stat
Impreza już się odbyła
lis 30

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 180 zł
Kup bilet
lis 30

sobota, g. 18:00

Sopot,
bilety 43 - 85 zł
Kup bilet
JazZ na Ołowiance - KUBA STANKIEWICZ „CHOPIN SONGBOOK”

Inga Lewandowska - śpiew
Grzegorz Nagórski - puzon
Kuba Stankiewicz - fortepian, opracowanie muzyczne
Michał Barański - kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja

Podczas niedzielnego koncertu „Jazz na Ołowiance” prowadzony będzie swoisty dialog pomiędzy klasyką, ściślej ujmując - romantyczną pieśnią Chopina a jazzem, a „dialogować będą wokalistka Inga Lewandowska, puzonista Grzegorz Nagórski, kontrabasista Michał Barański, Łukasz Żyta na instrumentach perkusyjny, a całość opracował i poprowadzi od fortepianu Kuba Stankiewicz.

Ten ciekawy i intrygujący projekt, jednego z najbardziej znanych polskich pianistów jazzowych, powstał w związku z obchodami 150-tej rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, a jego premiera miała miejsce w 1999 roku w Wiedniu. "Chopin Songbook" to współczesne opracowanie pieśni Chopina (op.74), które w oryginale napisane było do tekstów dziewiętnastowiecznych poetów polskich na głos z akompaniamentem fortepianu. Tu natomiast instrumentarium zostało poszerzone o partię kontrabasu i perkusji. W niektórych pieśniach do partii wokalnej dodany został w kontrapunkcie głos puzonu, aby nadać im bardziej współczesny harmonicznie i rytmicznie charakter. Niektóre z niech zostały subtelnie zreharmonizowane, niemniej jednak linia melodyczna pozostała niezmieniona.
Zamysłem aranżera było przeniesienie romantycznego klimatu pieśni do czasów współczesnych. Kuba Stankiewicz prowadzi rodzaj muzycznego dialogu z genialnym kompozytorem na temat dopuszczalnych granic ingerowania w jego twórczość nie będąc intruzem ...


KUBA STANKIEWICZ od wielu lat zajmuje niepodważalną pozycję wśród najlepszych polskich pianistów jazzowych. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do kompozycji, wrażliwością na barwę dźwięku, wyczuciem dynamiki i przestrzeni. Na profesjonalnej scenie debiutował w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego (1985 -1987), z którym występował m.in. w USA i Meksyku oraz nagrał płyty Open i Song of Innocence. W latach 1987 - 1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie i podróżował po Stanach Zjednoczonych z Orkiestrą Artie Shawa. Jest laureatem nagrody Oscara Petersona oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju założył własny zespół. Jego autorski album Northern Song został uznany płytą roku w ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum w roku 1993. Wysoko ocenione przez krytykę zostały płyty formacji Traveling Birds Quintet (z Darkiem Oleszkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem i Cezarym Konradem). Kuba Stankiewicz współpracował m. in. z Artem Farmerem (płyta Art in Wrocław), Scottem Hamiltonem, Harvie Swartzem i Sheilą Jordan, Emil Kolwalski Plays Brubeck, Pink Freud Sorry Music Polska, Bassisters Orchestra.

INGA LEWANDOWSKA absolwentka Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Studiowała następnie pod kierunkiem Sheili Jordan i Marka Murphy´ego. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Występowała na wielu festiwalach m. in. „Jazz Jamboree” i „Jazz nad Odrą”. Aksamitna barwa głosu i wrodzona muzykalność pozwalają wokalistce bez trudu wtopić się w brzmienie zespołu. Jej interpretacje cechuje indywidualne i subtelne podejście do materiału muzycznego. W 2000 roku ukazał się jej album Ulice Wielkich Miast zawierający współczesne opracowania ballad do tekstów Agnieszki Osieckiej.

MICHAŁ BARAŃSKI student Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat I miejsca GRAND PRIX w kategorii zespołowej 40 Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego "Jazz Nad Odrą" oraz grand prix "Aniołek Jazzowy 2005" na Bielskiej Zadymce Jazzowej. Otrzymał główną nagrodę na Indywidualnym konkursie"Swingujący Kruk" na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Wraz z zespołem Triology (Mateusz Kołakowski-fortepian, Tomasz Torres-perkusja) zajął IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych "Jazz Hoeliart" w Belgii. Odbył trzykrotne tournee koncertowe po USA grając w kwartecie Brad'a Terry'ego. Występował w takich miejscach jak: Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Vail Jazz Festival w Colorado, Berklee Permormance Center, Boston. Współpracuje z amerykańskimi i polskimi jazzmanami takimi jak:,Roger Kellaway, William Galison, Zbigniew Namysłowski, Piotr Baron, Janusz Muniak, Grzegorz Nagórski, Joachim Mencel, Maciej Sikała, Jose Torres, Mieczysław Szcześniak, a także z rockową formacją Mate.o, Natalią Niemen i zespołem New Life M oraz chórem gospel Trzecia Godzina Dnia.

GRZEGORZ NAGÓRSKI absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (1987) oraz University of Miami (1993). W 1996 roku aktywnie uczestniczył w życiu muzycznym Nowego Jorku występując m. in. z Charlie Persipem. Począwszy od 1996 roku wybierany jest najlepszym polskim puzonistą w ankiecie czytelników magazynu „Jazz Forum”. Nagrał ponad 15 płyt, występował z Irą Sullivanem, Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem, Philem Woodsem i Rayem Charlesem. Obecnie jest wykładowcą w klasie puzonu Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

ŁUKASZ ŻYTA jest uważany za jednego z czołowych polskich perkusistów młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat Jazz Juniors ´95 i ´98, Festiwalu Standardów Jazzowych ´96 oraz European Jazz Contest ´96. Współpracował między innymi z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Andrzejem Cudzichem, Joachimem Menclem i Bradem Terry.

***

Głównym sponsorem cyklu „Jazz na Ołowiance” jest Pilsner Urquell, który zaprasza do „Jazz Pub Pilsner Urquell” w foyer filharmonii już na godzinę przed koncertem.

Bilety w cenie: 25 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

Rezerwacja: 320 62 62 lub 305 20 40/41, bilety@filharmonia.gda.pl