znanej w latach osiemdziesiątych młodej gdańskiej formacji – New Cast, w którym grali między innymi: Maciej Sikała, Grzegorz Nagórski, Adam Czerwiński, Cezary Paciorek. Od wielu lat popularny „Macek” wspiera swoją świetną grą niezliczoną ilość zespołów i solistów. Grywa z takimi tuzami polskiego jazzu jak: Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Zbyszek Namysłowski, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Janusz Muniak, Emil Kowalski i wielu innych. W 2003 roku założył własny zespół. W 2006 roku wydał pierwszą autorską płytę „W Dzień Bożego Narodzenia”, a w 2008 roku kolejną, zatytułowaną „Frogsville”.
www.januszmackiewicz.com

Dominik Bukowski - Rewelacja ostatnich lat w polskim środowisku jazzowym - niezwykle utalentowany wibrafonista. Ukończył on z wyróżnieniem Wydział Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Prowadzony przez niego kwartet Blue Mind został laureatem wielu festiwali, m.in. na Bielskiej Zadymce Jazzowej zajął I miejsce, co zaowocowało nagrodą w postaci nagrania i wydania płyty. Obecnie prowadzi własny kwintet Projektor (www.jazzprojektor.net), z którym wydał kolejną autorską płytę.

Grzegorz Nagórski - puzonista. W roku 1987 ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 1990-1991 studiował w Florida Atlantic University w Boca Raton (Floryda, USA) w klasie puzonu dr. J. Hachkrofta. W 1993 roku ukończył University of Miamii - Studio Music and Jazz Department. W latach 1992-1994 był wykładowcą w University of Miamii Jazz Department (Florida,USA). Od 1994 r. do 1995 r. wykładał w klasie puzonu jazzowego i klasycznego, zespołów jazzowych oraz literatury jazzowej w Florida Atlantic University (Floryda, USA). Od 1999 r. jest nauczycielem wydziału jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Warszawie, a od października 2001 jest starszym wykładowcą Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W roku 2002 rozpoczął pracę w Wieczorowym Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Koncertował i współpracował z wieloma słynnymi polskimi i zagranicznymi muzykami takimi jak: Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Joe Henderson, Michael Brecker, Tito Puente, Ray Charles, Phil Woods, Slide Hampton, Red Rodney, Maria Schneider, Donna Summer, Bob Brookmeyer, Ira Sullivan, Charlie Persip oraz Jazz Big Band Graz. Wystąpił na wielu estradach muzycznych Europy i Ameryki: Jazz Jambore, Molde Jazz Festival (Norwegia), Jazz and Blues Festival (Szwecja), Nokia Jazz Festival (Poznań), Hollywood Jazz Festival (USA), Leibnitz Jazz Festival (Austria), Torino Jazz Festival (Włochy), Sunfest Jazz Festival (USA), Salzburger Jazz Herbst (Austria).

Darek Herbasz – saksofonista tenorowy młodego pokolenia. Współzałożyciel trójmiejskich formacji „Orangetrane”, „Just Friends”, „Sanktoria”; zdobywca wielu nagród w prestiżowych konkursach, m.in. dwukrotny laureat konkursu Jazz Juniors 1995 i 1996, Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa. Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Współpracował m.in. z: Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Emilem Kowalskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Tymonem, Jackiem Olterem, Olgierdem Walickim, Kentem Sangsterem (kanadyjski saksofonista). Jego grę możemy podziwiać na płytach zespołów Orangetrane, Sanktoria, Follow The Soul, Frogsville.

Adam Czerwiński - doskonały perkusista, przez pierwsze lata nauki w PSM II st. interesował się głównie wibrafonem. To na tym instrumencie rozpoczął swoją edukację jazzową trafiając do "Big Bandu Gdańsk" prowadzonego przez Jerzego Partykę. W latach 80. współpracował z gdańską grupą "Zu-Zu" i zespołem "New Coast", nagrywając kilkanaście sesji dla Polskiego Radia. W 1986 r. nawiązał dwuletnią współpracę z Januszem Muniakiem. Równocześnie grał z "New Presentation" Wojtka Niedzieli.

W 1993 r. rozpoczął współpracę z Jarkiem Śmietaną, która trwa do dziś. Nagrał wiele płyt z największymi gwiazdami światowego jazzu: Art. Farmerem, Garry Bartzem, Johnem Abercrombiem, Larry Goldingsem, Bennie Maupinem, Karen Edwards, Johnem Purcellem oraz Nigelem Kennedym. Współpracował również z Lee Konitzem, Larry Koonzem, Harvie Swartzem, Cameronem Brownem, Jean Poul Bourellim, Bennie Wallacem oraz wieloma innymi. Koncertował w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Brazylii. Do tej pory wydał dwie autorskie płyty i ponad pięćdziesiąt jako sideman. Adam jest również pomysłodawcą i współtwórcą festiwalu "Jazz w Lesie".


Bilety w cenie

35 PLN w przedsprzedaży OnLine =>

40 PLN w dniu koncertu

do nabycia w Jazz Cafe Scenie, w Tawernie przy klubie Pokład i Pokładzie