Na tegorocznym festiwalu premierowo będzie można usłyszeć kompozycje pochodzące z najnowszego albumu serii "Secret Rhythyms", czwartego w dziesięcioletniej współpracy Burnta Friedmana i Jaki'ego Liebezeita.
Burnt Friedman - elektronika
Jaki Liebezeit - perkusja
jazz - koncerty w Trójmieście
Współpraca Friedmana i Liebezeita rozpoczęła się w Kolonii w 2001 r. Muzycy podzielają zamiłowanie do tak zwanych Sekretnych Rytmów, czyli rytmów mniej pospolitych, często obcych kulturze zachodniej. Artyści świadomie odchodzą od zachodnioeuropejskiego, angloamerykańskiego regularnego podziału czwórkowego, co wzbogaca ich muzyczny język o inne rytmy pochodzące z różnych stron świata.
Zaprogramowane lub zagrane przez Friedmana sekwencje i nomadyczne dźwięki korelują z liebezeitowskim sposobem rozumienia rytmu. Dzięki temu heterogeniczni twórcy doskonale zazębiają się, tworząc wspólny akustyczno-elektroniczny mechanizm, zarówno na poziomie zamysłu całości, jak i w improwizacjach.
Burnt Friedman
Niemiecki muzyk, którego zainteresowania sięgają muzyki elektronicznej, dubu i jazzu. Swoją nietypową muzyczną podróż zaczynał od gry na instrumentach własnej roboty i gromadzenia pokaźnej biblioteki własnych nagrań, potem przyszła fascynacja perkusją, następnie studia na akademii sztuk pięknych w niemieckim Kassel, gdzie uczył się malarstwa, sztuki performance i video. Od roku 1993 zaczął brać udział w licznych projektach muzycznych i od tamtej pory wydaje pod wieloma pseudonimami, m.in. Nonplace Urban Field i Drome. Od 10 lat współpracuje z Atom Heartem jako Flanger i równolegle dowodzi własną wytwórnią płytową - Nonplace, mającą służyć za miejsce dla jego niezależnych przygód muzycznych, takich jak kolaboracje z Jakim Liebezeitem, Davidem Sylvianem i innymi.
Jaki Liebezeit
Perkusista urodzony w Dreźnie. Początki swojej kariery spędził grając jazz, m.in. z Chetem Bakerem oraz studiując flamenco i muzykę arabską w Barcelonie. W 1968 założył grupę Can, która okazała się później jednym z najbardziej wpływowych zespołów wszech czasów, pomagając na dobre ustanowić miejsce gatunku krautrock. Koledzy z zespołu nazywali go pół-człowiekiem, pół-maszyną, ze względu na charakterystyczny, "metronomowy" styl grania. Po roku 1978 współpracował jako muzyk studyjny m.in. z Depeche Mode, Brianem Eno, Primal Scream, Eurhythmics i Billem Laswellem. Równolegle rozwijał też własne projekty, jak Phantomband, z którym wydał album "Drums Off Chaos". W tym czasie poznał również brytyjskiego basistę Jah Wobble'a, z którym od tamtej pory wielokrotnie współpracował.
ECSTASY PROJECT
Na FJJ 2011 Ecstasy Project zaprezentują materiał z nowej płyty "They Were P.", która ukaże się w październiku. To jubileuszowa płyta, wieńcząca 10 lat pracy zespołu.
Założycielem i liderem zespołu jest perkusista Rafał Gorzycki, muzyk o przygotowaniu klasycznym i jazzowym. W roku 2010 nominowany z kwartetem Dziki Jazz do Nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyki. Jest także współzałożycielem grupy Sing Sing Penelope.
Debiutancki album Ecstasy Project pojawił się na rynku w 2001 roku nakładem znanej wytwórni Not Two z Krakowa. W 2005 r. EP wydał drugi album REALIUM, nakładem amerykańsko-polskiej wytwórni Polish Jazz Network. Utwór z płyty REALIUM pojawił się na ważnej, dwupłytowej kompilacji "The Best of Polish Jazz 2005" wśród największych sław polskiej sceny jazzowej. Płyta została także wyróżniona przez amerykański magazyn "All About Jazz" jako jedna z pięciu najciekawszych premier 2005 r.