stat
Impreza już się odbyła

Jazz Jantar 2009: Krystyna Stańko Quartet, Tomek Sowiński And The Collective Improvisation Group

Wydarzenie w ramach

24 października - 16 listopada 2024, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 90 zł
ulgowy 30 zł
Kup bilet
sty 11

sobota, g. 18:00

Sopot, Bitwy pod Płowcami 54,...
bilety 100 zł
ulgowy 80 zł
przedsprzedaż 60 zł
Kup bilet
Tomek Sowiński And The Collective Improvisation Group
Jazz Jantar 2009 - Trójmiejska Scena Jazzowa - 15.11.2009 / g. 20.00 / Klub ŻAK
Krystyna Stańko Quartet - Secretly

jazz - koncerty w Trójmieście


Krystyna Stańko Quartet (Krystyna Stańko - gitara, śpiew/ Dominik Bukowski - wibrafon, marimba/ Piotr Lemańczyk - kontrabas/ I gość - niespodzianka)

Nowy projekt Krystyny Stańko zainspirowany jest twórczością Petera Gabriela. Artystka zafascynowała się przede wszystkim niezwykłym nastrojem jego kompozycji i niezwykłą magią unoszącą się wokół pięknych utworów Gabriela. Kluczowym elementem są także jego głębokie, uduchowione i zaangażowane teksty.

"Krystyna Stańko olśniewa i uwodzi, pozostając na długo w pamięci. " (Mikołaj Florczak, InfoMusic)
Ciemna barwa głosu wokalistki w połączeniu z bogatą harmonią, rytmiką i wyrafinowanymi improwizacjami tworzą nowe oblicze tej muzyki. Oprócz utworów Gabriela będzie można usłyszeć kilka autorskich propozycji m.in. D. Bukowskiego i K. Stańko.
"Trójmiejska wokalistka i gitarzystka przez całą swoją karierę balansuje pomiędzy rockiem i jazzem, najnowszą płytę można odbierać jako wypadkową tych zainteresowań. Stańko stworzyła bardzo ciepłą, nieagresywną płytę, która ma słuchacza wprowadzić w dobry nastrój i skłonić do refleksji nad własnym życiem.(...) Wokalistka jest ważną postacią trójmiejskiego życia muzycznego, nie dziwi więc, że w roli sidemanów pojawili się znakomici instrumentaliści. I tę klasę słychać!" (Tomasz Rozwadowski - Polska The Times).
"Spokojny, przepełniony emocjami dźwięk pianina wprawiał w stan zadumy - momentami czułem, że zatracam się w tych dźwiękach, odpływając gdzieś bardzo, bardzo daleko, ale wtedy pojawiał się wokal Krystyny Stańko. Cóż to było za wrażenie! Utwór w tym momencie hipnotyzował publiczność, która słuchała z zapartym tchem. " (Adam Siennica, Imprezowy Rozkład Jazdy).
"Improwizacja ładnie uzupełnia się z fragmentami aranżowanymi, miłosna liryka kontrastuje z zapalczywą ekspresją. Krystyna Stańko znów czaruje żarliwym, stale zmieniającym barwę głosem i wnikliwymi tekstami" (Sebastian Łupak, Gazeta Wyborcza).

Krystyna Stańko - wokalistka obdarzona oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych. Jest kompozytorką, autorką tekstów, gitarzystką i pedagogiem. Współpracowała z krakowską formacją bluesową Dekiel, założyła kobiecy kwartet For Dee, który zdobył główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie oraz w konkursie Debiuty w Opolu. Krystyna Stańko otrzymała nagrodę im. Anny Jantar oraz specjalną nagrodę za najlepszy utwór konkursu. W 1995 roku już jako duet For Dee z Jowitą Tabaszewską nagrała płytę "Kobiety". Kilka utworów z tej płyty gościło na listach przebojów radiowych i telewizyjnych.
Z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem założyła zespół (0-58). Ich obie płyty "Do_dziesięciu" oraz "Tryby" nominowano do nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Album Roku. Zespół wystąpił na kilku znaczących festiwalach, m. in. Warsaw Summer Jazz Days, Policka Jazz Festiwal i in. Od 2004 roku Krystyna Stańko występuje też z innymi muzykami zapraszając do współpracy wielu interesujących artystów m.in. Piotr Lemańczyk, Jacek Kochan, Dominik Bukowski, Przemysław Raminiak.
W 2008 roku Krystyna Stańko zaprosiła do współpracy gitarzystę flamenco z Nowego Yorku - Hernana Romero, tworząc projekt "Słowiańska dusza, gorące flamenco", który zagrał już kilka koncertów i zebrał znakomite recenzje. W lutym 2008 piosenka "mój drogi panie" znalazła się na kompilacji "Po polsku o miłości" wydanej przez firmę Warner. Pod koniec 2008 roku piosenka Krystyny Stańko p.t. "Sobie Sami" znalazła się na soundtracku do filmu Juliusza Machulskiego "Ile waży koń trojański".

W grudniu 2008 roku ukazał się ostatni album Krystyny Stańko, wydany przez Radiową Agencję Fonograficzną, pt. "Usłysz mnie", którego zapowiedzią były single "Nikt poza nami" (chillout cafe - M. Niedźwiecki) oraz "Mój drogi panie". Nowa płyta zebrała bardzo dobre recenzje i była nominowana do nagrody Superjedynki.

Dominik Bukowski - wibrafonista jazzowy, kompozytor, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat licznych konkursów: I miejsce dla zespołu BLUE MIND QUARTET podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej, statuetka "Aniołka Jazzowego 2002". Od 2003 r. zajmuje drugie miejsce w ankiecie JAZZ TOP miesięcznika "Jazz Forum" w kategorii ,,Wibrafon Roku". Gra i nagrywa z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Emil Kowalski, Piotr Wojtasik, Leszek Kułakowski, Krystyna Stańko, Jacek Kochan, Wojciech Staroniewicz, Przemysław Dyakowski, Ulf Adaker (Szwecja), Brian Melvin (USA), Mats Eilertsen (Norwegia), Raivo Tafenau (Estonia), Tuna Otenel (Turcja), Goran Larsen (Szwecja).

Piotr Lemańczyk - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Jest laureatem Jazz Juniors'95 i '96 w Krakowie, festiwalu Jazz nad Odrą'96 we Wrocławiu oraz Pomorskiej Jesieni Jazzowej'96. Jako lider nagrał trzy autorskie płyty: "FOLLOW THE SOUL", "FREEP" i ostatnia "VILLAGE TIME", które zebrały znakomite recenzje w prasie fachowej. Ma na swoim koncie współpracę z takimi muzykami jak: Dave Kikoski (USA), Brian Melvin (USA), Avishai Cohen (USA), Tyler Hornby (Canada), Jakob Dinesen (Dania), Ulf Adaker (Szwecja), Rivo Talfenau (Estonia), Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Jarosław Śmietana, Sławek Jaskułke, Jacek Kochan, Emil Kowalski i innymi. Koncertował w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Rumunii, Estonii, Szwecji, Mołdawii, Łotwie, Belgii, Finlandii, Rosji, Słowacji, Francji.

Tomek Sowiński And The Collective Improvisation Group (Darek Herbasz - saksofon tenorowy/ Jerzy Małek - trąbka, kornet, flugerhorn/ Piotr Mania - piano/ Piotr Pawlak - gitara elektryczna i inne dźwięki/ Adam Żuchowski - double bass/ Łukasz Ruszkowski - percussion/ Tomek Sowiński - drums)

Synergy - to druga płyta i nowa odsłona tej formacji. Pierwsza (Illustration) została nagrana w 9-osobowym, akustycznym składzie w 2007 r. Muzyka zawarta na tym krążku to akustyczne, improwizowane impresje bazujące na brzmieniu, rytmie i melodii. Większość kompozycji to praca zespołowa.
Materiał zawarty na drugim krążku (Synergy) jest kontynuacją muzycznych poszukiwań tego zespołu, brzmienie jest dodatkowo wzbogacone o gitarę i inne dźwięki elektroniczne. Improwizacja zespołowa nadal jest głównym czynnikiem budowania brzmienia i napięcia.
Album Illustration nagrany według jego wskazówek był jedną z najciekawszych propozycji 2007 roku. Jego zespół zachwycał lekkością, swobodą w konstruowaniu improwizacji oraz przyjacielską atmosferą na scenie. Sowiński dobiera współpracowników ostrożnie i z namysłem. Dzięki temu zespół potrafi osiągnąć na scenie rzadko spotykany poziom koncentracji. Ten band to rarytas, nawiązuje do najlepszych korzeni afrykańskiej muzyki i na ich podstawie rekonstruuje pojęcie jazzu. Kolektywna improwizacja w takim wydaniu to ogromna rzadkość, w zasadzie występująca tylko w tradycyjnej muzyce plemiennej. Ta grupa gra jak jedno plemię.
"(...) fenomenem była dziesięcioosobowa orkiestra Tomka. Dla mnie ten zespół jest rewelacją roku" (Tomasz Rozwadowski - Polska The Times)

Autorska płyta Tomasza Sowińskiego zaskakuje - przede wszystkim niezwykle przemyślaną formułą (nic tutaj nie pozostawiono przypadkowi - kompozycje i ich interpretacje dopracowane są w najmniejszych nawet detalach), a także zupełnie niespotykanym brzmieniem niemałego przecież bandu. Na pierwszy plan wysunięte są instrumenty dęte (zwłaszcza flety) i (miejscami) marimba, co zdaje się podkreślać odwołania do muzyki Środkowej i Południowej Ameryki. (gery.pl)

Tomasz Sowiński - perkusista i pianista. Grał w formacjach: Maciej Sikała Trio i Quartet, Wojciech Staroniewicz - Hand Made, Emil Kowalski Quintet, Leszek Możdżer Trio, Sławek Jaskułke Trio, Sikała-Wojtasik Quartet, Sopot Hamburg Jazz Quintet. Występował także z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Wojciechem Karolakiem, Jerzym Dudusiem Matuszkiewiczem, Piotrem Cieślikowskim, zespołem Miłość. Obecnie występuje także z Irek Wojtczak Quartet, Piotr Mania Trio, Przemek Dyakowski Quintet.
Od 2005 roku jest wykładowcą Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej przy Akademii Muzycznej w Gdańsku. Założyciel i lider Tomek Sowiński and the Collective Improvisation Group, która jest zwieńczeniem jego dotychczasowych doświadczeń muzycznych oraz próbą własnej wypowiedzi muzycznej. Do zespołu zaprosił muzyków, z którymi, oprócz muzyki, wiąże go przyjaźń.

Darek Herbasz - saksofonista tenorowy. Współzałożyciel trójmiejskich formacji Orange Trane, Just Friends, Sanktoria. Zdobywca wielu nagród w prestiżowych konkursach, m.in. dwukrotny laureat konkursu Jazz Juniors 1995 i 1996, Jazz nad Odrą, zdobywca "Złotego Klucza Do Kariery" na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Koncertował na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Współpracował m.in. z: Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Wojtkiem Staroniewiczem, Przemkiem Dyakowskim, Emilem Kowalskim, Jackiem Olterem, Olgierdem Walickim, Grzegorzem Nagórskim, Adamem Czerwińskim, Januszem Mackiewiczem, Jerzym Małkiem, Marcinem Gawdzisem, Cezarym Konradem, Sławkiem Jaskułke, Kentem Sangsterem.

Jerzy Malek - trębacz, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Ze swoim kwintetem objechał większość polskich festiwali zdobywając wiele nagród i uznanie krytyków oraz publiczności. Laureat m.in. Grand Prix na Jazz Juniors'99, Nadziei Roku wg. Jazz Forum. Występował z Billym Harperem był stałym członkiem Zbigniew Wegehaupt Quartet, Zbigniew Namysłowski Big-Band oraz Sextet. Występował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami, jak: Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Przemysław Dyakowski, Janusz Skowron, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, Andrzej Jagodziński, Janusz Strobel, Cezary Konrad, Krzysztof Herdzin, Stanisław Soyka, Eryk Kulm, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Gary Guthman, Steve Logan, Ziv Ravitz, Dan Tepfer, Maria Schneider.

Piotr Mania - pianista, producent, mąż i ojciec. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Członek zespołu Teatru Muzycznego w Gdyni. Od 2007 współpracuje z Burgtheater we Wiedniu, gdzie gra w spektaklu Grzegorza Jarzyny "Der Lowe im Winter". Współpracował z Leszkiem Możdżerem, Grażyną Łobaszewską, Adamem Sztabą, Mietkiem Szcześniakiem, Przemkiem Dyakowskim, Irkiem Wojtczakiem.

Piotr Pawlak - związany z trójmiejską sceną muzyczną gitarzysta i producent. Pod koniec lat 80. zaczął grać w zespole Bielizna, następnie razem z Ryszardem Tymonem Tymańskim współtworzył zespół Kury. W 1995 roku nawiązał współpracę z Jerzym Mazzollem w formacji Arhythmic Memory. Od 1996 roku współpracował z Mikołajem Trzaską w zespole Łoskot. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Producent płyt wielu cenionych wykonawców, między innymi Ścianki, Kur, Łoskotu, Kobiet, Tymon & Transistors, Pulsarusa i 100nki. W ostatnich latach współpracował Olem Walickim w ramach projektu Kaszebe, Antonim Gralakiem w Yeshe oraz tworzył autorski projekt Gym Society. Stypendysta Marszałka województwa pomorskiego - Jana Kozłowskiego i Prezydenta Miasta Gdańska - Pawła Adamowicza.

Łukasz Ruszkowski - pierwsze kroki stawiał na Muzycznych Warsztatach Uwielbienia w 1999 r. Początkowo specjalizował się w grze na drumli jednak dalsze poszukiwania spowodowały, iż zaczął kształcić się w kierunku arabskich i afrykańskich instrumentów perkusyjnych. Nieokiełznany głód tworzenia oraz fascynacje brzmieniami instrumentów z różnych stron Świata powodują nieuniknione powiększanie się jego asortymentu. Jest jedynym polskim uczniem Michaela Metzlera specjalisty w dziedzinie historycznych instrumentów perkusyjnych. Uczęszczał na konsultacje do Petera Bauera, wykładowcy Uniwersytetu Muzyki i Teatru w Lipsku. Związany z takimi zespołami jak: SCDS, Yondo, Droga, Tohu, Móha, Shomer, Polandia. Artyści, z którymi współpracował to m.in.: Monika Zytke, Marek Bałata, Robert Haas, Mark Hoogslag, Irek Wojtczak, Janusz Mackiewicz, Hubert Połoniewicz, Michał Stasiak, Anna Patynek, Bartek Staszkiewicz, Tomek Sowiński, Piotr Mania, Darek Herbasz.

Informacja o biletach

BILETY
15,- studenci szkół artystycznych*
20,- studenci*
Normalne:
35,- przedsprzedaż w dniach 28.09.2009 – 25.10.2009
45,- sprzedaż od 26.10.2009
* sprzedaż biletów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej (1 bilet na 1 legitymację)
Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia.

INFO
www.jazzjantar.pl
Sala: Klub ŻAK, Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/ 197
Liczba miejsc siedzących ograniczona, miejsca nienumerowane, a w przypadku bardzo dużego zainteresowania danym koncertem tylko miejsca stojące. Sprzedaż biletów w Klubie Żak, www.eventim.pl i www.ticketonline.pl.

Przeczytaj także