stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydarzenie w ramach

lis 26

wtorek, g. 20:00

bilety 210 - 290 zł
Kup bilet
gru 10

wtorek, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 70 zł
ulgowy 60 zł
przedsprzedaż 25 - 60 zł
Kup bilet
Mamuge

jazz - koncerty w Trójmieście


• Maciej Obara | saksofon altowy
• John Lindberg | kontrabas
• Harvey Sorgen | perkusja

• Koncert poprowadzi Michał Chaciński

MaMuGe 3 wykonuje muzykę z pogranicza awangardy z elementami free jazzu. W Żaku zagra muzykę z najnowszej płyty Three (Ars Cameralis, 2010). Granie z Sorgenem i Lindbergiem to dla Obary lot w hiperprzestrzeń. Dzięki wspólnej sesji nagraniowej Polak miał okazję "dotknąć" wielkiej historii muzyki i poznać własnych idoli. Nagranie okazało się wielkim sukcesem artystycznym, wyzwoliło z trójki potężną i szczerą energię. Grają mocno i bezkompromisowo, ale z ogromną świadomością swych korzeni. A nawiązują do najlepszego okresu freejazzu - czasów świetności Ornette Colemana, Alberta Aylera czy Steve'a Lacy'ego. Obara poznał Sorgena podczas wspólnego koncertu z zespołem Fonda/Stevens Group w katowickiej Hipnozie. Chemia, która zaiskrzyła między muzykami zaowocowała sesją nagraniową MaMuGe 3 w USA, na którą Sorgen zaprosił swego przyjaciela, basistę Johna Lindberga, znanego między innymi ze współpracy z Anthonym Braxtonem.

Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (...) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna.

[Tomasz Stańko]

To co robi Maciej Obara jest nietypowe jak na polską scenę jazzową. Jedzie do nowojorskiej mekki i gra z lepszymi od siebie. Obara (...) wpuszcza bardzo dużo świeżego powietrza do naszego muzeum polskiego jazzu. Należy otworzyć szeroko okna i słuchać.

[Kajetan Prochyra | Radio Jazz FM]

Maciej Obara - jeden z najzdolniejszych, najbardziej ambitnych i świadomych polskich muzyków młodego pokolenia. Konsekwentnie rozwija swój język i wykorzystuje każdą szansę, by uczyć się od mistrzów. Dzięki temu zagrał trasę z Antoine Roneyem i dołączył do składu różnych projektów Tomasza Stańki (nagrania do spektaklu Terminal 7 w Teatrze Narodowym, Tomasz Stańko Special Project, New Balladyna Quartet). Był też odpowiedzialny za oprawę muzyczną ceremonii odsłonięcia Dwaj ludzie z szafą Pawła Althamera i Jacka Adamasa. Zadebiutował w roku 2006, od tamtego czasu nagrał cztery albumy autorskie. Przedostatnia płyta (Four) została nagrana również w Nowym Jorku z udziałem Ralpha Alessiego, Marka Heliasa oraz Nasheeta Waitsa. Obara ma na koncie także współpracę z Antoine Roneyem oraz Tomaszem Stańko. Udział w projekcie New Balladyna Quartet miał istotny wpływ na kierunek obranej przez niego drogi artystycznej.

Harvey Sorgen - amerykański perkusista, ma na swoim koncie współpracę z takimi muzykami jak: Dewey Redman, Dave Douglas, Mark Feldamn, Bill Frisel, czy Fonda Stevens Group.

John Lindberg - amerykański kompozytor i basista. Uczeń Dave'a Hollanda. Nagrał ponad 80 albumów, między innymi: z takimi postaciami jak Anthony Braxton, Steve Lacy czy Wadada Leo Smith.

Jan Jelinek & Masayoshi Fujita

• Masayoshi Fujita | wibrafon, elektronika
• Jan Jelinek | elektronika

• Koncert poprowadzi Michał Chaciński

Na pierwszym koncercie w Gdańsku artyści zaprezentują materiał z płyty Bird, Lake, Objects (Faitiche, 2010). Fujita, zapytany o płytę Bird, Lake, Objects, odpowiedziałby, że jest ona getragen, tak właśnie brzmi jego ulubione słowo w języku niemieckim. Getragen oznacza ekspansywny, głęboki, ciemny, powolny, rozmarzony. To właśnie wielość znaczeń jednego słowa tak bardzo fascynuje Japończyka, bo i muzyka zawarta na tej płycie jest wieloznaczna. Twórczość duetu ma charakter bardzo intymny, introspekcyjny.

Interakcja między Jelinkiem a Fujitą to idealna, "bezszwowa" mieszanka instrumentów żywych i elektroniki. Wydaje się być jednym strumieniem świadomości. To subtelna robota, zawieszona w statycznym napięciu loopów Jelinka, otoczona wybrzmiewającymi dźwiękami wibrafonu.

[ForestGospel.Blogspot.com]

To niezwykle udana płyta, bowiem ani Jelinek, ani Fujita nie wymieniają się rolą prowadzącego improwizacje. Wibrafonowym klastrom towarzyszą cały czas mikrorytmy Jelinka, jego rezonanse, pętle i kolaże. Album ma przez to charakter bardziej jazzowy, niż ambientowy.

[Brandon Bussolini | "Dusted Magazine"]

Masayoshi Fujita (znany także jako El Fog) - japoński eksperymentator mieszkający w Berlinie. Znany z eksplorowania muzyki na pograniczu ambientu, dubu, improwizacji elektroakustycznych i... ciszy. Wypracował własną technikę grania na wibrafonie, preparując dźwięk za pomocą metalowych przedmiotów, folii i innych materiałów, zachowując jednocześnie jego oryginalny charakter.

Jan Jelinek - niemiecki producent zajmujący się transformacjami dźwięku polegającymi głównie na redukcji muzyki popularnej do abstrakcyjnych tekstur elektronicznych. Rezygnując z tradycyjnych metod tworzenia preferuje konstruowanie kolaży dźwiękowych zawierających mikrofragmenty dźwięków, trudne do rozpoznania porzucone sample i przetworzone wycinki. W 2001 roku ukazał się jego wybitny debiut Loop Finding Jazz Records definiujący jego styl muzyczny. Nagrał 10 albumów, pracował między innymi dla Centrum Pompidou w Paryżu czy wiedeńskiej Kunsthalle.

Homemade Quintet

• Michał Ciesielski | saksofon altowy
• Emil Miszk | trąbka
• Jakub Ostrowski | instrumenty klawiszowe
• Piotr Lewańczyk | kontrabas
• Sławomir Koryzno | perkusja

• Koncert poprowadzi Leszek Kułakowski

Homemade Quintet powstał w 2009 roku. W jego skład wchodzą studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, którzy po licznych jam sessions w trójmiejskich klubach postanowili wspólnie poznawać, grać i tworzyć muzykę. Zespół jest laureatem III miejsca na I Student Jazz Festival w Bydgoszczy oraz finalistą XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w gdyńskim Uchu.

Michał Ciesielski - saksofonista; ukończył SM II st. w Gdańsku w klasie klasycznego saksofonu pod kierunkiem Adama Wendta, obecnie student Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Macieja Sikały. Członek takich zespołów jak: White Tie Orchestra, Big Band Jana Konopa, Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku, No Quartet. Współpracował między innymi z zespołami: Fra Fra Sound, Tangueros Balticos, chórem Jana Łukaszewskiego (trasa koncertowa po Japonii). Uczestnik warsztatów między innymi z: Seamusem Blake, Tylerem Hornbym, Adamem Makowiczem, Leszkiem Żądło, Eddie Danielsem. Występował na festiwalach big bandowych w Bydgoszczy (II miejsce, wyróżnienie) i Nowym Tomyślu (II miejsce), jak również na festiwalach Jazz Jantar, Jazz w Lesie, Komeda Jazz Festival.

Emil Miszk - trębacz; student Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obecnie członek formacji White Tie Orchestra oraz No Quartet. Na stałe współpracuje z Big Bandem Akademii Muzycznej w Gdańsku i Big Bandem Jana Konopa. Ma na swoim koncie występy na festiwalach big bandowych w Bydgoszczy (II miejsce, wyróżnienie) Nowym Tomyślu (II miejsce), Jazz Jantar, Jazz w Lesie. Brał udział w Masterclass z Seamusem Blake, Adamem Makowiczem, Leszkiem Żądło i zespołem Fra Fra Sound.

Piotr Lewańczyk - trójmiejski basista i kontrabasista młodego pokolenia. Muzyk sesyjny, student Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie kontrabasu. Uczestnik warsztatów muzycznych w klasie Wojtka Pilichowskiego i Adriana Maruszczyka. Współpracuje między innymi z Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Udziela się w wielu autorskich projektach muzycznych. Obecnie pracuje nad materiałem z grupą Kunst der Funk, której jest współzałożycielem. Jako muzyk sesyjny ceniony jest za kreatywność i otwartość na wszelkie zjawiska muzyczne. Współpracował między innymi z: Marcinem Gawdzisiem, Tomaszem Sowińskim, Tomaszem Świerkiem, Mainstream Quintet. Jego talent zauważony został przez samego Wojtka Pilichowskiego i doceniony poprzez zaproszenie do nagrania płyty No Bass No Fun II.

Sławek Koryzno - perkusista; student w klasie perkusji Tomasza Sowińskiego na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Członek Big Bandu Akademii Muzycznej w Gdańsku prowadzonej przez prof. Leszka Kułakowskiego (II miejsce na III Bydgoszcz Big Band Festiwal, nagroda specjalna XII Przeglądu Zespołów Bluesowych i Jazzowych w Gdyni, wyróżnienie w VI International Saxonia Big Band Festiwal w Dreźnie).

Kuba Ostrowski - pianista; student w klasie fortepianu Jerzego Sulikowskiego oraz Włodzimierza Nahornego. Członek Big Bandu AM w Gdańsku prowadzonego przez profesora Leszka Kułakowskiego.

Informacja o biletach

BILETY

10,- | studenci szkól artystycznych*
20,- | studenci*
30,- | przedsprzedaż
w dniach 1.09 – 17.10.2010
40,- | sprzedaż od 18.10.2010

*Sprzedaż biletów wyłącznie w Klubie Żak, za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej przy zakupie biletów
(1 legitymacja = 1 bilet). Bilet obejmuje wszystkie koncerty danego dnia.

Przeczytaj także