Mark Dresser i Gerry Hemingway to niesłychanie utalentowani muzycy o bardzo kreatywnych umysłach. Nowatorsko definiują i poszerzają pojmowanie współczesnego jazzu. Na płycie "The Beautiful Enabler" ci dwaj weterani muzyki kreatywnej łączą siły z... Mahanthappą. Ta płyta jest dobrym przykładem wzajemnej empatii i współbrzmienia zespołu, a więc czegoś, co staje się możliwe tylko, gdy zaangażowani w projekt muzycy bezinteresownie skupiają się na dążeniu do wspólnego celu, a nie na indywidualnych popisach twórczych. Po ponad trzydziestu latach wspólnej gry w różnych składach, [Dresser i Hemingway] są dziś jednym z najbardziej telepatycznych tandemów basowo-perkusyjnych. Nieodstający od nich i w żaden sposób nieprzypadkowy w tym składzie Mahanthappa gra tak jakby spędził te wszystkie lata ,ćwicząc z nimi w jednej salce.
"Downbeat"
jazz - koncerty w Trójmieście
SKŁAD:
Rudresh Mahanthappa - saksofon
Mark Dresser - kontrabas
Gerry Hemingway - perkusja
Rudresh Mahanthappa - zwycięzca międzynarodowego plebiscytu krytyków muzycznych magazynu "Downbeat" w 2009 roku w kategoriach: "wschodząca gwiazda - muzyk jazzowy" oraz "wschodząca gwiazda - saksofon altowy", jest jednym z najbardziej nowatorskich muzyków i kompozytorów jazzowych swojego pokolenia. Wybrany Saksofonistą Altowym Roku 2010 i 2009 przez Jazz Journalists Association. Jako muzyk jest liderem lub współtworzy siedem zespołów, które cieszą się dużym uznaniem krytyków. Jego ostatnia płyta, wydana przez Pi Recordings Kinsmen, z legendą saksofonu, Kadrim Gopalnathem (2008), została uznana za jedną z najważniejszych płyt roku 2008 przez ponad 20 niezależnych źródeł m.in. "The New York Times", NPR, BBC, "Boston Globe", state.com, "JazzTimes" czy "The Village Voice". Poprzedni album jego kwartetu "Codebook (2006)", został uznany za jeden z najważniejszych albumów jazzowych 2006 roku przez "The Village Voice", "Jazztimes" i "The Denver Post", a w "Downbeat", wired.com oraz "Science Magazine" ukazały się bardzo pozytywne recenzje. W Europie "Codebook" otrzymał ceniony tytuł CHOC DE L'ANNEE (album roku) w 2007 roku francuskiego magazynu "Jazzman", cztery gwiazdki w brytyjskim "Jazzwise" i dostał tytuł "Bollino di Marzo" włoskiego magazynu "Musica Jazz". Jako saksofonista Mahanthappa zyskał międzynarodowe uznanie, regularnie występując na festiwalach jazzowych i w klubach na całym świecie. Rudresh Mahanthappa mieszka obecnie w Nowym Jorku, gdzie jest uznawany za ważny i wpływowy głos w świecie muzyki jazzowej. Muzyk korzysta wyłącznie z instrumentów stroikowych firmy Vandoren.
Mark Dresser - amerykański kompozytor i kontrabasista, wywodzący się ze sceny free Los Angeles wczesnych lat 70. Występował z "Black Music Infinity" dowodzonym przez Stanley'a Croucha, między innymi z Davidem Murray'em i Jamesem Newtonem. W 1986 przeniósł się do Nowego Jorku, by dołączyć do kwartetu Anthony'ego Braxtona, kompozytora i multiinstrumentalisty, z którym grał przez dziewięć lat. Skomponował i nagrał muzykę do dwóch arcydzieł kina niemego: "Gabinetu Dr Caligari" oraz "Psa Andaluzyjskiego" (w ramach wytwórni Knitting Factory). Występy solo to specjalność Marka Dressera. Opracował specjalne przetworniki elektroniczne, które sprawiają, że słyszalne stają się dźwięki, które normalnie giną. Nagrał ponad setkę płyt z takimi artystami jak Ray Anderson, Tim Berne, Jane Ira Bloom, Bobby Bradford, Tom Cora, Marilyn Crispell, Anthony Davis, Dave Douglas, Fred Frith, Diamanda Galas, Vinny Golia, Earl Howard, Oliver Lake, George Lewis, Misha Mengelberg, Ikue Mori, James Newton, Evan Parker, Sonny Simmons, Louis Sclavis, Vladimir Tarasov, Henry Threadgill czy John Zorn. Został nominowany do nagrody Grammy za wykonanie Yiddishbbuk Osvaldo Golijova. Wykładał grę na kontrabasie w Julliard School, Princeton, New England Conservatory, National Superior Conservatory of Paris, Conservatory of Amsterdam, UCSD i wielu innych. W 2009 roku był gościem Festiwalu Jazz Jantar (występował w TRIO M Myry Melford).
Gerry Hemnigway - amerykański perkusista i kompozytor, współpracuje m.in. z takimi muzykami jak Ellery Eskeline, John Butcher, Anthony Braxton, Mark Dresser czy Cecil Taylor.
Rudresh Mahanthappa/Vijay Iyer Duo
Pianista Vijay Iyer i saksofonista altowy Rudresh Mahanthappa reprezentują nowe pokolenie amerykańskich muzyków jazzowych, którzy w swojej twórczości wykorzystują wpływy kultury swych przodków. To synowie imigrantów z Indii, którzy czerpią z azjatyckich, afrykańskich i europejskich tradycji, by stworzyć oryginalną muzykę trudną do zaszufladkowania. Zyskali oni uznanie publiczności, muzyków i krytyków jako światowej klasy improwizatorzy i kompozytorzy, otwarty głos młodych Amerykanów wywodzących się z Azji, i znacząca siła w świecie muzyki. Ich współpraca przez ostatnie kilka lat charakteryzuje się rzadko spotykaną spójnością. Każdy z nich ma takie wyczucie rytmu, a obaj współgrają tak idealnie, że słuchając ich kompozycji, nie da się już pominąć sekcji rytmicznej...
"Village Voice"
Mimo, że Raw Materials to tylko duo, jest tam więcej szczegółów niż można znaleźć w większości zespołów nawet dwa czy trzy razy większych. Obiecujący debiut.
Downbeat: ****
Ten album to wybuchowa mieszanka emocji i inteligencji - ekscytujący głos prosto z jazzowej czołówki.
"The Utne Reader"
SKŁAD:
Rudresh Mahanthappa - saksofon
Vijay Iyer - fortepian