stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury zaprasza na Jare Gody w piątek 22 marca.

"Włóczył się Jaryło, Po całym świecie.
Rodził żyto w polu, Płodził ludziom dziecie.
A gdzież on nogą,Tam żyto kopą.
A gdzież on na ziarnie,Tam kłos zakwitnie"

koncerty w Trójmieście


Wraz z równonocą nastała wiosna! Jarych Godów czas! Pora wywietrzyć zło zasiedziane, przepędzić zimę i Marzannę, wnieść w domowe progi malowany symbol radości życia, urodzaju i powodzenia - Pisanki! W tym roku w "Wyspie Skarbów" świętujemy nadejście wiosny poznając kulturę słowiańską - tak nam bliską, a jednak coraz bardziej zapominaną. Obyczaje towarzyszące obchodom Jarych Godów przetrwały do naszych czasów w obrzędach Wielkanocnych. Dowiemy się m. in co oznaczały pierwotnie, kim byli Jaryło i Marzanna oraz Perun i Matka Ziemia i dlaczego ich postacie są ściśle związane z fenomenem odejścia zimy i powrotu wiosny.

W programie:

17:00 - 18:00 - Wiosna w mitologii i obrzędowości dawnych Słowian - prow. Mikołaj Jarmakowski

Prelekcja dotyczyć będzie dwóch podstawowych słowiańskich mitów płodności - mitu o Jaryle i Marzannie oraz Perunie i Matce Ziemi - które, uwikłane w szerszy kontekst kosmologii dawnych Słowian, stanowiły wyjaśnienie fenomenu odejścia zimy i powrotu wiosny.

18:30 - 19:30 - Wiosenny mit Jaryły i Marzanny - warsztaty artystyczne - prow. Mikołaj Jarmakowski

W zgodzie z prastarymi tradycjami wołania wiosny zapraszamy na warsztaty artystyczne związane z wiosennym mitem Jaryły i Marzannny. W nawiązaniu do kujawskich tradycji tzw. sypanek, obrazków piaskowych, wraz z tymi młodszymi i nieco starszymi wspólnie stworzymy opowieść, która zobrazuje to, jak nasi Przodkowie, Słowianie, wyobrażali sobie odejście zimy i przyjście wiosny.

Mikołaj Jarmakowski - Student antropologii kulturowej w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, wieloletni pasjonat kultur indoeuropejskich, szczególnie słowiańskich. Działacz muzyczny i kulturowy z Trójmiasta, związany z inicjatywami Stowarzyszenia Styna (Festiwal Kultury Dawnych Słowian "Kupalnocka Godziszewska", Akademia Źródeł Kociewia), Ogólnopolskim Świętem Stado, Korowodem Kultur Ludowych czy Dymarkami w Nowej Słupi czy Kapelą Przewłockiego. Liczne warsztaty oraz prelekcje związane z kulturą słowiańską prowadził zarówno na Pomorzu (Grodzisko Sopot, Grodzisko Owidz, Muzeum Etnograficzne w Gdańsku Oliwie, Uniwersytet Trzeciego Wieku). Obecnie współprowadzi finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt "Mały Kolberg", w ramach którego prowadzi zajęcia dla nauczycieli i działaczy kulturowych z zakresu edukacji w obszarze kaszubskiej kultury tradycyjnej.