stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Okładki płyt winylowych, zdjęcia, książki i plakaty będzie można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA na Dolnym Mieście w ramach wystawy japońskiej sztuki awangardowej Fluorescent Chrystanthemum  Remembered (14 grudnia 2018 - 24 lutego 2019). Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 14 grudnia o godzinie 18:00 (wstęp wolny).

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
sty 14

wtorek, g. 12:00

Wstęp wolny
Prace, które zaprezentuje CSW ŁAŹNIA będą przypomnieniem  wystawy zorganizowanej w 1968 roku w prestiżowym Institute of Contemporary Art. Wystawa Fluorescent Chrystanthemum  w Londynie była pierwszą po II wojnie światowej wystawą japońskiej sztuki awangardowej w Europie.

- Dla artystów był to okres eksperymentów: sięgano po nowe materiały, robiono filmy, a w performansach i wydarzeniach artystycznych łączono ze sobą różne techniki - mówi Jadwiga Charzyńska, Dyrektor CSW ŁAŹNIA.

W Gdańsku wystawa zostanie zaprezentowana pod rozszerzonym tytułem Fluorescent Chrystanthemum  Remembered. Odwiedzający będą mogli obejrzeć na niej prace m.in. Kohei Sugiury (projektanta londyńskiej wystawy) oraz Katsushiro Yamagochiego (prekursora  nurtu video artu w Japonii). Poza wspomnianymi  zdjęciami, książkami, plakatami i okładkami płyt winylowych, będzie można również zobaczyć kalendarze, grafiki, zapisy nutowe oraz dokumentację  wystawy z 1986 roku.

- Tytuł wystawy nawiązuje do efektu fluorescencji wykorzystywanego w pracach japońskich artystów oraz do monshō - japońskiego odpowiednika herbu w formie chryzantemy - wyjaśnia Emilia Golnik z CSW ŁAŹNIA, koordynatorka wystawy.

Wydarzeniu będą towarzyszyły warsztaty dla dorosłych prowadzone przez Oficynę Peryferie,
w trakcie których uczestnicy stworzą kalendarze inspirowane japońskimi motywami.

Wystawa Fluorescent Chrystanthemum  Remembered odbędzie się w ramach cyklu Art&Science Meeting - organizowanego przez CSW ŁAŹNIA od 2011 roku cyklu wystaw, konferencji, wykładów, programów edukacyjnych przybliżających  zagadnienia z pogranicza sztuki i nauki.

Kuratorka wystawy: Jasia Reichardt
 
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:
Oprowadzanie z audiodeskrypcją: 14 grudnia, 18:00
Oprowadzanie w Polskim Języku Migowym: 14 grudnia, 18:30
Warsztaty dla dorosłych:12-13 stycznia 2019*
Lekcje sztuki dla grup szkolnych*
*na warsztaty i lekcje sztuki obowiązują wcześniejsze zapisy