Zapraszamy na koncert wybitnej jazzowej artystki oraz Brytyjskiego zespołu, grającego połączenie jazzu z elektroniką.
GRID / Decomposing Force / Young America / polska premieraMatt Nelson - saxophone / Tim Dahl - bass / Nick Podgurski - drums
jazz - koncerty w Trójmieście
GRID zanurza się w mroczne, ciężkie i psychodeliczne rejony muzyki improwizowanej. Trio Matta Nelsona wykorzystują zgiełkliwy duch free jazzu, wychodząc poza akustykę poprzez wdrożenie przetwarzania elektronicznego i tempa podobnego do pieśni żałobnej czy do doom i sludge metalu. Noisey nazywa GRID "trójstronnym czatem. To rozmowa między muzykami o różnych opiniach muzycznych, ale ich muzyka jest wspólnym dialogiem, który jest płynny i improwizowany".
Lider zespołu, Matt Nelson gra z Battle Trance, Tune Yards, Premature Burial i Elder Ones. Jest aktywnym członkiem nowojorskiej sceny eksperymentalnej, często angażuje się także w wiele innych projektów z takimi artystami jak m.in. Ava Mendoza, Weasel Walter, Jamaaladeen Tacuma, Peter Evans i Louise Jensen. Brooklyński saksofonista korzysta z szeregu tradycyjnych i rozszerzonych technik gry oraz często sięga po elektronikę. Tim Dahl jest basistą i kontrabasistą mieszkającym w Nowym Jorku od 1998 roku. Najbardziej znany jako współkompozytor noise-rockowego zespołu Child Abuse i Lydia Lunch's Retrovirus. Występował również z wieloma znanymi muzykami, kompozytorami i wykonawcami, w tym Yusefem Lateefem, Archie Sheppem, Eugene Chadbourne, Johnem Zornem, Tatsuyą Yoshidą, Vonem Freemanem, Stanleyem Jordanem, Mary Halvorson, Malcolmem Mooneyem, Markiem Ribotem, Hamidem Drake, Elliotem Sharp i wieloma innymi. Nick Podgurski tworzy New Firmament, gdzie zajmuje się programowaniem, komponowaniem, słuchaniem, pisaniem i nagrywaniem. Jego twórczość przewija się w dziesiątkach nagrań (i niezliczonych występów) z takimi zespołami jak Feast of the Epiphany, New Firmament, Extra Life, Yukon. Współpracownicy to: STATS, Geryon, Castevet, Sabbath Assembly, Andrew Smiley / Matt Kanelos.
LINDA MAY HAN OH QUINTET FEAT. NEOQUARTET / Aventurine / All That Jazz / premieraLinda May Han Oh - double bass / Fabian Almazan - piano / Will Vinson - alto saxophone / Matthew Stevens - guitar / Eric Doob - drums / NeoQuartet: Karolina Piątkowska-Nowicka - violin, Paweł Kapica - violin, Michał Markiewicz - viola, Krzysztof Pawłowski - cello
Lindę May Han Oh gościliśmy już na Festiwalu Jazz Jantar w 2013 roku, gdy pojawiła się w składzie kwartetu Dave'a Douglasa. Na swoim koncie ma także współpracę z Vijayem Iyerem, Stevem Colemanem i Joe Lovano. 8 listopada w Żaku zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty "Aventurine", ale z innym składem, niż ten, z którym album nagrywała. W Żaku wystąpi m.in. pianista Fabian Almanzan, znany gdańskiej publiczności z koncertów Terence'a Blancharda oraz kwartet smyczkowy... NeoQuartet! Na płycie znalazły się m.in. jazzowe standardy "Au Privave" Charlie'ego Parkera i "Time Remembered" Billa Evansa. Jak sama mówi: "Wciąż uczę się standardów i ostatnio do nich wracam. Uczenie się melodii, także z użyciem tekstu jest dla bardzo ważne. Interpretuję te melodie, odkrywam ich piękno." Z kolei dwa utwory, "Song Yue Rao" i "Deepsea Dancers", to powrót do chińskich korzeni Oh.
"Za każdym razem, gdy basistka Linda May Han Oh wydaje album, jest on wypełniony po brzegi beatem i soulem. Jej kompozycje to złożone pomysły, których ktoś mógłby wymagać od współczesnego jazzu, jednak wciąż słychać w nich wrażliwość na to, że ta muzyka ma docierać do publiczności. Artystka nie traci z pola widzenia ludzi, którym chce coś przekazać. To wrodzona umiejętność kompozytorki i aranżerki, która wspólnie z jej sprawnością gry na basie czyni jej solowe wydania ponadczasowymi. To samo można powiedzieć o jej czwartym albumie "Aventurine".
Na albumie Oh towarzyszą: saksofonista Greg Ward, pianista Matt Mitchell, grający na skrzypcach Fung Chern Hwei i Sarah Caswell, alcista Bennie Von Gutzeit, wiolonczelista Jeremy Harman, perkusista/wibrafonista Ches Smith. To grupa inna niż jej poprzedni współpracownicy. Oh przez kilka lat grała w kwintecie z Mitchellem i Dave'em Douglasem; Ward towarzyszył Oh w koncertach jej kwartetu i kwintetu. (...)
"Kirigami", piosenka, którą Oh miała schowaną gdzieś w szufladzie od 2016 roku, to po prostu petarda. Miarowy, bezlitosny beat stawia się soulowej obronie, odgrywanej przez smyczki czy perkusję Chesa Smitha. To jeden z najpiękniejszych utworów na albumie, wszystko tutaj zdumiewa.
"Song Yue Rao (Moon In The Pines)" to żywe, pomysłowe ujęcie tradycyjnej chińskiej piosenki, przywołujące jej ducha i jednocześnie napełnianie go wyjątkowym głosem zespołu. Gdy rondo się rozwija, dzięki różnym wtrętom i zagłębianiu się w pląsy, piosenka przybiera nową formę." Anthony Dean-Harris / nextbop.com, 16.05.2019
Linda May Han Oh przy okazji gdańskiego koncertu do współpracy zaprosiła NeoQuartet - kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki najnowszej, tworzą go pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami. Muzycy realizują swoją wizję łączenia wielu dziedzin sztuki takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec. NeoQuartet ma w swoim repertuarze utwory m.in. Reicha, Crumba, Schnittke, Pendereckiego, posiada także w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia. NeoQuartet jest organizatorem festiwalu NeoArte - Syntezator Sztuki (wcześniej pod nazwą: Spektrum Muzyki Nowej), którego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2012.