Nowy projekt Leszka Kułakowskiego - pianisty, kompozytora i teoretyka, urodzonego 4 grudnia 1955 r. w Słupsku.
Studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Gdańsku, otrzymując dyplom w roku 1981. W 2000 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie kompozycji na Akademii Muzycznej w Katowicach i jeszcze tego samego roku objął stanowisko profesora w Zakładzie Sztuki Muzycznej w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, gdzie od 2006 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Muzyki. Od roku 2006 prowadzi także klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jest kierownikiem działającego przy gdańskiej uczelni założonego przez siebie Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
jazz - koncerty w Trójmieście
Działalność artystyczną i kompozytorską rozpoczął zaraz po ukończeniu studiów wiolinistycznych. W latach 1981-83 współpracował z eksperymentalnym Teatrem Instrumentalnym Ryszarda Miśka przy Teatrze Muzycznym w Gdyni jako aktor-muzyk i kompozytor muzyki do przedstawień Proces według Franza Kafki i Taniec Lokatorów. Następnie - w latach 1983-85 - pracował z Hamburger Mozart Orchester w Hamburgu.
Jako jazzman zadebiutował już w 1979 roku wraz ze swoim zespołem Antiquintet, z którym wystąpił m.in. w 1981 roku na Festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, zdobywając I nagrodę za kompozycję Reinkarnacja. Koncertował także na Jazz Jamboree. W 1984 roku zajął II miejsce w Konkursie Skrzypków Jazzowych w Szczecinie. W latach 1984-86 był leaderem i pianistą grupy funkowej Zu-Zu, z którą występował na Pomorskiej Jesieni Jazzowej i Festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku. W latach 1987-93 współpracował z zespołem Sami Swoi, odbywając liczne koncerty podczas europejskich festiwali jazzowych, m.in. Pori Jazz Festival.
W roku 1994 wraz ze swoim sekstetem nagrał pierwszą autorską płytę Black & Blue. Dzięki sukcesowi, jaki odniosła, w następnych latach zrealizował kolejne projekty. W 1995 roku we współpracy z triem jazzowym i Słupską Orkiestrą Kameralną nagrał płytę Chopin and Other Songs, w 1996 roku z udziałem Zbigniewa Namysłowskiego krążek Interwały, w 1997 z kwartetem jazzowym, zespołem wokalnym Swinging Singers i ludowym Modraki z Parchowa płytę Kułakowski & Kaszubi, a w roku 1999 z triem jazzowym i kwartetem smyczkowym - Katharsis, w której połączył jazz ze środkami nawiązującymi do języka muzyki poważnej romantyzmu i współczesności. W 2000 roku powstała płyta Eurofonia na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę symfoniczną, będąca kompilacją muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu, która rok później w ankiecie czytelników "Jazz Top 2000" miesięcznika "Jazz Forum" została wybrana "Albumem Roku".
Kułakowski jest również pomysłodawcą i inspiratorem Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy i Komeda Jazz Festival, których pierwsze edycje odbyły się w 1996 roku.
W 2001 roku został uhonorowany przez Wojewodę Pomorskiego "Pomorską Nagrodą Artystyczną 2000" w dziedzinie muzyki za wybitne łączenie folkloru, jazzu i muzyki współczesnej w Eufonii. Rok później otrzymał nagrodę I stopnia w dziedzinie kultury od Prezydenta Miasta Słupska, a w roku 2003 - Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego.
za: https://www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/leszek-kulakowski
Leszek Kułakowski - p.
Joanna Knitter - voc.
Piotr Kułakowski - bass.
Krzysztof Gradziuk -dr.
Mecenasami koncertów Jazz Travel są firmy Ergo Hestia i Energa.
Dodatkowe informacje: https://www.versalka.pl/, https://www.facebook.com/klubversalka
e-mail: marketing@versalka.pl