stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście
W latach 80. najważniejszy rockowy festiwal w Polsce, przegląd muzycznych trendów i subkultur. Ściągały na niego tysiące młodych zbuntowanych, jak do oazy wolności. O fenomenie festiwalu w Jarocinie - jego kulturotwórczym, światopoglądowym, obywatelskim i wolnościowym znaczeniu - rozmawiać będziemy w Europejskim Centrum Solidarności już 6 sierpnia. Zapraszamy na gdańską prapremierę filmu JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ oraz dyskusję z udziałem twórców i bohaterów filmu.

JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ to pierwszy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu - od jego początków w latach 60. i 70. (wtedy jeszcze pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych), przez eksplozję popularności w latach 80. (kiedy festiwal zyskał status enklawy wolności), po trudne lata 90. (z kontrowersyjnymi próbami komercjalizacji) i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. W dokumencie znalazły się też barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in. Roberta Brylewskiego, Tomasza Budzyńskiego, Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Krzysztofa Skiby, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a nawet ówczesny szef milicji.

Film opowiadany jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także unikalnymi materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.

Autorzy nie unikają też trudnych pytań - o cenzurę w drugiej połowie lat 80., czy czarną legendę i ekscesy chuligańskie w latach 90. Pytają też o tożsamość Jarocina dziś, kiedy festiwal dryfuje w niemal piknikowym kierunku. Każdego roku pojawiają się przecież wątpliwości, czy aktualna formuła imprezy jest właściwa. Odpowiedzi także i na to pytanie poszukamy podczas debaty w audytorium ECS. W rozmowie wezmą udział: Walter Chełstowski - twórca legendy festiwalu i jego dyrektor artystyczny (1980-1986, 1991-1992), Marek Gajczak i Leszek Gnoiński - reżyserzy i scenarzyści filmu, Krzysztof Grabowski - perkusista i autor testów zespołu Dezerter, oraz Aneta Zagórska - producentka filmu. Spotkanie poprowadzi Marcin Mindykowski z Radia Gdańsk. Po dyskusji z gośćmi do rozmowy zapraszamy również publiczność.


PROGRAM
18.00 | JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ | prapremiera filmu
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1, Gdańsk, audytorium
wstęp | bilety: 15 zł, do nabycia w kasach ECS
20.00 | PO CO NAM WOLNOŚĆ? MAMY PRZECIEŻ CHLEB I IGRZYSKA | dyskusja
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1, Gdańsk, audytorium
wstęp | wolny



organizatorzy | Stowarzyszenie Film Kraków, ECS
patronat medialny | Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Informacja o biletach

wstęp | wolny + bilety na film: 15 zł → kasy ECS

Przeczytaj także